Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie ma nakazu posiadania apteczek w autach. Jest komunikat ministerstwa
Nawet 3 tys. złotych kary mogą rzekomo zapłacić kierowcy, którzy od 1 czerwca nie mają apteczki w samochodach osobowych. Internetowe obawy zdementowało jednak Ministerstwo Infrastruktury.
Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Nie ma nakazu posiadania apteczek w autach. Jest komunikat ministerstwa
Nawet 3 tys. złotych kary mogą rzekomo zapłacić kierowcy, którzy od 1 czerwca nie mają apteczki w samochodach osobowych. Internetowe obawy zdementowało jednak Ministerstwo Infrastruktury.
ANALIZA W PIGUŁCE
- W sieci opublikowano informacje (1, 2, 3), według których od 1 czerwca wprowadzono wymóg wyposażania pojazdów osobowych w apteczki pierwszej pomocy. Za ich brak kierowcy grozi podobno kara – nawet do 3 tys. złotych.
- Ministerstwo Infrastruktury zdementowało te doniesienia. Rzeczniczka resortu potwierdziła agencji prasowej PAP, że projekt jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, jednak to nie oznacza, że taki przepis wprowadzono od początku czerwca.
W ostatnim czasie w sieci pojawiły się doniesienia na temat rzekomego nakazu wożenia apteczek pierwszej pomocy w samochodach osobowych (1, 2, 3). Jedną z osób podających informację była Angelika Sobkowiak, polityczka partii Nowa Nadzieja. Pod jej rolką zostawiono ponad 11,2 tys. reakcji, co może wskazywać na sporą popularność posta.
Na początku nagrania działaczki słyszymy: „Uwaga kierowcy, od czerwca kara nawet do 3 tys. za brak aktualnej apteczki w samochodzie. Apteczka ta musi mieć normy unijne, w apteczce nie może znajdować się ani jedna rzecz po terminie”. W dalszej części filmu Sobkowiak dodaje: „Natomiast to, w jaki sposób jest to wprowadzane, to jakie są restrykcje i to, że to jest karane, uważam, że jest bynajmniej nie w porządku” [czas nagrania 0:47].
Post udostępniono ponad 2,7 tys. razy. Komentarze pod rolką wskazują na to, że sporo użytkowników Facebooka uwierzyło w podawaną treść [pisownia oryginalna]: „Kolejny wspaniały lewacki pomysł na wyciąganie kasy od społeczeństwa” czy „A ludzie się na wszystko godzą i płacą kary”. Ale czy na pewno kierowców mogą dosięgnąć jakieś konsekwencje wynikające z prawa, które nie zostało wprowadzone?
Ministerstwo dementuje. Apteczki nadal nie są wymagane
Jak dowiadujemy się z artykułu RMF24, Ministerstwo Infrastruktury faktycznie zajmuje się pracami nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Anna Szumańska, rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury, potwierdziła agencji prasowej PAP, że projekt jest na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Nie oznacza to jednak, że od czerwca wprowadzono jakiekolwiek prawo w tym zakresie. 1 czerwca 2026 roku sprawę zdementował resort.
Ministerstwo Infrastruktury dementując nieprawdziwe doniesienia medialne, informuje, że od 1 czerwca 2026 r. nie wchodzi w życie obowiązek wyposażenia samochodów osobowych w apteczki pierwszej pomocy. pic.twitter.com/EGzJWz5aJn
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) June 1, 2026
Jakie wymogi w sprawie apteczek obowiązują obecnie? Wyjaśniamy
Pomimo że rząd planuje wprowadzenie takiego wymogu, aktualnie wyposażanie samochodów osobowych w apteczki pierwszej pomocy nadal nie jest wymagane. Szumańska w komentarzu dla PAP stwierdziła jednak, że apteczki i tak są już używane przez wielu kierowców pojazdów.
Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia apteczki są wymagane w:
- pojazdach przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania,
- taksówkach,
- samochodach ciężarowych przystosowanych do przewozu osób,
- autobusach, z wyjątkiem autobusu miejskiego używanego w komunikacji miejskiej lub miejskiej i podmiejskiej, lub w przewozach okazjonalnych wykonywanych w granicach administracyjnych miasta i gminy.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter



