Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile mieszkań brakuje w Polsce?
Ile mieszkań brakuje w Polsce?
W Polsce brakuje mieszkań, jak w całej Europie, 2 mln rodzin czeka na takie mieszkanie.
- Według naszych wyliczeń w 2022 roku w Polsce brakowało 1,47 mln mieszkań. Podobną lukę mieszkaniową wyliczyła firma konsultingowa McKinsey, która podała liczbę 1,5 mln.
- Z kolei według raportu firmy doradczej PwC wynika, że w 2022 roku w Polsce deficyt mieszkaniowy wynosił 2 mln mieszkań.
- Według różnych źródeł w Polsce liczba brakujących mieszkań wynosi od 1,5 mln do 2 mln. Na tej podstawie wypowiedź oceniamy jako prawdę.
Lewica popiera europejski fundusz budowy mieszkań
Robert Biedroń podczas debaty Super Expressu wypomniał porażkę Prawa i Sprawiedliwości, jaką według europosła był program Mieszkanie Plus. Zdaniem polityka Lewicy problem mieszkaniowy jest wciąż nierozwiązany.
Obecnie w Polsce ma brakować 2 mln mieszkań. Aby zmniejszyć deficyt mieszkaniowy, Biedroń deklaruje, że będzie zabiegał o utworzenie w ramach UE europejskiego funduszu budowy mieszkań na tani wynajem.
Luka mieszkaniowa wynosi 1,5–2 mln mieszkań
Według wyliczeń Stowarzyszenia Demagog dokonanych na podstawie danych GUS wynika, że w 2022 roku w Polsce brakowało ok. 1,47 mln mieszkań, podobnie jak w roku 2021. Firma konsultingowa McKinsey we wrześniu 2022 roku podawała, że luka mieszkaniowa nadal wynosiła wtedy 1,5 mln. Zdaniem McKinsey deficyt mieszkaniowy może się zwiększyć ze względu na pozostanie uchodźców z Ukrainy w Polsce.
Według raportu PricewaterhouseCoopers (PwC) z kwietnia 2022 roku w Polsce luka mieszkaniowa szacowana była na 2 mln mieszkań. Autorzy publikacji podkreślają, że jest ona wciąż znaczna, mimo że zasób mieszkaniowy w naszym kraju systematycznie się zwiększał. Tylko w latach 2010–2020 wzrósł z poziomu 13,5 mln do 15 mln.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce pod koniec 2022 roku odnotowano 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem ta liczba wzrosła o 215,7 tys. lokali.
Przeludnione mieszkania w Europie Środkowo-Wschodniej
Eurostat nie prowadzi szacunków bezpośrednio wskazujących na brakującą liczbę mieszkań w państwach członkowskich, ale gromadzi dane o procencie populacji danego kraju żyjącym w przeludnionych domostwach.
Zgodnie z danymi dotyczącymi 2022 roku średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 16,8 proc., a w przypadku Polski ten odsetek jest równy 35,8 proc. Tym samym nasz kraj uzyskał czwarty najgorszy wynik pod względem przeludnienia w gospodarstwach domowych.
Innym wskaźnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest liczba pokoi przypadająca na jedną osobę w danym kraju. Według stanu na 2022 rok Polska razem ze Słowacją i Rumunią zajęły ex aequo najniższe miejsce w tym zestawieniu, z liczbą 1,1 pokoju na osobę.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter