Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Wojna w Ukrainie to spektakl? To się dzieje naprawdę!
Agresję rosyjskich wojsk potwierdzają zdjęcia i oficjalne komunikaty.
Wojna w Ukrainie to spektakl? To się dzieje naprawdę!
Agresję rosyjskich wojsk potwierdzają zdjęcia i oficjalne komunikaty.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Post na profilu GlosGminny.pl przekonuje, że część zdjęć przedstawiających wojnę w Ukrainie nie jest prawdziwa. Dowodem na to miałby być fakt, że niektóre z nagrań z czasów pandemii, mających przedstawiać ofiary COVID-19, okazały się nieprawdziwe. Rosyjska inwazja jest rzekomo zaplanowanym spektaklem.
- Fałszywe zdjęcia trumien z czasów pandemii były publikowane przez użytkowników w mediach społecznościowych, a nie przez wiarygodne źródła informacji. Informacje na temat wojny w Ukrainie docierają ze strony agencji prasowych, organizacji międzynarodowych oraz służb mundurowych.
Rozpoczęta 24 lutego br. inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przyniosła ze sobą prawdziwy zalew fałszywych informacji. Niektóre z dezinformujących przekazów starają się udowodnić, że w Ukrainie nie ma żadnej wojny. Post zawierający tego typu tezę został opublikowany przez profil GlosGminny.pl. Jak możemy przeczytać na załączonej grafice: „Skoro dwa lata temu media mogły Ci pokazywać filmy z trumnami, które nie miały związku z pandemią, to czy obecne wszystkie zdjęcia z Ukrainy są autentyczne? To wszystko dobrze zaplanowany spektakl”.
Fałszywe doniesienia o trumnach nie były publikowane przez wiarygodne źródła informacji
Post na profilu GlosGminny.pl nawiązuje najprawdopodobniej do zdjęcia przedstawiającego trumny w kościele, w których rzekomo miały znajdować się ofiary COVID-19. Jak wykazały analizy przeprowadzone przez agencje fact-checkingowe, m.in. AFP Sprawdzam czy Reuters, tak naprawdę fotografia została zrobiona w 2013 roku. Uwiecznione na niej trumny były przeznaczone dla ofiar katastrofy u wybrzeży włoskiej Lampedusy.
Nieprawdziwe doniesienia nie były jednak podawane przez wiarygodne media. Źródłem informacji były wpisy na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.
W czasie, kiedy pojawiały się zdjęcia użyte w niewłaściwym kontekście, rzetelne źródła informacji publikowały inne fotografie przedstawiające trumny ofiar COVID-19.
Informacje o tym, że fotografie przedstawiają przeszłe wydarzenia, okazały się nieprawdziwe
Profil GlosGminny.pl już wcześniej próbował przekonywać, że media wykorzystują nieprawdziwe fotografie, by stworzyć złudzenie istnienia konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Jak opisaliśmy w naszej analizie, zdjęcie mające rzekomo przedstawiać sytuację z 2014 roku, tak naprawdę zostało wykonane w roku 2022.
Aktualna okazała się także fotografia ukraińskiej kobiety rannej w wyniku rosyjskiego ataku. Wbrew temu, co opisywały niektóre posty w mediach społecznościowych, zdjęcie nie zostało zrobione po wybuchu gazu w 2018 roku, lecz 24 lutego 2022 r. podczas pierwszego dnia inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę. Przedstawia ofiarę bombardowania budynku cywilnego w Czuhujewie, niedaleko Charkowa.
Autorem zdjęcia jest fotograf Alex Lourie, który jeszcze tego samego dnia udostępnił je – razem z innymi ujęciami z tego wydarzenia – na swoim profilu na Instagramie. W opisie znajdziemy informacje potwierdzające miejsce, czas i okoliczności zrobienia zdjęcia.
Część fotografii publikowanych w mediach społecznościowych rzeczywiście nie prezentuje obecnego konfliktu na Ukrainie. Dlatego tak ważne jest, aby czerpać wiedzę z rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji, którymi są np. renomowane agencje prasowe.
Informacje o rosyjskiej agresji na Ukrainę są publikowane przez wiele wiarygodnych źródeł
24 lutego rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. Doniesienia na ten temat podały m.in. agencje prasowe Associated Press, Reuters czy AAP.
Rosyjska agresja spowodowała także kryzysowe zebranie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), a także członków Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Specjalne posiedzenie zwołała także Rada Europejska. W związku z atakiem na Ukrainę Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Rosję.
Bieżące informacje na temat działań wojennych publikuje m.in. ukraińskie ministerstwo obrony. Wiadomości na temat ofiar wśród ludności cywilnej podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA). Działania wojenne spowodowały, że granicę z Polską przekraczają tysiące uchodźców, o czym informuje Straż Graniczna:
#Pomagamy🇺🇦
Wczoraj tj.27.02 do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób.Dzisiaj do godz.07.00 – 28 tys.
Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych z🇺🇦 ponad 281 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy.#SGPomaga #solidarnizukraina pic.twitter.com/oYD3xGFH8i
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 28, 2022
Podsumowanie
Doniesienia z wiarygodnych źródeł informacji, działania podejmowane przez międzynarodowe organizacje czy wreszcie informacje o ofiarach potwierdzają, że agresja rosyjskich wojsk na Ukrainę jest prawdziwa.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter