Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Co oznacza unijna naszywka na mundurze policjanta? Wyjaśniamy
Czy unijna naszywka na ramieniu munduru policjanta to dowód na to, że polska policja zmienia się w policję Unii Europejskiej? Sprawdzamy, skąd pochodzi to oznaczenie i co mówią przepisy.
Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Co oznacza unijna naszywka na mundurze policjanta? Wyjaśniamy
Czy unijna naszywka na ramieniu munduru policjanta to dowód na to, że polska policja zmienia się w policję Unii Europejskiej? Sprawdzamy, skąd pochodzi to oznaczenie i co mówią przepisy.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy (1, 2, 3) na temat zdjęcia policjanta, który na ramieniu munduru miał naszywkę z flagą Unii Europejskiej zamiast biało-czerwonego emblematu. Ma to być dowód na to, że funkcjonariusze nie są już policjantami polskimi, ale unijnymi.
- Naszywka to oznaczenie przyznawane funkcjonariuszom po zakończeniu misji zagranicznej EULEX w Kosowie. Przez cały okres trwania misji oraz po jej zakończeniu policjanci są polskimi funkcjonariuszami.
- Rozporządzenie o umundurowaniu policjantów zezwala na noszenie oznaczeń specjalistycznych, m.in. tej właśnie naszywki (§ 35). Ten sam dokument przewiduje noszenie oznaczeń polskiej flagi tylko w dwóch elementach umundurowania policjantów (§ 28, ust. 16).
Aktualna sytuacja na polsko-niemieckiej granicy sprzyja rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji na temat wydarzeń mających miejsce w tym regionie. Niedawno analizowaliśmy nieprawdziwe przekazy o obecności niemieckich wojsk po polskiej stronie granicy oraz obrazy wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji, które przedstawiały tzw. patrole obywatelskie.
Tym razem w sieci pojawiły się materiały (1, 2, 3) ze zdjęciem polskiego policjanta z unijną naszywką na ramieniu. We wpisach umieszczono napisy [pisownia oryginalna]: „Polska policja już nie jest polska?” oraz „Policja w Polsce ściąga polskie flagi z mundurów i zakłada unijne naszywki?! Polska to jeszcze Polska czy już tylko land Unii?”.
Podobny wpis udostępnił na swoim profilu polityk Marek Jakubiak, którego wypowiedź weryfikowaliśmy w innej naszej analizie. Natomiast samo zdjęcie pochodzi z manifestacji przeciwko imigracji, która odbyła się w Świnoujściu 26 czerwca 2025 roku.
Unijna naszywka to symbol uczestnictwa w misji zagranicznej
Unijna naszywka na ramieniu policjanta to emblemat przyznawany policjantom, którzy uczestniczyli w misji zagranicznej EULEX Kosowo. To inicjatywa Unii Europejskiej, wspierająca współpracę z kosowskimi służbami w zakresie utrzymania oraz rozwijania niezależności, praworządności i bezpieczeństwa.
Polski kontyngent – a dokładnie Jednostka Specjalna Polskiej Policji (złożona ze 105 policjantów) i grupa ok. 20 ekspertów – bierze udział w tej inicjatywie na mocy uchwały Rady Ministrów przyjętej pod koniec 2008 roku. Jednostka funkcjonuje w trybie rotacyjnym – policjantów deleguje się na okres 9 miesięcy (lub 12 miesięcy w przypadku grupy eksperckiej). Funkcjonariusze, którzy brali udział w misji, otrzymują medal oraz taką naszywkę, jaką widać we wpisach.
Udział w misji nie zmienia przynależności państwowej – w trakcie trwania misji i po jej zakończeniu funkcjonariusze są polskimi policjantami.
Regulamin nie zabrania noszenia naszywki
Kwestię wyglądu umundurowania funkcjonariuszy policji reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 maja 2009 roku. Jak tłumaczy Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, przepisy zezwalają na noszenie naszywki widocznej na zdjęciu.
„Przytoczony akt prawny wyraźnie określa zasady i sposób noszenia umundurowania oraz znaków identyfikacyjnych przez policjantów. Rozporządzenie dopuszcza m.in. (na podstawie § 35) możliwość noszenia przez umundurowanych policjantów oznaczeń specjalistycznych (tj. oznaczeń specjalności zawodowej)”.
Biało-czerwonej naszywki nie ma na wszystkich mundurach funkcjonariuszy
Postanowiliśmy sprawdzić, co rozporządzenie mówi na temat naszywki w barwach naszego kraju. Pierwsza wersja dokumentu nie przewidywała noszenia symboli identyfikacji państwowej.
Zapis dotyczący znaku przynależności państwowej pojawił się dopiero w zmianie rozporządzenia z dnia 18 maja 2022 roku. Obecnie zezwala się na umieszczenie naszywki z flagą Polski wyłącznie na dwóch elementach umundurowania (§ 28, ust. 16).
„Znak przynależności państwowej w postaci naszywki w kolorach odpowiadających barwom Rzeczypospolitej Polskiej, o wymiarach 55 × 38 mm, nosi się na lewym rękawie kurtki gabardynowej wyjściowej i płaszcza wyjściowego całorocznego w odległości 10 cm od wszycia kuli rękawa”.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter



