Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Tanie mieszkania w Warszawie. Czy Trzaskowski dotrzymał słowa?
Tanie mieszkania w Warszawie. Czy Trzaskowski dotrzymał słowa?
Rafał Trzaskowski w 2018 roku obiecywał budowę 1 500 mieszkań rocznie. To się nie wydarzyło. W ciągu 4 lat kadencji wybudowano mniej niż 1 000 mieszkań, łącznie czynszowych i komunalnych.
- Jedną z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego z 2018 roku była budowa miejskich mieszkań niskoczynszowych. Od 2020 roku miało powstawać ich co najmniej 1 500 rocznie.
- W latach 2018–2022 w Warszawie oddano do użytku łącznie 607 społecznych mieszkań czynszowych i komunalnych. Najwięcej mieszkań wybudowano w 2020 roku: 315.
- Na tej podstawie wypowiedź Magdaleny Biejat oceniamy jako prawdę.
Biejat stawia w kampanii samorządowej na mieszkania
Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na urząd prezydenta Warszawy, podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim w Radiu ZET poruszyła temat budownictwa mieszkaniowego.
Posłanka w swojej kampanii dużą wagę przywiązuje do inwestycji w budownictwo społeczne. Kandydatka Lewicy zwróciła uwagę, że problem wysokich cen mieszkań w Warszawie przekłada się na zmniejszającą się liczbę chętnych do zamieszkania w stolicy i na jakość życia warszawiaków.
Trzaskowski nie wywiązał się z obietnicy?
W rozmowie w Radiu ZET Biejat odniosła się do obietnicy wyborczej Rafała Trzaskowskiego z 2018 roku. Obecny prezydent Warszawy zapowiadał budowę miejskich mieszkań niskoczynszowych na wynajem dla osób średnio zarabiających w ramach programu „Warszawskich Tanich Mieszkań na Wynajem”.
Od 2020 roku miało powstać 1 500 mieszkań w każdym kolejnym roku, przeznaczonych dla osób, które nie są właścicielami żadnego mieszkania.
Tanie mieszkania na wynajem
Magdalena Biejat w swojej wypowiedzi odniosła się do danych dotyczących mieszkań komunalnych i społeczno-czynszowych łącznie. Są one przeznaczone dla osób o niskich i średnich dochodach, których nie stać na zakup mieszkania lub na jego wynajem na rynku prywatnym.
Mieszkania komunalne z reguły należą do jednostek samorządu terytorialnego (np. gminy). Z kolei budownictwo społeczno-czynszowe jest realizowane przez towarzystwa budownictwa społecznego (gminne lub prywatne spółki) albo społeczne inicjatywy mieszkaniowe przy wykorzystaniu kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ile tanich mieszkań oddano do użytku?
Ze statystyk Banku Danych Lokalnych GUS wynika, że w latach 2018–2022 oddano do użytku 607 mieszkań czynszowych i komunalnych. Zatem w ciągu 5 lat liczba wybudowanych mieszkań nie przekroczyła 1 500. Liczby są nieco przychylniejsze dla Rafała Trzaskowskiego, gdy spojrzy się na mieszkania przygotowane do najmu.
Z korespondencji z warszawskim ratuszem wiemy, że w latach 2018–2023 przygotowano do najmu 1 093 mieszkania komunalne i społeczno-czynszowe. To liczba wciąż mniejsza od tej obiecanej przez prezydenta Warszawy.
Ile mieszkań oddano do użytku w poszczególnych latach? W 2018 roku wybudowano 124 mieszkania, a w 2019 roku: 12. Rekordowy za kadencji Rafała Trzaskowskiego okazał się rok 2020. Wówczas powstało 315 mieszkań. Rok później oddano do użytku 156 posiadłości. W 2022 roku nie wybudowano ani jednego mieszkania.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter