Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zarabiamy poniżej średniej UE. A ile czasu spędzamy w pracy?
Zarabiamy poniżej średniej UE. A ile czasu spędzamy w pracy?
Pracujemy najwięcej jako Polacy w Europie, a nadal zarabiamy poniżej średniej [państw Unii Europejskiej – przyp. Demagog].
- Zgodnie z danymi Eurostatu osoby zatrudnione w Polsce w 2023 roku spędzały w głównym miejscu pracy średnio 40,2 godziny tygodniowo. Więcej czasu w pracy spędzali tylko Grecy – 40,9 godzin tygodniowo. Unijna średnia to 37,1 godziny. Poza państwami UE więcej pracowali mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Serbii i Turcji.
- Eurostat podaje również, że w tym samym roku przeciętne zarobki brutto w Polsce wynosiły 18 871,51 euro rocznie. Mniej zarabiali obywatele sześciu państw członkowskich. Średnia unijna wynosiła 41 004,25 euro.
- Polacy nie pracują najwięcej w Europie, ale mimo stosunkowo długiego czasu pracy zarabiają poniżej średniej UE. Dlatego wypowiedź Roberta Biedronia to częściowa prawda.
Artykuł powstał w ramach drugiej edycji Weryfikatonu – maratonu sprawdzania informacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Więcej sprawdzonych analiz znajdziesz na stronie demagog.org.pl.
Robert Biedroń chce zachodnich płac w Polsce
17 maja gościem „Rozmowy o 7:00” w Radiu RMF24 był Robert Biedroń – poseł do Parlamentu Europejskiego i kandydat w nadchodzących wyborach. Jednym z tematów rozmowy były zarobki europosłów w porównaniu do przeciętnych zarobków Polsce i Unii Europejskiej.
Zdaniem europosła Biedronia być może średnia pensja wynosząca blisko 8000 euro miesięcznie nie jest jak na razie dla Polski osiągalna. Jednocześnie według polityka powinniśmy jako kraj dążyć do unijnych standardów. Jak stwierdził, choć Polacy „pracują najwięcej w Europie”, to jednak zarabiają poniżej unijnej średniej.
W UE od Polaka dłużej w pracy siedzi tylko Grek
Informacje o średnim czasie spędzanym w pracy w różnych państwach UE zbiera Eurostat. Według tego źródła Polacy w 2023 roku pracowali średnio 40,2 godziny tygodniowo. Bardziej zapracowani w Unii są tylko Grecy, którzy osiągnęli wynik nieco wyższy od Polski – 40,9 godziny. Unijna średnia to 37,1 godziny.
Robert Biedroń mówił jednak o czasie pracy nie tylko w kontekście Unii Europejskiej, lecz całej Europy. Zgodnie z danymi Eurostatu poza UE więcej pracują mieszkańcy Bośni i Hercegowiny (41,9 godziny), Serbii (42,6 godziny) oraz Turcji (45 godzin). Jako Polacy nie pracujemy zatem najwięcej w Europie, ale jesteśmy pod tym względem w czołówce.
Podobne wnioski można wyciągnąć z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak twierdzi to źródło, w 2022 roku Polacy spędzali w pracy zwykle 40,4 godziny w tygodniu, a Grecy – 41 godzin. Średnia unijna wynosiła 37,3 godziny.
Zarabiamy mniej niż wynosi średnia unijna
Eurostat zbiera również informacje na temat zarobków w państwach UE. Jak możemy tam sprawdzić, przeciętne miesięczne zarobki brutto w Polsce w 2023 roku wyniosły 18 871,51 euro rocznie. Średnia unijna to ponad dwa razy więcej – 41 004,25 euro.
Mniej od Polaków w zeszłym roku zarabiali mieszkańcy sześciu państw UE: Węgier (18,7 tys. euro), Łotwy (18,6 tys.), Chorwacji (17,7 tys.), Rumunii (17,6 tys.), Słowacji (16,8 tys.) oraz Bułgarii (12 tys.). Poza UE niższe zarobki Eurostat odnotował także w Turcji – 12,4 tys. euro rocznie.
Podobne wnioski można wyciągnąć z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zgodnie z tymi informacjami w roku 2022 Polak zarabiał średnio 36 897 dolarów według cen stałych. W państwach OECD było to średnio 53 416 dolarów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter