Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda dofinansowanie mostu na Wyspę Sobieszewską?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda dofinansowanie mostu na Wyspę Sobieszewską?
Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie mostu na Wyspę Sobieszewską, rząd pani Szydło to podtrzymał i dostaliśmy 50 procent dofinansowania.
W odpowiedzi na zarzut Kacpra Płażyńskiego, że – ku szkodzie Gdańska – urzędujący prezydent jest niezdolny do jakiejkolwiek współpracy z rządem, Paweł Adamowicz przywołał przykład współpracy w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych, jaką było wybudowanie mostu na Wyspę Sobieszewską przy udziale dotacji rządowej.
Most zwodzony łączący stały ląd z Wyspą Sobieszewską ma zastąpić stary most pontonowy z 1973 roku. Obecnie trwają procedury administracyjne, zmierzające do udostępnienia mostu dla ruchu drogowego.
W oficjalnym piśmie Ministerstwa Infrastruktury do Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, stanowiącym odpowiedź na petycję mieszkańców dzielnicy, można przeczytać, że prezydent Gdańska złożył wniosek o dofinansowanie budowy mostu w ramach naboru do rezerwy subwencji ogólnej, czyli środków przekazywanych jednostkom samorządowym na pokrycie części kosztów niektórych inwestycji.
O rządowym dofinansowaniu pokrywającym około połowy kosztów budowy mostu na Wyspę Sobieszewską donosił miejski portal internetowy. W niedawnym artykule portalu można zaś przeczytać, że koszt inwestycji to 59 mln złotych, z czego kwotę 27,59 mln zł (prawie 47%) pokryło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w dwóch ratach. Kwoty te pojawiają się też w dokumentach rządowych, m.in. rządowym wykazie dofinansowań przyznanych z rezerwy subwencji ogólnej w 2016 roku i takim samym wykazie za rok 2017.
Beata Szydło objęła urząd Prezesa Rady Ministrów w listopadzie 2015 i pełniła go do grudnia 2017 roku, zatem to minister jej rządu pozytywnie rozpatrzył wnioski miasta o dofinansowanie inwestycji w latach 2016 i 2017. Wypowiedź Pawła Adamowicza uznajemy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter