Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Uczeń z Ukrainy pobił Polaka w szkole? Fałszywy opis wideo
Post rozpowszechnia nieprawdziwe informacje dotyczące pobicia w rosyjskiej szkole.
Fot. Aaron Mello / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Uczeń z Ukrainy pobił Polaka w szkole? Fałszywy opis wideo
Post rozpowszechnia nieprawdziwe informacje dotyczące pobicia w rosyjskiej szkole.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Twitterze i Facebooku zostało opublikowane nagranie, na którym rosyjskojęzyczny nastolatek pobił rówieśnika. W opisie podano informację, że jest to Ukrainiec atakujący Polaka w polskiej szkole.
- Do zdarzenia nie doszło w naszym kraju, lecz w Rosji, w szkole we wsi Turoczak. Jak wynika z artykułu opublikowanego na stronie Komsomolskiej Prawdy, przyczyną konfliktu pomiędzy uczniami miała być kradzież waporyzatora.
9 czerwca 2023 roku na Twitterze oraz 11 czerwca 2023 roku na Facebooku pojawiły się posty (1, 2) zawierające nagranie, na którym nastolatek zostaje pobity przez swojego rówieśnika w szkolnej toalecie. Na filmie słychać, jak napastnik wypowiada się w języku rosyjskim. W opisie nagrania pojawiła się informacja, że sytuacja ta miała mieć miejsce w polskiej szkole. Sprawcą był rzekomo obywatel Ukrainy, a ofiarą – Polak. Nie jest to prawda.
Film na Twitterze został odtworzony ponad 400 tys. razy i polubiło go ok. 400 użytkowników. W kilka godzin po publikacji na Facebooku nagranie odtworzono ponad 100 razy i zostawiono pod nim 5 reakcji. Wśród 5 komentarzy odnajdujemy głosy osób, które uwierzyły w informacje podane we wpisie: „No zaczynają bic Polakow .Jeszcze trochę to oni bokiem wyjdą Polakom” – czytamy. W innym komentarzu napisano: „Dzieciństwo Bandery wyglądało na tym, że pastwił się nad słabszymi, przed silniejszym uciekał. Więc skoro Duda zadacydiwał że jesteśmy sługami narodu ukraińskiego to służącego można okładać”.
Pobicie nie odbyło się w Polsce, lecz w rosyjskiej miejscowości
Korzystając z wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Yandex, dotarliśmy do wpisu zamieszczonego na rosyjskim Telegramie 1 czerwca 2023 roku.
W poście wskazano, że analizowane nagranie powstało w rosyjskiej szkole położonej w Republice Ałtaju. Jak podano – przyczyną pobicia miał być spór o waporyzator.
Informacje te potwierdzili fact-checkerzy z FakeNews.pl, którzy dotarli do artykułu opublikowanego 7 czerwca 2023 roku na stronie Komsomolskiej Prawdy. Z jego treści wynika, że – wbrew twierdzeniom padającym w omawianych postach (1, 2) – do pobicia doszło nie w polskiej szkole, lecz w miejscowości Turoczak, przynależnej do Republiki Ałtaju w Rosji. Jak podano w artykule, 16-letni uczeń pobił młodszego o 3 lata chłopca, ponieważ ten miał mu ukraść elektroniczne urządzenie do palenia. Obecnie czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi policja.
Posty są przykładem rosyjskich działań dezinformacyjnych
Analizowane posty (1, 2) są przykładem prorosyjskiej, kremlowskiej propagandy dążącej do wprowadzenia wrogich nastrojów w stosunku do narodu ukraińskiego. Jak wielokrotnie wspominaliśmy na łamach Demagoga, Rosja regularnie prowadzi działania dezinformacyjne, które mają za zadanie nie tylko ośmieszać Ukraińców, ale również usprawiedliwiać atak na Ukrainę i zniechęcać do pomocy uchodźcom. Dlatego w przypadku natknięcia się na sensacyjne wpisy na mediach społecznościowych warto zachować szczególną ostrożność i podjąć próbę weryfikacji przedstawianych informacji.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter