Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Thermomix za jedynie 8 złotych? Uwaga na scam
Prezentacja nowego modelu Thermomixa poruszyła nie tylko internautów, lecz także oszustów, którzy cały czas poszukują nowych sposobów wyłudzenia pieniędzy dzięki atrakcyjnym ofertom zakupu – za kilka złotych. Sprawdzamy, czy faktycznie sposób na zdobycie robota kuchennego jest prawdziwy.

Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Thermomix za jedynie 8 złotych? Uwaga na scam
Prezentacja nowego modelu Thermomixa poruszyła nie tylko internautów, lecz także oszustów, którzy cały czas poszukują nowych sposobów wyłudzenia pieniędzy dzięki atrakcyjnym ofertom zakupu – za kilka złotych. Sprawdzamy, czy faktycznie sposób na zdobycie robota kuchennego jest prawdziwy.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku pojawiło się kilka postów (1, 2), w których możemy znaleźć informację o możliwości zdobycia robota kuchennego Thermomix za kilka złotych. Wystarczy wypełnić ankietę podlinkowaną w komentarzu.
- Po wypełnieniu ankiety i wylosowaniu pudełka jesteśmy proszeni o podanie danych – rzekomo w celu umożliwienia wysłania sprzętu. W rzeczywistości wyrażamy zgodę na płatną subskrypcję w kwocie 45 euro, odnawianą co dwa tygodnie.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Oszuści internetowi chętnie wykorzystują znane marki w scamach internetowych. Na naszych łamach opisywaliśmy przykłady wykorzystywania produktów Calvina Kleina, konsoli PlayStation czy klocków Lego w celu wyłudzania pieniędzy oraz danych osobowych.
Na Facebooku pojawiły się wpisy (1, 2), w których opisano „sposób” na otrzymanie jednego z najnowszych modeli Thermomixa, znany rzekomo jedynie pracownikom firmy produkującej roboty kuchenne. „Sposób” jest prosty [pisownia oryginalna]: „odpowiedzcie na 5 prostych pytań, a w zamian za udział otrzymacie TM6. Podzielcie się tą informacją z tymi, którym może się przydać”.
Pod wpisami (1, 2) możemy przeczytać komentarze osób, które rzekomo dzięki wypełnieniu ankiety zdobyły urządzenie [pisownia oryginalna]: „Byłam dość sceptyczna, ale postanowiłam spróbować szczęścia. Zaskoczyło mnie, gdy dotarł! Cieszę się, że wam zaufałam”. Z kolei inny użytkownik skomentował sprawę następująco [pisownia oryginalna]: „Mój znajomy udostępnił ten post i wrzucił zdjęcie z Thermomixem, który otrzymał. Mam nadzieję, że zdążę go też zdobyć”.
Takie pozytywne i zachęcające komentarze powinny wzbudzić naszą czujność. Jest to dość powszechna strategia oszustów, stosowana, aby skłonić do skorzystania z oferty. Komentarze mają za zadanie udowodnić, że promocja jest prawdziwa, jednak w rzeczywistości konta wykorzystane w tym sposobie mogą być skradzione.
Co kryje się za linkiem? Nie jest to strona Thermomixa
W komentarzach pod postami (1, 2) pojawia się odnośnik do strony „official-promo.net”. Postanowiliśmy sprawdzić, dokąd ona prowadzi i czy faktycznie możemy otrzymać Thermomix. Próba skorzystania z linku dzięki wirtualnej wyszukiwarce, zapewniającej bezpieczeństwo komputera, skutkuje przeniesieniem na zupełnie inną stronę, dlatego nie zachęcamy do sprawdzania tego na własną rękę.
Po kliknięciu w zamieszczony link jesteśmy przekierowani na stronę informującą, że producent zakończył umowę z partnerami i oferuje pozostałe urządzenia TM6 za 8,52 zł – po wypełnieniu ankiety. W prawym rogu ekranu pojawia się także powiadomienie o tym, że ktoś przed chwilą wygrał urządzenie, co również ma zachęcić do skorzystania z rzekomej oferty.
Warto zaznaczyć, że witryna sprzedająca sprzęt Thermomix funkcjonuje pod nazwą vorwerk.com. W żadnej zakładce nie znajdziemy na tej stronie informacji o ankiecie, dzięki której moglibyśmy otrzymać produkt.

Źródło: strona oszustów, 07.03.2025
Ankieta zawiera 3 pytania, na które możemy odpowiedzieć tylko: „Tak” lub „Nie”.

Źródło: strona oszustów, 07.03.2025
Termomix musisz wylosować z pudełka i podać dane
Po wypełnieniu ankiety jesteśmy przekierowani na następną stronę, na której ukazują się zielone pudełka. Musimy wybrać poprawnie jedno z nich, aby wygrać urządzenie.

Źródło: strona oszustów, 07.03.2025
Po wybraniu pudełka dostajemy informację, że zostaliśmy szczęśliwym zwycięzcą i możemy skorzystać z oferty kupna urządzenia za 8,52 zł, ale tylko w określonym czasie – w ciągu dwóch minut.
Jest to popularna strategia sprzedażowa – wywieranie presji na kliencie. Świadomość, że oferta jest aktywna tylko przez określony czas, zachęca nas do działania, zanim stracimy „świetną okazję”. Podobny sposób wykorzystywano już w przeszłości, m.in.: w oszustwach z użyciem wizerunku firm LEGO czy Marshall.

Źródło: strona oszustów, 07.03.2025
Zaakceptowanie oferty powoduje przejście do podsumowania płatności za urządzenie – musimy podać dane: imię i nazwisko, numer karty, datę ważności oraz kod CVV. Tym samym te informacje są przekazywane oszustom, którzy w ten sposób mogą uzyskać dostęp do konta bankowego.
To jednak wszystko. Po prawej stronie witryny, na samym dole znajduje się informacja o członkostwie w klubie lojalnościowym, wiążącym się z subskrypcją, która odnawia się co dwa tygodnie. Jest to płatność w kwocie 45 euro. Dokładny mechanizm działania takich wyłudzeń opisaliśmy w ramach naszego śledztwa.

Źródło: strona oszustów, 07.03.2025
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter