Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Co przewidywał projekt Konstytucji Roberta Gwiazdowskiego w odniesieniu do urzędu RPO?
Co przewidywał projekt Konstytucji Roberta Gwiazdowskiego w odniesieniu do urzędu RPO?
Pan Gwiazdowski kiedyś z jedną z konfederacji pracodawców napisał projekt konstytucji, w którym to (…) przewidział (…) likwidację urzędu rzecznika praw obywatelskich (…), gdyż „istnienie rzecznika praw obywatelskich stanowi groźbę interwencji państwa w życie obywateli”.
- W uzasadnieniu projektu konstytucji, którego współautorem jest Robert Gwiazdowski, znajduje się zapis, zgodnie z którym urząd rzecznika praw obywatelskich jest potrzebny w takich systemach prawnych, w których przewiduje się daleko idącą interwencję organów państwowych w życie jednostki. Wspomniany projekt nie przewiduje funkcjonowania instytucji ombudsmana przy jednoczesnym założeniu, że przyjęte gwarancje konstytucyjne wykluczają „możliwość takich (państwowych – przyp. Demagog) ingerencji, co powoduje całkowitą zbędność urzędu takiego rzecznika”.
- Włodzimierz Czarzasty dokonuje więc błędnej interpretacji treści projektu. Jego autorzy nie uważają, że instytucja RPO stanowi groźbę interwencji państwa, lecz że to groźba interwencji państwa ma uzasadniać istnienie RPO. W związku z tym wypowiedź uznajemy za manipulację.
Kontekst wypowiedzi
Włodzimierz Czarzasty wystąpił 30 grudnia 2020 roku jako gość programu „Fakty po Faktach”, w czasie którego wypowiedział się na temat kandydatur na nowego rzecznika praw obywatelskich. Odnosząc się do kandydatury Roberta Gwiazdowskiego, która została zgłoszona przez posłów PSL i Konfederacji, krytycznie skomentował zapis projektu Konstytucji RP jego autorstwa. Wicemarszałek Sejmu zarzucił, że projekt przewiduje likwidację urzędu ombudsmana, ponieważ „istnienie RPO miałoby stanowić groźbę interwencji państwa w życie obywateli”.
Projekt Konstytucji RP
Inicjatywa utworzenia projektu konstytucji była związana z debatą na temat 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Sam projekt powstał pod kierownictwem Roberta Gwiazdowskiego, we współpracy ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute, którego Gwiazdowski jest wiceprezesem. Pierwsza wersja była opublikowana w listopadzie 2017 roku, a ostateczna z naniesionymi poprawkami – rok później. Projekt składa się z dwóch części:
- właściwego projektu Konstytucji RP zawierającego 17 rozdziałów i 184 artykuły,
- uzasadnienia dla nowej konstytucji i jej przepisów.
Brak urzędu rzecznika praw obywatelskich
Wśród przepisów zawartych w projekcie brakuje odniesień do RPO. W części poświęconej uzasadnieniu przepisów w punkcie 2.11 możemy jednak przeczytać, że:
„Projekt nie przewiduje urzędu rzecznika praw obywatelskich, ponieważ urząd taki potrzebny jest w ustrojach i systemach prawnych przewidujących bardzo daleko idącą ingerencję organów państwowych, zwłaszcza administracyjnych, w życie Obywateli. Projekt wprowadza konstytucyjne gwarancje praw, wykluczając możliwość takich ingerencji, co powoduje całkowitą zbędność urzędu takiego rzecznika”.
Autorzy projektu konstytucji nie negują więc urzędu RPO w zupełności. Zaznaczają natomiast, że jego funkcjonowanie jest potrzebne tylko w takich państwach, w których organy władzy dokonują interwencji w sferę życia obywateli. Według twórców projektu Polska nie jest tego typu państwem. Tym samym urząd RPO ma być niepotrzebny.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter