Zarząd Stowarzyszenia Demagog

Małgorzata Kilian-Grzegorczyk
Prezes Stowarzyszenia Demagog
Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce strażniczej organizacji fact-checkingowej, gdzie zarządza blisko 30-osobowym zespołem pracowników i wolontariuszy. Pomysłodawczyni Akademii Fact-checkingu, cyklu warsztatów z zakresu edukacji medialnej, w których wzięło dotychczas udział ponad 6 tys. uczestników.
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ekspertka i wielokrotna panelistka konferencji z obszaru nowych mediów oraz problematyki dezinformacji w sieci. Stypendystka International Visitor Leadership Program, projektu organizowanego przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Monitorowania Mediów, Instytucie Polityk Publicznych, Agencji Lighthouse.

Paweł Terpiłowski
Redaktor Naczelny, Wiceprezes Stowarzyszenia Demagog
Członek Demagoga od 2016 roku. Od 2017 roku jego redaktor naczelny i wiceprezes Stowarzyszenia Demagog.
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, ekspert od spraw wschodnich Fundacji Ambitna Polska. Członek zarządu Europejskiej Sieci Standardów Fact-checkingu (EFCSN) oraz Stałej Grupy Roboczej monitorującej wdrażanie Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji. W 2022 roku był członkiem Grupy Roboczej do spraw dezinformacji o wojnie w Ukrainie, powstałej przy Europejskim Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).
Autor licznych recenzowanych publikacji naukowych. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, politykę wewnętrzną Ukrainy, stosunki polsko-ukraińskie, nacjonalizm i ruchy radykalne, a także dezinformację i kampanie dezinformacyjne.

Marcel Kiełtyka
Specjalista ds. komunikacji i PR
W Demagogu od 2016 roku, gdzie zdobywał doświadczenie jako analityk, koordynator i specjalista ds. komunikacji i PR. Członek Zarządu Stowarzyszenia Demagog oraz mentor Akademii Fact-checkingu. Prowadził warsztaty w szkołach ponadgimnazjalnych oraz na konferencjach poświęconych mediom i cyberbezpieczeństwu.
Praktykę w dziedzinie marketingu i komunikacji w sieci zdobywał w agencji marketingowej oraz w dziale contentu i komunikacji lidera branży bukmacherskiej w Polsce. Studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz na Wydziale Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Koordynuje działania zespołu, planuje i czuwa nad efektywnym przebiegiem komunikacji. Specjalista w branży digital communication i regularnego dostarczania wartościowych treści.

Patryk Zakrzewski
Członek zarządu, koordynator Akademii Fact-checkingu
Koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej. Od blisko pięciu lat prowadzi zajęcia na temat fake newsów i weryfikowania informacji w internecie dla uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.
Współpracuje m.in. z Fundacją TechSoup, Fundacją Szkoła z Klasą oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Uczestnik licznych konferencji branżowych i programów szkoleniowych, m.in. International Visitor Leadership Program (2021-22), DFRLab’s Digital Sherlocks (2020-21), 12th ASEF Journalists’ Seminar (2019). Wcześniej pracował m.in. jako specjalista ds. projektów w Centrum Inicjatyw Senioralnych Miasta Poznania.
Zespół redakcji

Marcin Kostecki
Koordynator weryfikacji informacji
W Demagogu od 2017 roku. Koordynator zespołu weryfikującego wypowiedzi polityków. Autor i współautor materiałów edukacyjnych Akademii Fact-checkingu. Członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia.
Absolwent historii i bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Poza Demagogiem – nauczyciel historii i WOS-u w szkole podstawowej. Mentor i posttutor w Szkole Edukacji PAFW i UW.
Hobbystycznie – obserwator zjawiska radykalizmu w Polsce i miłośnik Afryki Wschodniej.

Kinga Klich
Koordynatorka weryfikacji informacji
Od 2018 roku zajmuje się problematyką dezinformacji w Stowarzyszeniu Demagog. Od 2020 roku koordynuje pracę zespołu zajmującego się weryfikacją fałszywych informacji w mediach społecznościowych. Jako mentorka Akademii Fact-checkingu prowadzi zajęcia dla młodzieży, studentów, nauczycieli oraz seniorów z zakresu zwalczania fałszywych informacji i bezpieczeństwa w sieci.
Absolwentka socjologii oraz zarządzania mediami i reklamą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach programu Erasmus kształciła się na Uniwersytecie Paris X Nanterre. Swoją pracę magisterską pt. „Znachorzy pandemii – dezinformacja w zarządzaniu marką własną” poświęciła badaniom wizerunku osób publikujących fałszywe informacje dotyczące COVID-19 w mediach społecznościowych.
Uczestniczka i prelegentka wielu branżowych konferencji i debat. Swoją wiedzę dotyczącą dezinformacji zdobywa podczas szkoleń branżowych (m.in EDMO, Global Fact, Facebook Fact-Checking Summit, DFRLab’s Digital Sherlocks).

Urszula Szeląg
Koordynatorka wolontariatu i staży studenckich
W Demagogu od 2018 roku. Członkini redakcji portalu, od 2020 roku koordynuje zespół zajmujący się mediaskanem. W codziennej pracy nadzoruje monitoring debaty publicznej i wyszukiwanie wypowiedzi polityków do weryfikacji.
Koordynatorka wolontariuszek i wolontariuszy oraz stażystek i stażystów w stowarzyszeniu, odpowiada za pierwszy kontakt przy rekrutacji. Mentorka Akademii Fact-checkingu, prowadzi warsztaty z dezinformacji i weryfikowania informacji dla różnych grup wiekowych, szczególnie lubi pracować z seniorami.
Stale poszerza swoje kompetencje na szkoleniach z rozwoju wolontariatu w organizacjach pozarządowych. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Prywatnie – miłośniczka koreańskiej kuchni i zapalona cukierniczka.

Monika Szafrańska
Starsza Analityczka
W Demagogu od lipca 2019 roku.
Obecnie pisze doktorat o roli portali factcheckingowych w systemie medialnym w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od maja 2023 roku współpracuje także w międzynarodowym projekcie badawczym pt. „Mapping Media for Future Democracies” na UJ.
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz europeistyki na UJ. Współpracowała z anglojęzycznym dwumiesięcznikiem „New Eastern Europe” oraz studenckim portalem Lossi36, a także uczestniczyła w programie „Akademia Solidarności”. Po godzinach uczy się języka szwedzkiego.

Łukasz Grzesiczak
Starszy analityk
W Demagogu od 2021 roku. Wcześniej dziennikarz związany m.in. z serwisem Interia.pl i „Gazetą Wyborczą”. Swoją pracę zawodową zaczynał jako specjalista ds. PR i reklamy m.in. w Wydawnictwie Literackim i agencji reklamowej Schulz brand friendly. Ekspert (komentator i publicysta) ds. Czech i Słowacji. Obecnie publikuje w serwisie OKO.press, tygodniku „Przegląd” i dwumiesięczniku „Nowa Europa Wschodnia”. W przeszłości jego teksty pojawiały się także m.in. w Tygodniku Powszechny”, serwisie Krytykapolityczna.pl, magazynie „Twórczość” oraz w wydawanych w Czechach „Aspen Review Central Europe” i „Host” i w słowackim magazynie „Kapitál”.
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i studiów doktoranckich z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Pedagogocznym w Krakowie. Studiował także w Instytucie Politologii Słowackiej Akademii Nauk, Uniwerystecie Karola w Pradze oraz Uniwersytecie Sląskim w Opawie. Członek projektu „Právní, historické a společenskovědní aspekty nových a tradičních menšin v České republice“ w programie Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej „Národní kulturní identita II”. Prywatnie zapalony badmintonista, florbalista i ostrokołowiec.

Wioletta Myszkowska
Starsza analityczka
W Demagogu od 2021 roku. W latach 2014–2020 była dziennikarką radiowej Trójki. Jej reportaże, wywiady i felietony pojawiły się m.in. w autorskich audycjach oraz „Raporcie o stanie świata”, „ABC popkultury” i „Świecie z lotu Drozda”. Wcześniej prowadziła audycje w stacjach: Radiofonia 100,5 FM oraz eLO RMF przy RMF FM.
Jej teksty ukazały się m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „non / fiction” czy w serwisie NaEKRANIE.pl. Publikowała w gazecie festiwalu filmowego Dwa Brzegi oraz w serwisie festiwalu OFF CAMERA. Laureatka konkursu „Grasz o staż” i była członkini Stowarzyszenia MediaTory. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W chwilach wolnych od sprzątania internetu na różne sposoby przyjmuje szeroko pojętą kulturę z naciskiem na książki. Często sprawdza, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

Adam Maternik
Starszy Analityk
W Demagogu od lipca 2019 roku. Współautor raportów „100 obietnic Zjednoczonej Prawicy” oraz „Obietnice samorządowe Rafała Trzaskowskiego”. Odpowiadał za merytoryczny nadzór projektu „Fakty w debacie publicznej”, którego celem było promowanie rzetelnych źródeł informacji wśród członków społeczeństwa obywatelskiego.
W ramach Akademii Fact-checkingu regularnie prowadzi warsztaty z zakresu edukacji medialnej, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli, organizacji pozarządowych oraz seniorów.
W latach 2019–2021 redaktor newsowy portalu Poinformowani.pl. Uczestnik programów i szkoleń z zakresu edukacji medialnej i zwalczania dezinformacji, m.in.: DFRLab’s Digital Sherlocks (2022), Information and Elections in the Digital Era (2022), Google News Initiative (2021).

Adam Majchrzak
Starszy analityk
W Stowarzyszeniu Demagog od 2020 roku. Analityk i mentor Akademii Fact-checkingu. Poza pracą factcheckerską działa też na polu akademickim jako asystent w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie badawczo koncentruje się na obszarze teorii spiskowych. Także koordynator pierwszego ogólnopolskiego akademickiego konkursu factcheckingowego „DETEKTOR”.
Redaktor portalu ogólnoinformacyjnego Poinformowani.pl w latach 2018–2021. Absolwent studiów I stopnia z bezpieczeństwa narodowego oraz II stopnia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Gdańskim.
Na co dzień zainteresowany tematyką fałszywych informacji (głównie z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia), teorii spiskowych i nowych mediów. Prywatnie znany z pochłaniania dużej liczby newsów wszelkiej maści. Fan literatury faktu oraz gier strategicznych i zręcznościowych.

Piotr Litwin
Starszy analityk
W Demagogu od kwietnia 2020 roku. Jako mentor Akademii Fact-checkingu prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów i nauczycieli. W ramach projektu Szkoła Odpowiedzialności NGO szkolił członków organizacji pozarządowych.
Student kognitywistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W toku studiów szczególnie zainteresowany psychologicznymi aspektami ulegania dezinformacji i przyczynami wiary w teorie spiskowe. Członek stowarzyszenia naukowego Collegium Invisibile. współzałożyciel Sekcji Metanauki UJ. Konsultant przy grancie badawczym dotyczącym popularności narracji spiskowych, realizowanym na WSMiP UJ.
Prywatnie – zainteresowany filozofią Immanuela Kanta. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego.

Mateusz Cholewa
Analityk
W Demagogu od września 2021 roku. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez trzy lata pracował jako reporter radiowy w Radiu Emaus w Poznaniu. W Demagogu odpowiedzialny za pisanie analiz, współtworzenie podcastu Demagoga. Zaangażowany w działalność Akademii Fact-Checkingu.
Poza Demagogiem działa także w Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Izabela Tomaszewska
Analityczka
W Demagogu od marca 2022 roku. Zainteresowana kwestiami językowymi i problematyką przestępczości w mediach.
Absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa oraz kryminologii na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała w redakcji Wydarzeń Telewizji Polsat i portalu Polskiego Radia 24. W chwilach wolnych od walki z fake newsami czyta książki (głównie reportaże), ogląda filmy (głównie słabe polskie komedie z białymi plakatami) i słucha muzyki (głównie Nosowskiej i Sorry Boys). Największa fanka wszystkich psów tego świata.

Marta Alicja Trzeciak
Analityczka
Dziennikarka naukowa specjalizująca się w tematyce medycznej, środowiskowej i przyrodniczej („POLITYKA”, „Tygodnik Powszechny”, Projekt Pulsar, Crazy Nauka). Konsultantka i recenzentka publikacji popularnonaukowych („Mądre Książki”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Autorka książek: „Laboratorium w szufladzie. Zoologia” (Wydawnictwo Naukowe PWN), „Czy słonie dają klapsy?” (Feeria Science). Finalistka konkursu Popularyzator Nauki 2022 PAP oraz Nauka w Polsce. Wcześniej m.in. specjalistka ds. komunikacji naukowej w centrum nauki.

Mateusz Marszałek
Analityk
W Demagogu od kwietnia 2020 roku. Analityk i mentor Akademii Fact-checkingu.
Absolwent logistyki na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie współprowadził koło naukowe logistyków.
Prywatnie – entuzjasta filmu i literatury grozy.

Marta Glanc
Analityczka
Absolwentka wschodoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka i redaktorka. Publikowała na portalach Onet Wiadomości, Onet Kobieta i Tygodnik „Polityka”. Najbliższe są jej tematy dotyczące zdrowia psychicznego i osób doświadczających dyskryminacji. W 2023 r. premierę będzie miała jej książka napisana dla Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
W wolnym czasie najchętniej idzie do kina lub muzeum. Wielka fanka serialu „Breaking Bad” i gry „Gothic”.

Alicja Jankowska
Młodsza Analityczka
W Demagogu od lipca 2022 roku.
Absolwentka technologii chemicznej na Politechnice Warszawskiej oraz międzywydziałowych studiów ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Studentka globalnego biznesu w Szkole Głównej Handlowej, specjalność – energia na rynku globalnym. Jako działaczka w trzech kołach naukowych i w organizacji studenckiej AIESEC zorganizowała pięć wydarzeń. Autorka artykułów dla portali Chrońmy klimat oraz Ziemia na rozdrożu. W wolnych chwilach współtworzy leśny festiwal muzyczny, a na co dzień praktykuje jogę.

Justyna Stańska
Młodsza analityczka
W Demagogu od listopada 2022 roku. Zainteresowana tematyką dezinformacji na TikToku.
Absolwentka International Relations and Area Studies oraz International Security and Development na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współautorka podręcznika dla szkół ponadpodstawowych „Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją” Instytutu Kościuszki.
Prywatnie – właścicielka firmy zajmującej się specjalistycznym projektowaniem CAD i drukiem 3D.

Michał Kłos
Młodszy analityk
W Demagogu od października 2022 roku w ramach stażu studenckiego, od lutego 2023 roku – młodszy analityk.
Absolwent studiów licencjackich na kierunku historia, ze specjalnością polityka i media w dziejach. Wolontariusz dbający o rozwój świadomości obywatelskiej i medialnej wśród najmłodszych. Popularyzator historii, autor krótkiego artykułu „Lekcje z pasją. Refleksje studenta-wolontariusza” w czasopiśmie „Wiadomości Historyczne”.
Prywatnie – zainteresowany podróżami, książkami, puzzlami, poznawaniem innych kultur oraz badaniami nad myślą polityczną, szczególnie polską z okresu I Rzeczpospolitej.

Monika Tańska
Redaktorka językowa
W Demagogu od kwietnia 2021 roku. Dba o poprawność językową publikowanych tekstów. Zwolenniczka języka inkluzywnego, feminatywów i pisania prostym językiem.
Absolwentka filologii polskiej w praktyce na Uniwersytecie Warszawskim, edytorstwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, podyplomowych studiów menadżerskich WSB w Chorzowie oraz stosunków międzynarodowych w Akademii Górnośląskiej w Katowicach. Dwadzieścia siedem lat przepracowała w biznesie – realizowała projekty marketingowe i sprzedażowe, organizowała konferencje branżowe i koncerty muzyczne.
Prywatnie – wielbicielka kundelków ze schroniska, książek i podróży tematycznych. Kolekcjonerka słoni i przedmiotów vintage.
Zespół komunikacji i promocji

Julia Mikzińska
Młodsza specjalistka ds. mediów społecznościowych
W Demagogu od sierpnia 2022 roku.
Absolwentka zarządzania kulturą i mediami oraz studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była copywriterka i managerka PR w Stowarzyszeniu ESN UJ Kraków. Prowadząca audycji „Odkrywamy” w radiu UJOT FM, w którym od czasu do czasu pisze o muzyce.
Miłośniczka ciężkich brzmień, koncertów i długich spacerów. Gdy nie ogląda seriali, pochłania filmy lub czyta książki o różnorodnej tematyce.

Natalia Kunach
Młodsza specjalistka ds. mediów społecznościowych
W Demagogu od kwietnia 2023 roku.
Studentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związana z Public Relations.
Prywatnie miłośniczka siatkówki i kryminałów.

Helena Zdrojewska
Młodsza specjalistka ds. mediów społecznościowych
Studentka projektowania na wydziale wzornictwa w School of Form.
Zaangażowana społecznie, przeciwdziałająca wykluczeniom społecznych. Chciałaby, żeby każdy projekt, nad którym pracuje, był otwarty, niewykluczający i budujący moc sprawczą.
Uwielbia sztukę, nowinki technologiczne i słońce.
Zespół Akademii Fact-Checkingu

Aleksandra Monkos
Specjalistka ds. edukacji medialnej i komunikacji
W Stowarzyszeniu Demagog od marca 2022 roku – specjalistka ds. edukacji medialnej i komunikacji oraz mentorka Akademii Fact-checkingu.
Doktor nauk o polityce i administracji, absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WNPiD UAM). Wykładowczyni akademicka na WNPiD UAM.
Członkini zespołu badawczego w ramach projektu „Mapping and Organizing Research on Dictatorships Open Access Repository”. W latach 2018–2021 kierowała grantem naukowym „Rola polskich organizacji pozarządowych we wspieraniu rozwoju mediów na Ukrainie”. Współuczestniczyła w realizacji projektów badawczych dot. demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i współpracy rozwojowej w Europie Środkowo-Wschodniej na UAM (2014–2022) i na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021–2022).
Odbyła staże badawcze na Uniwersytecie Sztokholmskim w Szwecji i Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki na Ukrainie. Stypendystka Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Fundacji UAM. Autorka książki „Polskie i ukraińskie NGO we współpracy rozwojowej z mediami na Ukrainie” (2022) i recenzowanych artykułów naukowym w polskich i zagranicznych czasopismach.

Agnieszka Tobijasiewicz
Koordynatorka projektów
Członkini stowarzyszenia od 2018 roku. W ramach projektu “Krytyczny umysł – obywatele w walce o prawdę!” przygotowała i przeprowadziła działania badawcze potrzebne dla kampanii edukacyjnej. Podczas pracy w redakcji mierzyła się z fake newsami publikowanymi w serwisach społecznościowych. Aktualnie rozwija działania fundraisingowe stowarzyszenia i jest odpowiedzialna za kontakt z darczyńcami, a także koordynuje rozwój platformy edukacyjnej Demagoga.
Absolwentka politologii i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, gdzie tworzyła z młodzieżą internetowe Radio Pryzmat. Prowadziła audycję radiową skierowaną do trzeciego sektora. W ramach swojej działalności gospodarczej prowadziła miejsce spotkań o nazwie Łąka Spotkań.

Magdalena Jaworska
Specjalistka ds. projektów edukacyjnych
W Stowarzyszeniu Demagog odpowiedzialna za koordynację warsztatów i szkoleń Akademii Fact-checkingu oraz współtworzenie i realizację innych projektów edukacyjnych.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach Pedagogika oraz Zarządzanie Projektami Społecznymi. W trakcie działalności akademickiej członkini interdyscyplinarnego koła naukowego Variograf, w ramach którego organizowała m.in. międzynarodową konferencję naukową „Education Culture and Society” czy ogólnopolską konferencję „Talenty”. Pracowała przy realizacji projektów edukacyjnych w kontekście edukacji dorosłych w ramach fundacji Pro Scientia Publica.
Jako wsparcie asystenckie brała udział w projektach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, realizując działania Fundacji Promyk Słońca oraz Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości. Lubi działać, edukować i angażować się w inicjatywy społeczne.
Zespół projektów międzynarodowych

Kinga Osierda
Koordynatorka EFCSN
W Demagogu od 2015 roku, a od 2018 roku do 2022 członek Zarządu Stowarzyszenia Demagog. Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzięki stypendium w ramach programu Erasmus miała możliwość studiowania na Uniwersytecie Tallińskim w Estonii. Panelistka IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii i III Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Eurazjatyckiego Kongresu Narodowego.
Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in w Europejskiej Fundacji Praw Człowiek, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM) oraz Fundacji Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Aleksy Szymkiewicz
Koordynator projektu ds. dezinformacji klimatycznej
W Stowarzyszeniu Demagog od 2021 roku. Zajmuje się dezinformacją klimatyczną oraz koordynacją projektów edukacyjnych.
Antropolog, medioznawca i filozof – absolwent międzyobszarowych studiów humanistycznych i społecznych. Doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy naukowej zajmuje się aktywnością ruchów factcheckingowych i konspiracyjnych w kontekście gospodarki opartej na wiedzy i dezinformacji.
Uczestnik DFR Lab’s Digital Sherlocks (2021) i badacz w HAT Center. Ukończył międzynarodowy program CREOLE oraz prowadził badania w ramach grantu OPUS Narodowego Centrum Naukowego. Współpracował z portalem Naukowy Bełkot.

Bartosz Pawłowski
Członek Komisji Rewizyjnej, Koordynator projektów
W Demagogu od 2016 roku. Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Demagog.
Swoją przygodę zaczynał od pracy w redakcji jako fact-checker, następnie starszy analityk, mentor akademii i inicjator podcastów. Obecnie wspiera prace zarządu, zarządza projektami i reprezentuje Stowarzyszenie na konferencjach oraz szkoleniach. Zwycięzca nagrody publiczności w konkursie Podcast Roku im. Janusza Majki 2021, Panelista Personal Democracy Forum 2019, laureat (2 miejsce) hackathonu dezinformacyjnego 1991 x Media, stypendysta Polish-Israeli Youth Exchange.
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, profesjonalnie związany z polskimi startupami. Zainteresowany historią, państwami byłego ZSRR, Bliskim Wschodem, ekonomią polityczną i technikami propagandowymi.
Wolontariusze

Agnieszka Neuman
Członek Komisji Rewizyjnej
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku stosunki międzynarodowe, spec. American Studies and Mass Media. Członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Demagog.
Interesuje się polityką zagraniczną i obronną Polski i USA. W wolnej chwili najchętniej czyta książki, najczęściej kryminały. Z Demagogiem związana jest od ponad 3 lat.

Mikołaj Rogalewicz
Mentor Akademii Fact-Checkingu
W Stowarzyszeniu Demagog od 2018 roku. Ekspert ds. fact-checkingu i dezinformacji rosyjskiej, mentor Akademii Fact-checkingu, analityk ds. dezinformacji rosyjskiej w projekcie „Obserwatorzy Kremla”.
Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent stosunków międzynarodowych na UW oraz student ostatniego roku finansów i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wielokrotny panelista ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych, autor licznych publikacji poświęconych dezinformacji.
Posiada kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu fact-checkingu. Jego zainteresowania badawcze związane są ze stosunkami transatlantyckimi, przeciwdziałaniem dezinformacji przez UE i NATO, ekonomią międzynarodową oraz rynkami finansowymi.

Kateryna Savranska
Analityczka
Fact-checkerka w Demagogu od lipca 2019 roku. Zajmuje się weryfikacją i analizą informacji, monitoringiem rosyjskiej dezinformacji oraz tłumaczeniami na język rosyjski i ukraiński. Mentorka Akademii Fact-chekingu. Prowadzi warsztaty dla uczniów szkoł podstawowych i ponadgimnazjalnych oraz studentów uczelni wyższych.
Ekspertka ds. rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Laureatka VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach – [email protected] oraz autorka wielu publikacji naukowych z zakresu rosyjskiej dezinformacji i wojny informacyjnej, w tym ksiązki o specyfice rosyjskiej wojny informacyjnej pt. „Problematyka walki informacyjnej w relacjach Rosji z wybranymi państwami europejskimi. Perspektywa medioznawcza”
Poza pracą w redakcji jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuję się badaniem specyfiki rosyjskiej wojny informacyjnej w Polsce. Brała udział w projekcie międzynarodowym „Obserwatorzy Kremla” z zakresu monitoringu i analizy rosyjskiej dezinformacji w Polsce, uczestniczy w panelach eksperckich, oraz współpracuję z wieloma organizacjami zajmującymi się obaleniem i analizą dezinformacji medycznej i antyuchodźczej w Europie Środkowo-Wschodniej przy projekcie SCIENCE+.

Aleksandra Ostapiuk
Analityczka
W Demagogu od lutego 2022 roku. Absolwentka biomedycyny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Związana zawodowo z medycyną i biotechnologią. Od lat będąc zagorzałą pogromczynią naukowych fake-newsów, walczy z nimi zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Feministka, orędowniczka feminatywów, wielbicielka psów, kaligrafii współczesnej i piłki nożnej.

Kacper Feculak
Młodszy analityk
W Demagogu od grudnia 2020 roku. Absolwent rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz student informatyki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zainteresowany tematyką fact-checkingu w kontekście poprawiania jakości debaty publicznej w Polsce. Prywatnie miłośnik pieszych wędrówek, sportów sylwetkowych oraz literatury.

Marta Wyporska
Młodsza analityczka
W Demagogu od grudnia 2020 roku. Absolwentka administracji na Uniwersystecie Wrocławskim. Od zawsze wyszukiwała potrzebne informacje dla znajomych co z czasem przerodziło się w zainteresowanie fact-checkingiem. W redakcji zajmuje się głównie mediaskanem, śledzi debatę publiczną i wyłapuje największe głupoty polityków.
Miłośniczka filozofii, biologii oraz kosmosu.

Łukasz Ligocki
Młodszy analityk
W Demagogu od grudnia 2020 roku. Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilkunastu lat mieszka w Irlandii. Zainteresowany tematyką rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Miłośnik książek (szczególnie literatury faktu i kryminałów), historii oraz rockowych koncertów.

Kaja Łopacińska
Analityczka
W Demagogu od grudnia 2020 roku. Związana z fact-checkingiem od lat, choć wcześniej tylko na gruncie prywatnych rozmów. Wielbicielka reportaży i dumna posiadaczka wilczaka.

Dominik Komander
Analityk
W Demagogu od 2020 roku. Zajmuje się głównie OSINT-em.
Absolwent Bezpieczeństwa Narodowego i Międzynarodowego na Uniwersytecie Śląskim. Kontynuuje naukę na Uczelni Łazarskiego na kierunku Cyberbezpieczeństwo i Informatyka Śledcza.
Dodatkowe zainteresowanie: prywatność i cyberbezpieczeństwo w ujęciu zwykłych użytkowników internetu.