Informujemy o ważnych wydarzeniach związanych z działalnością Stowarzyszenia Demagog.
Dobrowolny kodeks walki z dezinformacją będzie zintegrowany z DSA
To krok w kierunku bezpieczniejszej przestrzeni informacyjnej – tak Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu (EFCSN) podsumowuje pomysł integracji Kodeksu praktyk w zakresie zwalczania dezinformacji (dokumentu dobrowolnie przyjmowanego przez wielkie firmy technologiczne) z unijnym Aktem o usługach cyfrowych (DSA).

EFCSN logo
Dobrowolny kodeks walki z dezinformacją będzie zintegrowany z DSA
To krok w kierunku bezpieczniejszej przestrzeni informacyjnej – tak Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu (EFCSN) podsumowuje pomysł integracji Kodeksu praktyk w zakresie zwalczania dezinformacji (dokumentu dobrowolnie przyjmowanego przez wielkie firmy technologiczne) z unijnym Aktem o usługach cyfrowych (DSA).
Stanowisko EFCSN w pigułce
- Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu z zadowoleniem przyjmuje przekształcenie unijnego Kodeksu praktyk w zakresie zwalczania dezinformacji w kodeks postępowania w ramach unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). To krok w kierunku bezpieczniejszej przestrzeni informacyjnej w Europie.
- EFCSN jest jednocześnie zaniepokojona faktem, że niektóre istotne platformy nie podpisały jeszcze kodeksu lub wycofały się z ważnych zobowiązań.
Zarówno Komisja Europejska, jak i Europejska Rada ds. Usług Cyfrowych podkreśliły znaczenie fact-checkingu w swoich wnioskach na temat integracji Kodeksu z Aktem o usługach cyfrowych.
Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu pozytywnie ocenia przekształcenie unijnego Kodeksu dobrych praktyk (ang. Code of Practice) w zakresie zwalczania dezinformacji w jeden z kodeksów postępowania (ang. Code of Conduct) w ramach Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA).
Równocześnie rozczarowujący pozostaje fakt, że wiele największych platform internetowych (VLOP) odmówiło zobowiązania się do przestrzegania zasad zawartych w rozdziale Kodeksu dotyczącym fact-checkingu. EFCSN stoi jednak na stanowisku, że Kodeks to punkt odniesienia, pomocny w określeniu, w jakim stopniu platformy przestrzegają zasad zawartych w DSA.
Clara Jiménez Cruz, przewodnicząca EFCSN, uważa integrację Kodeksu za „silny sygnał, że UE jest zdeterminowana do egzekwowania swoich przepisów pomimo gróźb i nacisków z zagranicy”. Dodaje, że faktyczne egzekwowanie Kodeksu będzie kluczem do oceny, czy jego cele zostały osiągnięte.
Dobrowolny, ale rekomendowany
EFCSN jest nadal zaniepokojona faktem, że główne platformy w ogóle nie podpisały Kodeksu, podczas gdy inne duże firmy technologiczne wycofały się z ważnych zobowiązań mających na celu ochronę obywateli europejskich przed dezinformacją i propagandą.
Poprzestanie na podpisaniu tylko kilku zobowiązań, które są łatwe do spełnienia przez platformy, nie wystarczy w walce o rzetelność informacji. Wskazują na to wnioski Komisji Europejskiej: „Kodeks stanowi zestaw wzajemnie powiązanych zobowiązań, które wzajemnie się wspierają, a zatem jest najbardziej skuteczny, gdy jest w pełni wdrożony przez sygnatariuszy”.
KE stawia na fact-checking
Fact-checking jest istotnym narzędziem ograniczania szkód, które może powodować dezinformacja. W swojej opinii podkreśliła to również Henna Virkkunen z Komisji Europejskiej.
„Niezależny, bezstronny fact-checking może znacząco przyczynić się do identyfikacji i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z rozpowszechnianiem dezinformacji, negatywnym wpływem na debatę publiczną i integralność wyborów, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu wolności słowa”.
EFCSN w tym kontekście szczególnie podkreśla znaczenie weryfikacji faktów przez profesjonalnych, niezależnych fact-checkerów. Podobnie na sprawę patrzy również Europejska Rada ds. Usług Cyfrowych.
„Jeśli chodzi o fact-checking, Rada zauważa, jak określono powyżej, że uważa ją za skuteczny instrument przeciwdziałania dezinformacji i zachęca sygnatariuszy VLOP i VLOSE do stosowania wielopoziomego podejścia poprzez uwzględnienie takiego wkładu od stron trzecich, a nie tylko poleganie na automatycznym wykrywaniu, systemach rekomendacji lub narzędziach do przyjmowania zgłoszeń od użytkowników”.
EFCSN: Kodeks to ważne narzędzie
Przekształcenie i wzmocnienie roli Kodeksu nadaje mu umocowanie prawne. EFCSN wyraża nadzieję, że będzie to krok naprzód w promowaniu lepszej przestrzeni internetowej dla obywateli w całej Europie.
„Kodeks praktyk w zakresie dezinformacji może służyć jako istotny i znaczący standard do określenia zgodności z DSA w przypadk działań dostawców VLOP i VLOSE [bardzo dużych wyszukiwarek internetowych – przyp. Demagog], którzy przestrzegają i stosują się do jego zobowiązań. Ten punkt odniesienia może odegrać istotną wspierającą rolę w egzekwowaniu DSA w zakresie walki z dezinformacją” – czytamy we wnioskach Komisji.
Z myślą o przyszłości Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu wzywa platformy do zaangażowania się, a organy regulacyjne w Europie – do korzystania ze wzmocnionej pozycji Kodeksu w walce z dezinformacją.
Co znajdziemy w Kodeksie?
Unijny Kodeks praktyk w zakresie walki z dezinformacją jest dla platform internetowych punktem odniesienia w działaniach przeciwko dezinformacji, źródłem wskazówek dotyczących podejmowania i monitorowania realizacji zobowiązań w tym zakresie.
Jest on kompleksowy – zawiera 128 propozycji konkretnych działań, takich jak wdrożenie fact-checkingu na platformach. W przypadku takich sygnatariuszy jak bardzo duże platformy internetowe (VLOP) lub bardzo duże wyszukiwarki internetowe (VLOSE) zaangażowanie w realizację zapisów Kodeksu jest również istotne w kontekście Aktu o usługach cyfrowych (DSA), ponieważ Kodeks praktyk zostanie przekształcony w jeden z kodeksów postępowania związanych z DSA.
Co istotne, mimo że platformy dobrowolnie przystępują do Kodeksu i mogą zrezygnować z niektórych zobowiązań zawartych w tym dokumencie, będzie on wykorzystywany jako punkt odniesienia przy określaniu zgodności działań i funkcjonowania tych platform z DSA. Będzie tak zarówno w przypadku sygnatariuszy Kodeksu, jak i podmiotów niebędących sygnatariuszami.
Parę słów o EFCSN
Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu reprezentuje prawie 60 organizacji factcheckingowych z całej Europy, które zobowiązują się do przestrzegania standardów niezależności, przejrzystości i jakości dziennikarskiej, określonych w Europejskim Kodeksie Norm i Standardów Niezależnych Organizacji Factcheckingowych. Jedną z tych organizacji jest Stowarzyszenie Demagog.
EFCSN jest również sygnatariuszem Kodeksu praktyk w zakresie zwalczania dezinformacji.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter