Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Przymusowe przesiedlenia do 15-minutowego miasta? Wyjaśniamy
W internecie pojawiły się niesprawdzone informacje na temat budowanego w Chinach Nowego Obszaru Xiongan.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Przymusowe przesiedlenia do 15-minutowego miasta? Wyjaśniamy
W internecie pojawiły się niesprawdzone informacje na temat budowanego w Chinach Nowego Obszaru Xiongan.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na wielu profilach na Facebooku (1, 2, 3) oraz w serwisie X opublikowano posty informujące o tym, że w Chinach powstaje 15-minutowe miasto Xiongan, do którego przymusowo zostaną przesiedleni mieszkańcy Pekinu.
- Podane informacje nie są prawdziwe, ponieważ Xiongan nie jest „15-minutowym miastem”. Jak informuje chiński rząd, celem budowy obszaru jest odciążenie Pekinu oraz stworzenie samowystarczalnej, innowacyjnej metropolii.
- Nie ma dowodów na to, że mieszkańcy Pekinu będą przymusowo relokowani do Xionganu. Dostępne źródła mówią np. o miejscowej ludności, która otrzymała rekompensaty pieniężne oraz podpisywała umowy z rządem w związku z potrzebą opuszczenia „157 hektarów ziemi we wsiach Hexi i Gongzhuang w Rongcheng”.
Przynajmniej od 23 czerwca 2023 roku w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się posty (1, 2, 3, 4) dotyczące powstawania Nowego Obszaru Xiongan, w prowincji Hebei w północnych Chinach. Wpisy wraz z nagraniem przedstawiającym budowę obszaru możemy znaleźć m.in. na Facebooku (1, 2, 3) oraz w serwisie X.
W treści omawianych postów (1, 2, 3, 4) wskazuje się na to, że powstający obszar to „15-minutowe miasto”, do którego zostanie przymusowo przesiedlone 4 mln mieszkańców Pekinu. Jak napisano w jednym z wpisów: „ Xiong’an City to przyszłe 15-minutowe miasto budowane na zlecenie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. […] Każda latarnia będzie wyposażona w kamerę do rozpoznawania twarzy, punkty kontrolne przy każdym wyjeździe i wjeździe do miasta, Około 4 mln osób zostanie przeniesionych z Pekinu do Xiong’an”.
W innym poście napisano też, że: „planują przenieść około 4 miliony ludzi z Pekinu do Xiongan w ramach mieszanego systemu środków dobrowolnych i przymusu”.
Jeden z omawianych postów zdobył blisko 130 reakcji, ponad 30 komentarzy i prawie 190 udostępnień. Niektóre opinie użytkowników wskazują na to, że uwierzyli oni w treść posta: „System całkowitego zniewolenia” – czytamy. W innym miejscu napisano: „obóz, więzienie”.
Co się kryje pod pojęciem 15-minutowego miasta? Uwaga na teorie spiskowe
15-minutowe miasto to koncepcja zakładająca możliwość dotarcia do najważniejszych punktów usługowych pieszo lub rowerem w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Dzięki temu wykorzystanie samochodów lub innych pojazdów mechanicznych zostanie zmniejszone lub wykluczone.
Koncepcja 15-miutowych miast często staje się elementem teorii spiskowych. Fałszywe przekazy zakładają, że ludzie będą zmuszeni do zamieszkania w takim mieście bez możliwości wyjazdu. Mieszkańcy mieliby być tak kontrolowani, aby uniemożliwić im opuszczenie miasta. Zamknięcie obywateli pozwoliłoby na stworzenie „lockdownów klimatycznych”. Podana teoria wiąże się również z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi COVID-19 oraz z dezinformacją klimatyczną. Obecnie nie potwierdzają jej żadne wiarygodne źródła.
Cel powstania Nowego Obszaru Xiongan
W omawianych postach (1, 2, 3, 4) pojawiają się informacje o tym, że mieszkańcy Pekinu rzekomo zostaną przymusowo przesiedleni do Xiongan. „Planują przenieść około 4 miliony ludzi z Pekinu do Xiongan w ramach mieszanego systemu środków dobrowolnych i przymusu” – czytamy. Te doniesienia nie są prawdziwe.
Nowo powstający obszar nie ma nic wspólnego z przymusową relokacją obywateli. Dostępne źródła nie wspominają również, że miałby być 15-minutowym miastem. We wpisach (1, 2, 3, 4) wyolbrzymiono niektóre informacje i nie potwierdzono ich żadnymi faktami czy wiarygodnymi dowodami.
Nowy Obszar Xiongan to specjalna strefa ekonomiczna, która połączy Pekin z miastem Tiencin i z pozostałą częścią prowincji Hebei. Celem tego przedsięwzięcia jest powstanie nowoczesnego, samowystarczalnego miasta. Ten obszar ma być zbliżony do tych, które już istnieją, np. Shenzhen i Pudong w Szanghaju.
Jak możemy przeczytać w zamieszczonym na stronie rządu chińskiego Zawiadomieniu Rady Stanu w sprawie nowego obszaru Hebei Xiongan, ma to być „zielone, ekologiczne i nadające się do zamieszkania nowe miasto”. Jego celem jest:
„Odciążenie pozakapitałowych funkcji Pekinu, zreformowanie i wprowadzenie innowacji w systemach i mechanizmach, budowa i ulepszenie infrastruktury, świadczenie wysokiej jakości usług publicznych, dalsza optymalizacja otoczenia biznesowego, proaktywne zaspokajanie i zmniejszanie popytu, naukowe planowanie układu funkcjonalnego, zakładanie uniwersytetów”.
Jak informuje chiński rząd, Xiongan ma być obszarem wysoko rozwiniętym, stawiającym na niską emisyjność, ekologię, najnowsze technologie, szybki transport, oraz zrzeszającym naukowców z całego świata. Ponadto Xiongan ma być miastem samowystarczalnym. Oznacza to, że mieszkańcy będą mogli sami wytwarzać np. żywność lub energię.
Czy mieszkańcy Pekinu zostaną przymusowo przesiedleni?
W facebookowych postach (1, 2, 3, 4) pojawia się informacja o tym, że mieszkańcy Pekinu mają być rzekomo przymusowo przesiedlani: „planują przenieść około 4 miliony ludzi z Pekinu do Xiongan w ramach mieszanego systemu środków dobrowolnych i przymusu”. Stwierdzenie to nie jest prawdziwe.
Żadne wiarygodne źródła nie potwierdzają, aby mieszkańcy Pekinu zostali przesiedleni lub mieliby być przymusowo przesiedlani do Nowego Obszaru Xiongan. W dostępnych źródłach znajdziemy natomiast informacje mówiące o tym, że ze względu na budowę miasta, miejscowa ludność otrzymała rekompensaty pieniężne oraz podpisywała umowy z rządem w związku z potrzebą opuszczenia „157 hektarów ziemi we wsiach Hexi i Gongzhuang w Rongcheng”. Mieszkańcy oczekujący na skończenie budowy nowych mieszkań otrzymali dotacje na wynajem zastępczych lokali.
Szacowana populacja Xiongan w 2023 roku wynosi 1 183 042 osoby. Przewiduje się, że do miasta napłynie ok. 4,5 mln ludzi. Podobne informacje możemy odnaleźć na chińskiej stronie Yibao. Jak poinformowano w maju 2023 roku w czasopiśmie „Science and Technology Daily”, od lipca 2023 roku do Xiongan przeprowadziło się około 120 tys. osób. Jednym z głównych założeń Nowego Obszaru Xiongan jest zapewnienie nowym mieszkańcom pracy oraz dobrych warunków do życia.
Czy każda latarnia w mieście będzie wyposażona w system rozpoznawania twarzy, a przed miastem powstaną punkty kontrolne?
W jednym z postów pojawiła się również informacja o tym, że: „Każda latarnia będzie wyposażona w kamerę do rozpoznawania twarzy”. Dodano również, że w Xiongan powstaną „punkty kontrolne przy każdym wyjeździe i wjeździe do miasta”. Doniesienia te nie są poparte żadnymi, wiarygodnymi źródłami.
Na rządowej stronie Xiongan znajdziemy informacje o tym, że na tym obszarze faktycznie zainstalowano już pierwsze inteligentne latarnie uliczne. Nie wspomniano jednak, czy każda z latarni w przyszłości będzie wyposażona w taką technologię. W toku wyszukiwań nie znaleźliśmy źródeł, które potwierdzałyby, że każda latarnia w tym mieście będzie mogła posłużyć do rozpoznawania twarzy.
W postach (1, 2, 3, 4) wspomniano również o punktach kontrolnych, jakie rzekomo mają zostać umieszczone przy każdym wejściu i wyjściu z miasta. Jak podaje polska strona rządowa, oprócz międzynarodowych portów lotniczych i kolejowych przejść na granicach istnieją w Chinach także „nieliczne drogowe punkty graniczne”. Ponownie nie znaleźliśmy żadnych wiarygodnych informacji potwierdzających, że przy wjeździe do Xiongan takie punkty zostaną postawione w całym mieście.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter