Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy kalendarz szczepień zawiera groźne szczepionki? Weryfikujemy słowa fałszywego eksperta
Fałszywy ekspert opisał kalendarz sczepień jako „kalendarz trucizn” i zarzucił celowe wywoływanie nowotworów i autyzmu u dzieci z użyciem preparatów medycznych. Sprawdzamy to.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Czy kalendarz szczepień zawiera groźne szczepionki? Weryfikujemy słowa fałszywego eksperta
Fałszywy ekspert opisał kalendarz sczepień jako „kalendarz trucizn” i zarzucił celowe wywoływanie nowotworów i autyzmu u dzieci z użyciem preparatów medycznych. Sprawdzamy to.
Analiza w pigułce
- Na profilu Promieniowanie Jerzy na Facebooku pojawił się wpis łączący kalendarz szczepień dzieci i młodzieży na rok 2025 ze zwiększonym ryzykiem występowania nowotworów i zaburzeń ze spektrum autyzmu. W poście możemy przeczytać m.in., że „… to jest depopulacja w wydaniu psychopatów z Ministerstwa Zdrowia”.
- Wszystkie szczepionki zawarte w kalendarzu szczepień przeszły wymagane badania pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa – nie należy się ich obawiać. Jak informuje NIZP PZH – PIB: „trudno znaleźć drugą grupę preparatów stosowanych w medycynie, która byłaby tak dobrze przebadana i tak bezpieczna, jak szczepionki”.
- Badania nie potwierdzają związku szczepionek z autyzmem lub z rakiem. Fałszywa teoria łącząca szczepionki z autyzmem została rozwinięta przez lekarza zawieszonego w prawie wykonywania zawodu, któremu zarzucono szereg naruszeń w zakresie etyki lekarskiej i badawczej. Nie ma też dowodów na rakotwórczość szczepionek, których skład i działanie są ściśle monitorowane przez organizacje medyczne.
W internecie łatwo trafić na niepotwierdzone tezy łączące szczepionki z wszelkiego rodzaju chorobami i zaburzeniami (1, 2, 3). Jednym ze źródeł dezinformacji na ten temat są osoby, które w sieci ukrywają się pod postacią fikcyjnego naukowca Jerzego Webera. Z użyciem fałszywej tożsamości rozpowszechniają one różne fałszywe teorie o promieniowaniu i o zdrowiu, dzięki czemu czerpią korzyści finansowe przez oferowanie płatnego wstępu do zamkniętych grup oraz przez sprzedaż produktów, które rzekomo mają chronić przed promieniowaniem, jak też poradników.
Tym razem za pośrednictwem profilu o nazwie Promieniowanie Jerzy udostępniono fałszywe informacje na temat kalendarza szczepień w Polsce (obecnie oryginalny wpis nie jest już dostępny, ale zachowały się jego kopie). Jak można było przeczytać we wpisie [pisownia oryginalna]: „KALENDARZ TRUCIZN dla polskich dzieci na rok 2025. LUDOBÓJCZE SZCZEPIONKI – PROGRAM dla owiec na 2025. Tyle szczepionek jak podają małym dzieciom, to nic dziwnego, że te dzieci potem mają autyzm i różne raki. To jest depopulacja […]”.

Źródło: Facebook.com, 31.12.2024
Kalendarz szczepień – czym jest i czy w ogóle należy się go obawiać?
Fałszywe informacje rozpowszechniane w sieci przekonują, że szczepienia są zagrożeniem dla dzieci. W rzeczywistości jednak to choroby zakaźne mogą stanowić niebezpieczeństwo.
Kalendarz szczepień – nazywany również programem szczepień ochronnych – to oficjalny harmonogram szczepień rekomendowanych i obowiązkowych, które powinny być wykonane w Polsce, w określonych grupach wiekowych, by przeciwdziałać chorobom, które mogą krążyć w społeczeństwie.
Jak wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy (PZH – PIB): „obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie do zlikwidowania (eradykacji) danej choroby zakaźnej. Tylko uodpornienie wysokiego odsetka osób, najczęściej ponad 90% uruchamia mechanizm odporności zbiorowiskowej, który gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju i ochronę osób zaszczepionych oraz tych, którzy z racji stanu zdrowia lub wieku nie zostali zaszczepieni”.
Wszystkie szczepionki ujęte w kalendarzu szczepień przeszły wymagane badania pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa – nie należy się ich obawiać. Jak informuje NIZP PZH – PIB: „trudno znaleźć drugą grupę preparatów stosowanych w medycynie, która byłaby tak dobrze przebadana i tak bezpieczna jak szczepionki. To najlepiej sprawdzone preparaty farmaceutyczne w Europie. Ich jakość podlega rygorystycznym badaniom, które gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. […] Szczepienia ochronne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa epidemiologicznego w społeczeństwie”.
Czy szczepionki wywołują autyzm? Nie – badania dowiodły tego nieraz
Liczne badania medyczne (np. 1, 2, 3, 4) potwierdzają, że szczepionki ochronne nie wywołują autyzmu u dzieci. Na stronie szczepienia.pzh.gov.pl można znaleźć listę ponad 150 artykułów naukowych na ten temat.
Źródłem fałszywej teorii o szczepieniach wywołujących autyzm są zmanipulowane badania, opublikowane przez Andrew Wakefielda w czasopiśmie „The Lancet” w 1998 roku. Jego prace obalono i wycofano z obiegu naukowego ze względu na nieprawidłową metodologię oraz złamanie etyki badawczej, a autora pozbawiono prawa wykonywania zawodu.
Czy szczepionki wywołują raka? Nie – badania tego nie potwierdzają
Tak samo jak w przypadku autyzmu, nie ma dowodów łączących szczepionki ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Różne wariacje tej teorii były już przez nas analizowane (np. 1, 2).
Obszerne badania wykazały, że szczepionki są bezpieczne i nie powodują raka. Jak pisze jednostka naukowa Instytut Roberta Kocha:
„Składniki szczepionek są bardzo ściśle monitorowane przez niezależnych naukowców na całym świecie, tak aby szybko stało się jasne, czy w szczepionkach znajdują się jakiekolwiek substancje rakotwórcze. Ponadto przypadki zachorowań na raka są gromadzone w międzynarodowych rejestrach nowotworów. Zauważylibyśmy, gdyby przypadki zachorowań na raka narastały po konkretnym szczepieniu. Nawet po wielu miliardach podanych dawek szczepionki nie ma naukowych dowodów na to, że szczepionki powodują raka”.
Zgodnie z szacunkami wirusy mogą powodować od nawet 10 do 20 proc. nowotworów na całym świecie. Tymczasem niektóre szczepionki, takie jak szczepionka przeciwko HPV i szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, aktywnie zapobiegają nowotworom wywołanym wskutek infekcji.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter