Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynoszą wydatki związane z importem ropy naftowej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynoszą wydatki związane z importem ropy naftowej?
Jeżeli mówimy o wartościach bezwzględnych, to są to wydatki na poziomie 10–20 mld dolarów rocznie.
Wydatki związane z importem ropy naftowej w skali ogólnokrajowej mogą się znacząco różnić w zestawieniach rok do roku z uwagi na zmieniające się ceny surowca. Aby oszacować ich minimalny i maksymalny poziom obliczyliśmy ile państwo polskie wydało na importowaną ropę naftową w latach 2012 oraz 2016. Obliczenia dla roku 2012 wyznaczą poziom maksymalny (to wtedy bowiem odnotowano najwyższą średnią cenę roczną baryłki Brent – 111,63 dolara za jedną baryłkę) a dla roku 2016 – poziom minimalny (w 2016 roku średnia cena roczna baryłki Brent wynosiła 43,64 dolara za baryłkę i była najniższa od 2004 roku).
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2012 roku do Polski zaimportowano 24,6 mln ton ropy naftowej. Wykorzystując stosowany przez POPiHN przelicznik: 1 tona ropy naftowej = 7,26 baryłki, obliczyć można, iż w 2012 roku do Polski zaimportowano łącznie 178 mln 596 tys. baryłek. Przy uwzględnieniu podanej średniej ceny rocznej za baryłkę okazuje się, iż wartość importu takiej ilości ropy wyniosła 19,9 mld dolarów, a więc zgodnie z maksymalnymi szacunkami M. Kurtyki.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku do Polski zaimportowano, identycznie jak w roku 2012, 24,6 mln ton ropy naftowej. Stosując ten sam schemat obliczeń uwzględniający średnią cenę roczną wynoszącą 43,64 dolara za baryłkę, obliczyliśmy, iż w 2016 roku wartość importu ropy naftowej do Polski wyniosła około 7,8 mld dolarów, a więc zdecydowanie poniżej minimalnych szacunków M. Kurtyki.
Z tego względu, uznajemy wypowiedź za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter