Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Grecki piłkarz skazany za słowa o Adamie i Ewie? Wyjaśniamy
Grecki piłkarz skazany za słowa o Adamie i Ewie? Wyjaśniamy
Słynny piłkarz grecki został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Za co? Za to, że przypomniał, że pan Bóg stworzył Adama i Ewę, mężczyznę i kobietę. Został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności.
- W 2017 roku w Grecji uchwalono ustawę zezwalającą piętnastolatkom na zabieg operacji zmiany płci pod warunkiem zgody rodzica. Vasilis Tsiartas, grecki piłkarz, w reakcji na to wydarzenie opublikował na swoim profilu na Facebooku post potępiający nowe przepisy. Dodał w tym poście komentarz skierowany do władz: „Zalegalizujcie także pedofilów, żeby dopełnić przestępstwo”.
- Niedługo potem piłkarz opublikował kolejny post, w którym posłużył się mniej emocjonalnym językiem i bardziej rozwinął swoje stanowisko w tej sprawie. Pod koniec wpisu dodał, że Bóg stworzył Adama i Ewę, co ma sugerować, że człowiek nie powinien ingerować w kwestię płci.
- 3 listopada 2022 roku sąd I instancji uznał piłkarza za winnego publicznego nawoływania do przemocy lub nienawiści. Vasilis Tsiartas został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wykonanie kary zawieszono na okres 3 lat.
- Wyrok nie dotyczył jednak wyłącznie słów o Adamie i Ewie. Vasilis Tsiartas publikował również inne, o wiele bardziej nienawistne komentarze. Odwołanie się przez Marcina Warchoła tylko do wpisu na temat stworzenia Adama i Ewy nosi znamiona cherry-pickingu, czyli wybrania elementów pasujących do tezy. W związku z tym wypowiedź oceniamy jako manipulację.
Warchoł: sfera praw chrześcijan jest ograniczana
Podczas 68. posiedzenia Sejmu debatowano nad projektem zmian Kodeksu karnego. Głos w tej sprawie zabrał również Marcin Warchoł, który stwierdził, że sfera wolności osób LGBT+ jest stale poszerzana, natomiast sfera praw chrześcijan – ograniczana.
Jak zauważył, problem nie dotyczy tylko Polski. Wiceminister podał m.in. przykład Hiszpanii, gdzie rzekomo za modlitwę pod kliniką aborcyjną grozi kara więzienia. Jeśli chcesz wiedzieć, czy rzeczywiście tak jest, sprawdź naszą analizę.
Innym przykładem miałaby być sprawa greckiego piłkarza, który został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności za – jak twierdzi polityk – przypomnienie, że Bóg stworzył Adama i Ewę.
Transfobiczna reakcja piłkarza na zmianę prawa
W 2017 roku w Grecji uchwalono ustawę zezwalającą piętnastolatkom na zabieg operacji zmiany płci pod warunkiem zgody rodzica. Sprawa oburzyła Vasilisa Tsiartasa, greckiego piłkarza, którego reprezentacja zdobyła tytuł mistrza Europy w 2004 roku.
Po opublikowaniu ustawy sportowiec opublikował komentarz na swoim facebookowym profilu (oryginalny post nie jest już dostępny, tłumaczenie na podstawie angielskiego przekładu portalu Protothema.gr):
„Mam nadzieję, że pierwsze zmiany płci zostaną dokonane na dzieciach tych, którzy głosowali za tą hańbą. Zobaczymy, jacy będą wtedy dumni.
P.S.
Zalegalizujcie także pedofilów, żeby dopełnić przestępstwo”.
Niedługo po tym wpisie piłkarz opublikował kolejny, w którym posłużył się mniej emocjonalnym tonem i bardziej rozwinął swoje stanowisko w tej sprawie:
„Jeśli chodzi o niektórych ludzi, którzy wysyłają do mnie wiadomości, nie będąc moimi przyjaciółmi, i pytają mnie, jaki mam problem z gejami i parami tej samej płci, mam dla nich odpowiedź: każdy może mieć swoje preferencje, czy to mężczyzna, czy kobieta, i całkowicie to szanuję. Ale dla mnie para to tylko mężczyzna i kobieta, w pozostałych przypadkach to TYLKO BYCIE RAZEM. Nie zamierzam uznawać za normalne wszystkich ślubów, parad i wszystkiego, co robią. Oczywiście fakt, że chcą mieć dzieci, a także pokazywać się publicznie, mnie nie obchodzi. W domu każdy może robić, co chce. A kto się nie zgadza, jest rasistą, różne tego rodzaju obrzydlistwa powinno się mówić gdzie indziej. Godność istnieje poza estetyką każdej osoby. Bóg stworzył Adama i Ewę. Reszta została stworzona dla konsumpcji”.
Wyrok w związku z transfobicznymi wpisami
3 listopada 2022 roku sąd I instancji w Atenach uznał piłkarza za winnego publicznego nawoływania do przemocy lub nienawiści w postach, które opublikował w 2017 roku. Vasilis Tsiartas został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Wykonanie kary jednak zawieszono na okres 3 lat.
Sportowiec wrzucił skan wyroku na swój profil na Facebooku:
W swoich mediach społecznościowych Vasilis Tsiartas poinformował również, że będzie się odwoływał od wyroku.
Kara o słowach o Adamie i Ewie?
Nie dysponujemy pełnym uzasadnieniem wyroku. Na stronie z greckimi orzeczeniami są tylko ogólne informacje o sprawie.
Więcej szczegółów znajdziemy w poście Vasilisa Sotiropoulosa, prawnika, który reprezentował powódkę w sprawie przeciwko piłkarzowi. Sotiropoulos wskazuje, że sportowiec został skazany na mocy art. 1 ustawy w sprawie ścigania czynów lub działań mających na celu dyskryminację rasową. Od 2014 roku karze ona również za nawoływanie do dyskryminacji, przemocy i agresji ze względu na tożsamość płciową.
Nie jest jednak do końca jasne, czy wyrok dotyczył tylko pierwszego posta Tsiartasa, czy też obu. Greckie media (np. 1, 2), opisując sprawę, w większości odnoszą się do obu wpisów. Może to sugerować, że słowa o Adamie i Ewie były jedną z przesłanek do wyroku skazującego.
Jednak wbrew słowom Marcina Warchoła nie była to jedyna przesłanka. Wiceminister pominął fakt, że Tsiartas opublikował też inne, o wiele bardziej kontrowersyjne stwierdzenia, które doprowadziły do wyroku skazującego. Sprowadzenie sprawy Tsiartasa wyłącznie do słów o Adamie i Ewie jest manipulacją.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter