Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Niemiecki system wyboru sędziów
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Niemiecki system wyboru sędziów
W Niemczech Sąd Najwyższy jest wybierany w połowie przez polityków, przedstawicieli Bundestagu i w połowie przez ministrów sprawiedliwości landowych. W sumie 32 osoby- 16 i 16.
Wypowiedź ministra M. Warchoła należy uznać za prawdziwą.
Doprecyzowania wymaga jednak użyte przez ministra pojęcie “Sądu Najwyższego”. Zgodnie z treścią art. 95 ustawy zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec (Grundgesetz) z 1949 r., na poziomie federalnym funkcjonuje 5 trybunałów najwyższych, tj. Trybunał Federalny, Federalny Sąd Administracyjny, Federalny Trybunał Obrachunkowy, Federalny Sąd Pracy oraz Federalny Sąd Socjalny. Każda z izb pełni funkcję ostatniej instancji dla odpowiedniej gałęzi sądownictwa (sądy kasacyjne). Nie można zatem mówić o niemieckim Sądzie Najwyższym, a o całym systemie sądownictwa najwyższego.
Sędziów do powyższych trybunałów wybiera komisja ds. powoływania sędziów, zwoływana przez właściwego ministra federalnego, a mianuje Prezydent Republiki Federalnej Niemiec. Komisja składa się z 32 osób: 16 ministrów krajowych właściwych dla danego zakresu spraw oraz 16 członków wybieranych przez Bundestag. Przykładowo, o wyborze sędziów do Trybunału Federalnego, pełniącego w niemieckim sądownictwie powszechnym funkcje zbliżone do polskiego Sądu Najwyższego, decyduje komisja złożona z 16 krajowych ministrów sprawiedliwości oraz 16 członków wskazanych przez Bundestag, którzy nie muszą być wszakże parlamentarzystami.
Sędziowie trybunałów pełnią swoją funkcję dożywotnio.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter