Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Sprawa budżetu straży pożarnej w Los Angeles. Czy środki strażaków przekazano na LGBT+?
W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że budżet departamentu straży pożarnej w Los Angeles, które walczy z pożarami, został ograniczony, a te pieniądze wydano np. na wsparcie społeczności LGBT+ i migrantów. Na życzenie jednego z naszych czytelników postanowiliśmy to sprawdzić i wyjaśnić, jak wygląda sprawa budżetu i na co przeznaczono środki.

fot. Pixabay / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Sprawa budżetu straży pożarnej w Los Angeles. Czy środki strażaków przekazano na LGBT+?
W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że budżet departamentu straży pożarnej w Los Angeles, które walczy z pożarami, został ograniczony, a te pieniądze wydano np. na wsparcie społeczności LGBT+ i migrantów. Na życzenie jednego z naszych czytelników postanowiliśmy to sprawdzić i wyjaśnić, jak wygląda sprawa budżetu i na co przeznaczono środki.
Analiza w pigułce
- Na TikToku i na Facebooku opublikowano posty (1, 2), w których stwierdzono, że Karen Bass, burmistrzyni Los Angeles, odebrała z budżetu straży pożarnej 17,5 mln dolarów i wydała je na wsparcie społeczności LGBT+ czy nielegalnych imigrantów i bezdomnych. Te informacje przekazano bez pełnego kontekstu zdarzeń, dlatego mogą one wprowadzać w błąd.
- Finansowanie departamentu straży pożarnej Los Angeles (LAFD) zmieniało się już po przyjęciu rocznego budżetu 2024–2025. W maju 2024 budżet tej formacji został zmniejszony (s. 291), ale ostatecznie finansowanie jest wyższe niż przed rokiem. Niemniej według komendantki LAFD środki nadal są niewystarczające [czas nagrania: 04:27].
- Brak jest dowodów na to, że kwotę pierwotnie odebraną z budżetu straży pożarnej przeznaczono na wsparcie społeczności LGBT+ czy na działania związane z imigracją lub bezdomnością. Jak wspomnieliśmy – ostatecznie budżet straży wzrósł, a nie zmalał.
Od 7 stycznia Kalifornia walczy z pożarami, a żywioł dotknął także największe z tamtejszych miast – Los Angeles, w tym m.in. dzielnicę Pacific Palisades. Te wydarzenia stały się tematem wielu fake newsów w mediach społecznościowych. Niektóre z nich opisaliśmy na stronie Demagoga (1, 2). Przykładem kolejnej narracji tego typu są doniesienia na temat budżetu departamentu straży pożarnej Los Angeles.
W ostatnich dniach na TikToku i na Facebooku opublikowano posty (1, 2), w których stwierdzono, że Karen Bass, burmistrzyni miasta Los Angeles, przekierowała 17,5 mln dolarów z budżetu straży pożarnej na wsparcie społeczności LGBT+ czy nielegalnych imigrantów i bezdomnych.
W nagraniu opublikowanym na TikToku stwierdzono, że zamiast wesprzeć straż pożarną w walce z żywiołem, buduje się kafejki dla osób transpłciowych [czas nagrania: 00:08]. Uznano także, że w następstwie takich działań nie ma pieniędzy na gaszenie pożarów, a w hydrantach w Los Angeles nie ma wody [czas nagrania: 00:16]. O tym, dlaczego doniesienie o braku wody w zbiornikach jest fake newsem, pisaliśmy już w jednym z naszych tekstów.
Niektórzy użytkownicy TikToka uznali te informacje za wiarygodne. Jeden z nich skomentował [pisownia oryginalna]: „jest dokładnie jak gosc mowi. Przez wasze lewicowe działania tak się dzieje. Podobnie straż zbyt biala zbyt meska, wrzucili multum niewykwalifikowanych wynalazków genderowych i jest jak jest”. Inna osoba napisała [pisownia oryginalna]: „Ten głupi stan ma to na co zasłużył przez swoją głupotę lewacka”. Post polubiło 62 tys. osób, udostępniono go ponad 9 tys. razy.
W naszym tekście sprawdzamy więc, czy rzeczywiście zmodyfikowano budżet departamentu straży pożarnej w Los Angeles, a jeśli tak, to na co zostały przeznaczone te pieniądze.
Jak wyglądał budżet Los Angeles na rok finansowy 2024–2025?
Jak wskazują dane udostępnione przez władze Los Angeles (LA), budżet miasta przyjęty w maju 2024 roku zakłada w obecnym roku fiskalnym wydatki w wysokości 12,9 mld dolarów. Wspomniany okres finansowy w przypadku Los Angeles trwa od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 (s. 4).
Na departament straży pożarnej w obecnym budżecie zarezerwowano 819,6 mln dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to zmniejszenie kwoty na ten cel o 17,5 mln dolarów (s. 291). Jest to możliwe dzięki redukcji m.in. wydatków na wynagrodzenia czy zaopatrzenie operacyjne (s. 292). Jak przekazała redakcji Lead Stories Diana Chang, dyrektor ds. komunikacji z biura Kennetha Mejia, kontrolera miasta, które odpowiada za audyty finansowe, częścią tych zmian była m.in. likwidacja w departamencie 61 stanowisk cywilnych.
Warto zauważyć, że budżet pierwotnie proponowany przez burmistrzynię Karen Bass zakładał ograniczenie wydatków na ten departament do poziomu 814 mln dolarów (s. 116).
W budżecie dokonywano zmian – kwota wzrosła w lipcu 2024 roku
Chociaż budżet zatwierdzono w maju 2024 roku, to prace nad finansowaniem departamentu straży pożarnej nie zostały zakończone. W lipcu rada miasta wraz z burmistrzynią Bass przyjęła propozycję przesunięcia środków z projektów przewidzianych do realizacji w roku podatkowym 2023–2024 na potrzeby projektów Municipal Improvement Corporation of Los Angeles (MICLA) (s. 1), czyli miejskiego podmiotu wykorzystywanego do transakcji leasingowych (s. 447).
W związku z tym straż pożarna Los Angeles otrzymała dodatkowe 58 mln dolarów na wymianę i zakup pojazdów (s. 6). Potwierdziła to w wewnętrznej korespondencji departamentu Kristin M. Crowley, komendantka straży pożarnej LA. W dokumencie przesłanym w lipcu podsumowała budżet tej formacji – wzięła pod uwagę także finansowanie pochodzące ze źródeł nieprzydzielonych bezpośrednio do departamentu (s. 2). Łącznie przyznano więc środki w wysokości ok. 920 mln dolarów. To oznacza, że budżet był ostatecznie wyższy od poprzedniego, który wynosił ok. 885 mln dolarów.
Poza pieniędzmi na zakup pojazdów pozyskano na ten rok środki niedepartamentowe pochodzące m.in. z Capital and Technology Improvement Expenditure Program (s. 3-4). Program ten zakłada sfinansowanie przez miasto np. napraw, wymiany i certyfikacji systemów przeciwpożarowych czy bieżących napraw w różnych obiektach straży pożarnej (s. 824-825).
To nie wszystko – negocjacje w sprawie wysokości płac nadal trwały
W budżecie zaproponowanym na rok fiskalny 2024–2025 nie przewidziano jednak środków na korekty wysokości wynagrodzeń dla strażaków (s. 220). Jak tłumaczy w rozmowie z Politico pracownik biura radnego Boba Blumenfielda, w momencie opracowywania planu wydatków miasto było w trakcie negocjacji nowej umowy ze strażą pożarną, a środki na ten cel zostały zabezpieczone.
Rzeczywiście w zatwierdzonym budżecie miasta zarezerwowano kwotę prawie 105 milionów dolarów w celu pokrycia zmian w listach płac (s. 971). Diana Chang zwraca jednak uwagę, że te środki nie są przypisane do konkretnego departamentu.
Podpisano porozumienie pomiędzy miastem a strażakami
Kilka miesięcy później, bo na początku listopada 2024 roku, władze Los Angeles porozumiały się z organizacjami reprezentującymi strażaków i wspólnie podpisały memorandum na okres od 30 czerwca 2024 do 30 czerwca 2028 roku. Określa ono m.in. wysokość ubezpieczeń zdrowotnych funkcjonariuszy (s. 28), coroczne podwyżki ich wynagrodzeń (s. 62) czy zakres godzin pracy strażaków (s. 37).
Następnie rada miasta przyjęła komunikat dotyczący zawarcia memorandum. Z informacji podanych przez urzędników ratusza wynika, że w związku z podpisaniem tego porozumienia na departament straży pożarnej w roku fiskalnym 2024–2025 zostanie przeznaczone dodatkowe 76 mln dolarów (s. 3).
Chociaż obecny budżet departamentu straży pożarnej Los Angeles jest niższy od zeszłorocznego, to formacja otrzymała środki z puli nieprzypisanej do departamentów. Miasto porozumiało się także ze strażakami w sprawie przeznaczenia dodatkowych pieniądze na wynagrodzenia. Matt Szabo, urzędnik nadzorujący podpisanie memorandum, zapowiedział, że zmiany zaplanowane w ubiegłym roku podniosą obecny budżet do wysokości 963 mln.
Redukcje budżetowe mogły wpłynąć negatywnie na zdolności straży
Kristin M. Crowley, szefowa straży pożarnej Los Angeles, ustosunkowała się do zmian wprowadzonych w finansowaniu departamentu w liście skierowanym na początku grudnia 2024 do burmistrzyni oraz do rady miasta. Stwierdziła w nim, że zlikwidowanie krytycznych stanowisk cywilnych oraz ograniczenie liczby nadgodzin stworzyło bezprecedensowe wyzwania operacyjne (s. 2).
Uznała, że te działania ograniczyły zdolność departamentu do przygotowania się, do wyszkolenia, a w następstwie – do reakcji na sytuacje kryzysowe na dużą skalę, takie jak pożary. (s. 2)
Także w rozmowie przeprowadzonej przez FOX11 już w trakcie akcji przeciwpożarowej Crowley stwierdziła, że budżet departamentu został zmniejszony [czas nagrania: 02:10], a każde takie działanie ma wpływ na zdolność strażaków do działania [czas nagrania: 06:48]. Powiedziała także, że niewystarczające finansowanie nie jest nowym problemem [czas nagrania: 04:27] i wskazała na problemy systemowe. Podkreśliła, że Los Angeles rozrosło się dwukrotnie od lat 60., a jest w nim mniej posterunków straży pożarnej niż było wtedy [czas nagrania: 07:49].
Burmistrzyni Karen Bass odpiera krytykę w sprawie zmian w budżecie
Wcześniej o komentarz ws. krytyki związanej ze zmniejszeniem wsparcia dla departamentu straży pożarnej poproszono Karen Bass. „Myślę, że jeśli cofniesz się w czasie i spojrzysz na cięcia, które wykonaliśmy, nie było wśród nich żadnych, które miałyby wpływ na sytuację, z którą się obecnie zmagamy” – odpowiedziała na zarzuty burmistrzyni podczas konferencji prasowej [czas nagrania: 00:29]. Zwróciła także uwagę na to, że pieniądze przeniesiono, aby następnie przeznaczyć je na wynagrodzenia dla strażaków [czas nagrania: 00:45].
Na końcu dodała, że najważniejsze jest zrozumienie, w jak trudnym momencie dla budżetu dokonywano cięć. Bass podkreśliła raz jeszcze, że nie miały one wpływu na wydarzenia ostatnich tygodni [czas nagrania: 00:59].
Kontroler miejski Kenneth Mejia zajmuje stanowisko w sprawie
Do trwającej dyskusji odniósł się także Kenneth Mejia, polityk wybrany na stanowisko miejskiego kontrolera. Do obowiązków jego biura należy przeprowadzanie niezależnych audytów i dochodzeń, zarządzanie księgowością i wydatkami miasta, a także raportowaniem jego finansów.
We wpisie na portalu X Mejia powiedział, że ignorowanie skutków cięć budżetowych przez urzędników miejskich jest skandaliczne. Stwierdził, że urzędnicy podkreślają fakt podwyżek dokonanych w listopadzie, a następnie zapytał, czy gdyby do pożarów doszło w sierpniu, czy październiku, to urzędnicy przyznaliby się do ograniczenia budżetu LAFD.
Poinformował także, że komendant Crowley wnioskowała pierwotnie o budżet w wysokości 914 mln dolarów. Przypomniał także swój wpis, w którym ukazuje zmiany w obecnym finansowaniu poszczególnych zadań miasta w porównaniu do poprzedniego roku.
As the City of LA goes broke, one of the many questions we get is:
„WHERE ARE OUR TAX DOLLARS GOING?” 🤔
The City just started a new fiscal year & if you want to know how the Mayor & a majority of City Council increased or decreased departments’ operational budget, see below: pic.twitter.com/2hNIAwBkuy
— LA City Controller Kenneth Mejia (@lacontroller) October 22, 2024
Jak prezentują się wydatki na działania związane z równością, imigracją i bezdomnością?
Na zaprezentowanym powyżej wykresie widać, że wydatki w kategorii „prawa obywatelskie, prawa człowieka i równość” zostały w porównaniu do poprzedniego roku zmniejszone o 76 tys. dolarów. W obecnym budżecie na ten cel przewidziano 5 mln dolarów (s. 73). Nie ma żadnych dowodów na to, że wspomniane 17 mln odebrane straży pożarnej w maju 2024 roku przeznaczono na wsparcie społeczności LGBT+.
W budżecie na rok 2024–2025 zabezpieczono także pieniądze na wydatki związane z imigracją. Na wsparcie programu integracji imigrantów przewidziano 750 tys. dolarów, dokładnie tyle samo, ile rok wcześniej (s. 875). Zwiększono za to środki zarezerwowane na działania obejmujące m.in. usługi prawne dotyczące imigracji (s. 738). Na obsługę biura integracji imigrantów i dostępu językowego zapisano 315 tys. dolarów (s. 164), o 27 tys. więcej niż rok wcześniej (s. 173). Z kolei na działania związane ze zwalczaniem bezdomności w obecnym budżecie przewidziano 960 mln dolarów. To aż o 316 mln mniej, niż zapisano na ten cel w budżecie z poprzedniego roku (s. 985).
Chociaż budżet departamentu straży pożarnej został zmniejszony w maju 2024 roku (s. 291), to następnie ta formacja otrzymała dodatkowe wsparcie na zakup nowych pojazdów (s. 6) czy na wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy (s. 3). Jeszcze przed przyjęciem porozumienia w sprawie wysokości pensji strażaków ogólny budżet straży pożarnej na rok 2024–2025 był wyższy niż ten, który przyjęto na poprzedni rok fiskalny. Nie zmienia to jednak faktu, że w ocenie przedstawicieli LAFD finansowanie departamentu nie jest wystarczające [czas nagrania: 04:27].
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter