Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Unia Europejska a Chiny. Kto emituje więcej dwutlenku węgla?
Unia Europejska a Chiny. Kto emituje więcej dwutlenku węgla?
Unia Europejska produkuje 8 proc. CO2 na świecie, to jest emisja. Chiny w tym czasie ponad 30.
- Według danych Climate Watch w 2021 roku Unia Europejska była trzecim co do wielkości emitentem CO2 na świecie. Więcej od niej wyemitowały Stany Zjednoczone oraz Chiny.
- Procentowo emisja ta wyglądała następująco: Chiny – 32,93 proc., USA – 12,55 proc., UE – 7,33 proc. Wypowiedź Michała Wosia oceniamy więc jako prawdziwą.
- Jeśli zsumujemy wielkość emisji CO2 od początku rewolucji przemysłowej, czyli od ok. 1750 roku, to największym emitentem dwutlenku węgla są Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu utrzymują się państwa Unii Europejskiej. Chiny są na trzecim miejscu.
- Od 1950 roku spada emisja CO2 w USA i UE, z kolei rośnie w Chinach i Indiach.
Woś o polityce klimatycznej UE
Po skierowaniu przez prezydenta ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego do debaty wróciła sprawa środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wywiadzie dla Tygodnika „Sieci” prezydent przyznał, że Zjednoczona Prawica musi się liczyć z odblokowaniem pieniędzy z KPO dopiero po jesiennych wyborach.
Do wypowiedzi prezydenta odniósł się polityk Solidarnej Polski Michał Woś, który podtrzymał krytyczny stosunek swojej partii w sprawie Funduszu Odbudowy. Wiceminister sprawiedliwości, goszcząc na antenie TVP Info, skrytykował politykę Unii Europejskiej, zarzucając jej m.in. próby federalizacji Europy. Jako przykład podał rzekome dążenie UE do wprowadzenia zakazu mięsa czy do zapoczątkowania jedzenia owadów.
Na naszym portalu pisaliśmy już, że informacje o tych planach są nieprawdziwe – szczegóły sprawdzisz tutaj i tutaj.
Michał Woś stwierdził także, że Chiny emitują znacznie więcej CO2 niż cała UE. – Nawet jeżeli my coś zredukujemy, to Chiny i tak to nadrobią – dodał wiceminister sprawiedliwości.
Wkład w emisję CO2
Według danych przedstawionych przez Climate Watch w 2021 roku w skali świata wyemitowano 37,12 Gt (gigaton) CO2. Oznacza to wzrost o niecałe 2 tys. Gt względem roku poprzedniego oraz powrót do poziomu sprzed pandemii COVID-19: w 2019 roku zanotowano emisję 37,08 Gt.
W 2021 roku największy wkład w emisję CO2 miały Chiny (ok. 11,47 Gt). Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 5,01 Gt, z kolei Unia Europejska wyemitowała ok. 2,79 Gt – zajmując tym samym trzecie miejsce na świecie.
Z raportu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (EDGAR) wynika, że procentowy udział tych państw w całkowitej emisji CO2 wyniósł:
- w przypadku Chin: 32,93 proc.,
- w przypadku Stanów Zjednoczonych: 12,55 proc.,
- w przypadku Unii Europejskiej: 7,33 proc.
Z najnowszego raportu sporządzonego przez Bank Światowy 12 października 2022 roku wynika, że Chiny odpowiadają za ok. 27 proc. rocznej światowej produkcji CO2.
Całkowity wkład w emisję CO2
Po raz pierwszy Państwo Środka przegoniło UE pod względem emisji CO2 w roku 2000. Z kolei USA zostało „zdetronizowane” w roku 2006. Od tamtej chwili Chiny co roku pozostają liderem w klasyfikacji światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Jednak według wyliczeń podanych w roku 2021 na stronie Our World in Data historyczny wkład w całkowitą emisję CO2 wygląda inaczej. Zgodnie z szacunkami od 1750 do 2021 roku wyemitowano ok. 1,74 bln ton dwutlenku węgla. Pierwsze trzy miejsca zajmują:
- Stany Zjednoczone z wynikiem 421,91 mld t (ok. 24 proc. całkowitej ilości CO2 w atmosferze),
- Unia Europejska z wynikiem 293,19 mld t (ok. 17 proc.),
- Chiny z wynikiem 249,35 mld t (ok. 14,5 proc.).
Od 1950 roku Stany Zjednoczone sukcesywnie zmniejszają swój procentowy udział w światowej emisji CO2. Podobny trend dostrzegamy w przypadku państw obecnie należących do Unii Europejskiej. Odwrotna sytuacja dotyczy Chin i Indii, których udział w światowej emisji dwutlenku węgla ciągle rośnie.
Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii
Z raportu opublikowanego przez Szkołę Frankfurcką i BloombergNEF dowiadujemy się, że w 2019 roku najwięcej pieniędzy w ramach nowych inwestycji OZE – mimo emitowania największej ilości CO2 – przekazały właśnie Chiny. Państwo to wydało aż 90,1 mld dolarów.
Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 59 mld dolarów. Natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano Europę (jako cały region) z wynikiem 58,4 mld dolarów.
Wynika z tego, że mimo zdecydowanego udziału Chin w światowej emisji CO2 państwo to wydało na OZE w 2019 roku prawie dwa razy więcej pieniędzy niż USA czy cała Europa (w tym też państwa nienależące do Unii Europejskiej). Chiny są liderem pod względem wydatków na energię odnawialną od 2013 roku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter