Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy Putin publicznie przedstawił warunki zawieszenia broni? Uważaj, to stare nagranie
W sieci pojawił się materiał wideo wskazujący na to, że Władimir Putin przedstawił nowe warunki zawieszenia broni na wojnie w Ukrainie. W analizie weryfikujemy prawdziwość tych doniesień.

fot. Pexels / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Czy Putin publicznie przedstawił warunki zawieszenia broni? Uważaj, to stare nagranie
W sieci pojawił się materiał wideo wskazujący na to, że Władimir Putin przedstawił nowe warunki zawieszenia broni na wojnie w Ukrainie. W analizie weryfikujemy prawdziwość tych doniesień.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie (1, 2, 3), które przedstawia przemawiającego Władimira Putina. W materiale wideo prezydent Rosji omawia warunki zawieszenia broni na wojnie w Ukrainie. Według jego przemowy Ukraina ma ustąpić część swoich terytoriów oraz zaprzestać starań dołączenia do NATO.
- Nagranie nie jest aktualne – przedstawione wystąpienie Putina odbyło się 14 czerwca 2024 roku, tuż przed szczytem pokojowym w Bürgenstock. W spotkaniu w Szwajcarii wzięło udział ponad 100 delegacji państw z całego świata, jednak Rosja nie została na nie zaproszona.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W ostatnim czasie na forum publicznym dyskutowana jest kwestia zawieszenia broni w Ukrainie (1, 2). Jak wiemy, na 18 marca 2025 roku zaplanowana jest rozmowa między Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem, podczas której ma być podjęty temat ewentualnego rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.
Niedawno na TikToku pojawiło się nagranie, według którego Władimir Putin miał już publicznie przedstawić szczegółowe warunki zawieszenia broni na wojnie w Ukrainie. U góry nagrania widniał napis [pisownia oryginalna]: „W. Putin przedstawia warunki zawieszenia broni”. W filmie rosyjski prezydent mówi m.in. o warunkach terytorialnych: „Wojska ukraińskie muszą być całkowicie wycofane z Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, obwodów chersońskiego i zaporoskiego” [czas nagrania 00:04].
Wspominał również o NATO: „Jak tylko Kijów oświadczy, że jest gotowy na taką decyzję i rozpocznie rzeczywiste wycofywanie wojsk z tych regionów, a także oficjalnie powiadomi o rezygnacji z planów przystąpienia do NATO, z naszej strony natychmiast […] wykonamy rozkaz wstrzymania ognia” [czas nagrania 00:24].

Źródło: TikTok.com, 13.03.2025
Wpis na TikToku zdobył spore zasięgi, polubiono go ponad 11 tys. razy, a udostępniono ponad 1 600 razy. Materiał wideo pojawił się również na facebookowych profilach (1, 2, 3). Pod postem na TikToku możemy przeczytać komentarze wychwalające Putina [pisownia oryginalna]: „Krótko i na temat”, „Najlepszy prezydent” czy „Szacun Mr. Putin”.
Nowe warunki pokoju Rosji? To nagranie nie pochodzi z 2025 roku
W wyniku analizy materiału wideo dotarliśmy do oryginalnej wypowiedzi Putina oraz zawartego w niej kontekstu. Wystąpienie Władimira Putina, które widzimy w nagraniu, miało miejsce 14 czerwca 2024 roku.
Putin ogłosił warunki zawieszenia broni dzień przed rozpoczęciem konferencji pokojowej w Szwajcarii, na którą Rosja nie została zaproszona. Spotkanie odbyło się w dniach 15–16 czerwca 2024 roku. W szczycie pokojowym w Bürgenstock wzięło udział 100 delegacji państw, w tym ponad 50 głów państw lub rządów.
To właśnie wtedy prezydent Rosji Władimir Putin wymienił dwa główne warunki zawieszenia broni w wojnie z Ukrainą: wycofanie wojsk ukraińskich z terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego oraz zatrzymanie starań Kijowa o przystąpienie do NATO. Prezydent Zełenski odpowiedział wtedy, że jego zdaniem „Putin nie zaprzestanie ofensywy wojskowej, nawet gdyby jego żądania dotyczące zawieszenia broni zostały spełnione”.
Trwają rozmowy o zawieszeniu broni. Nie znamy jeszcze stanowiska Rosji
Wszystkie linki (1, 2, 3) opisywane w analizie pochodzą z marca 2025 roku. To właśnie w tym miesiącu odbyły się m.in. rozmowy negocjacyjne między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Po odbytym spotkaniu USA przekazały, że podjęto decyzję o natychmiastowym wznowieniu wsparcia wojskowego i wywiadowczego dla Ukrainy. Zaproponowano również tymczasowe 30-dniowe zawieszenie broni, które zostało pozytywnie przyjęte przez Ukrainę.
Jak informował Reuters, 13 marca 2025 roku Rosja również podała swoje warunki zakończenia wojny. Źródła agencji prasowej twierdziły, że były one podobne do tych zawartych w nagraniu z 2024 roku, jednak oficjalna lista nie została upubliczniona.
W ten sam dzień Władimir Putin poparł pomysł 30-dniowego zawieszenia broni na polu walk. Dodał jednak, że „są pewne kwestie”, które muszą zostać przedyskutowane z amerykańską administracją.
Wezwania do zawieszenia broni i oczekiwanie na reakcję Rosji
Dzień później, 14 marca 2025 roku, w Kanadzie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw z grupy G7. W jej skład wchodzą kraje uchodzące za najbogatsze i najbardziej wpływowe demokracje, w tym: Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania. Jak czytamy w oficjalnej notce prasowej:
„Członkowie G7 potwierdzili swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy w obronie jej integralności terytorialnej i prawa do istnienia, a także jej wolności, suwerenności i niepodległości”.
Na spotkaniu wezwano Rosję do zgody na zawieszenie broni oraz pełne wdrożenie tego planu. Dyskutowano także o innych formach pomocy Ukrainie, m.in. o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Konflikt nie został jednak wstrzymany. Na 18 marca 2025 roku zaplanowano rozmowę pomiędzy Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem na temat ewentualnego porozumienia.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter