[Konkret 54.] Zakaz finansowania kościelnych biznesów z pieniędzy publicznych
[Konkret 54.] Zakaz finansowania kościelnych biznesów z pieniędzy publicznych
Wprowadzimy zakaz finansowania z pieniędzy publicznych działalności gospodarczej diecezji, parafii, zakonów i innych elementów gospodarczych Kościołów i związków wyznaniowych, z wyłączeniem działalności służącej celom humanitarnym, charytatywno-opiekuńczym, naukowym i oświatowo-wychowawczym. Tacy biznesmeni jak Tadeusz Rydzyk powinni sobie radzić bez pieniędzy pochodzących z podatków obywateli.
Międzyresortowy zespół pracuje nad tą sprawą
W lutym 2024 roku doszło do pierwszego spotkania powołanego w styczniu międzyresortowego zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Zespół ten zajmuje się m.in. kwestią finansowania kościołów z funduszy publicznych.
Głównym celem tej inicjatywy jest wypracowanie koncepcji reformy funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego duchownych.
Wedle zapowiedzi wicepremiera Kosiniaka-Kamysza pierwszy raport z prac zespołu poznamy pod koniec marca.
Żadne zmiany nie weszły w życie
Wspomniany zespół zajmuje się przede wszystkim Funduszem Kościelnym, którego dotyczy konkret 16. Kwestia finansowania działalności gospodarczej diecezji to oddzielna sprawa, która nie została wymieniona jako priorytet zespołu.
Oprócz tego nie podjęto żadnych działań na rzecz wprowadzenia systemowego zakazu finansowania kościołów z pieniędzy publicznych. Na tej podstawie oceniamy obietnicę jako niezrealizowaną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter