Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Które miejsce zajmuje Polska w raporcie Global Best To Invest?
Które miejsce zajmuje Polska w raporcie Global Best To Invest?
W raporcie Global Best To Invest Polska jest na 5 miejscu na świecie, po Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Indiach.
Ranking Global Best to Invest zajmuje się badaniem, w jakim stopniu poszczególne kraje są przyjazne inwestorom zagranicznym. Badanie Global Best to Invest 2019 było już jedenastym z kolei. Coroczny ranking przygotowywany jest przez amerykańską firmę badawczą Conway Analytics.
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju dostępna jest informacja o tym, że Polska, zgodnie z danymi pochodzącymi z rankingu, utrzymała 5. miejsce i jednocześnie zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych w porównaniu do poprzedniego badania (do 163 ze 140).
Zgodnie z definicją Encyklopedii PWN bezpośrednie inwestycje zagraniczne to:
Forma długoterminowej lokaty kapitału za granicą, polegająca na stworzeniu w obcym kraju nowego przedsiębiorstwa i wyposażeniu go w kapitał zakładowy, albo wykupieniu takiej liczby akcji zagranicznych przedsiębiorstwa, która pozwala na trwałe kontrolowanie jego działalności
Zgodnie z definicją OECD bezpośrednie inwestycje zagraniczne oznaczają (za nbportal.pl):
Inwestycję dokonaną przez rezydenta jednego kraju (zwanego bezpośrednim inwestorem) celem uzyskania długotrwałej korzyści z kapitału zaangażowanego w przedsiębiorstwo – rezydenta innego kraju (określanego przedsiębiorstwem bezpośredniego inwestowania)
W celu sporządzenia rankingu Global Best to Invest bierze się pod uwagę inwestycje o wartości powyżej 1 miliona dolarów, kreujące minimum 20 nowych miejsc pracy oraz 1 tys. m2 nowej powierzchni. W Polsce w 2018 r. zrealizowano 163 projekty bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Polskę wyprzedziły Chiny, Niemcy, Wielka Brytania i Indie (z liczbą zrealizowanych projektów odpowiednio: 856, 482, 417 i 387). Z Europy Środkowo-Wschodniej w pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych krajów znalazły się jeszcze Węgry (10. lokata).
Premier Mateusz Morawiecki w swojej wypowiedzi przytoczył aktualne i poprawne dane. Wypowiedź oceniamy jako prawdę.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter