[Konkret 53.] Stały monitoring rzek
[Konkret 53.] Stały monitoring rzek
Obejmiemy rzeki stałym monitoringiem w automatycznych stacjach pomiaru czystości. Zmodernizujemy systemy oczyszczania i przetwarzania ścieków i uruchomimy narzędzia pozwalające na skuteczne zwalczanie nielegalnych zrzutów ścieków. Wdrożymy program rewitalizacji rzeki „Czysta Odra”.
Co ze stałym monitoringiem rzek?
W maju 2024 roku resort rolnictwa w odpowiedzi na interpelację poinformował, że monitoring rzek jest realizowany przez Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy (IRŚ-PIB).
Jak czytamy na stronie IRŚ-PIB obecnie na polskich rzekach zainstalowano 46 automatycznych stacji pomiarowych. Docelowo ma być jednak 320 automatycznych stacji i ponad 500 dodatkowych mobilnych punktów pomiarowo-kontrolnych.
To jednak efekt działań poprzedniego rządu, który obiecał w 2022 roku nowoczesny monitoring rzek. Już w połowie 2023 roku montowano pierwsze punkty pomiarowe.
Nowe kierownictwo resortu środowiska zgłosiło jednak umowę z IRŚ-PIB na monitoring rzek do prokuratury. Zwrócono uwagę, że umowa opiewała na zbyt dużą kwotę, nie gwarantowała wykonania i nie włączała nowego systemu do Państwowego Monitoringu Środowiska. Do tej pory nie przedstawiono alternatywnego rozwiązania, które miałoby zapewnić stały monitoring rzek.
Nowelizacja specustawy o Odrze
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o rewitalizacji Odry. Opis projektu pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w połowie lipca 2024 roku. Do tej pory jednak nie podano żadnych nowych informacji, co ze zmianami przepisów dotyczącymi Odry. Pełnej wersji projektu nie ma jeszcze na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Nowelizacja ma m.in. ustanowić cykliczny przegląd pozwoleń wodnoprawnych oraz pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód na obszarze zlewni rzeki Odry. Przewiduje także rewitalizację i odtwarzanie starorzeczy.
Wiceminister klimatu Urszula Zielińska w kwietniu 2024 roku, w ramach odpowiedzi na interpelację, wyjaśniła, że program „Czysta Odra” nie będzie programem rewitalizacji rzeki. Taką nazwę przyjął projekt rekomendacji w zakresie przeciwdziałania zakwitom „złotej algi”. W tym zakresie nowy rząd ma sukces w postaci udanych eksperymentów z perhydrolem.
Nie wprowadzono nowego monitoringu rzek. Nie znamy też pełnego projektu ustawy dotyczącej ścieków zlewanych do Odry i rewitalizacji tej rzeki. Dlatego obietnicę oceniamy na niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter