Strona główna Fake News Czy to nowy służbowy Mustang ministra Kierwińskiego? Auto trafi do policji

Czy to nowy służbowy Mustang ministra Kierwińskiego? Auto trafi do policji

„Jak się bawić to się bawić” – piszą rozżaleni ludzie w mediach społecznościowych pod zdjęciem Forda Mustanga. Rzekomo jest to nowe służbowe auto ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak się jednak okazuje, auto wcale nie trafi do ministra Kierwińskiego.

Czy to nowy służbowy Mustang ministra Kierwińskiego Auto trafi do policji

Czy to nowy służbowy Mustang ministra Kierwińskiego? Auto trafi do policji

„Jak się bawić to się bawić” – piszą rozżaleni ludzie w mediach społecznościowych pod zdjęciem Forda Mustanga. Rzekomo jest to nowe służbowe auto ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak się jednak okazuje, auto wcale nie trafi do ministra Kierwińskiego.

Analiza w pigułce

  • Europoseł Waldemar Buda opublikował na portalu X zdjęcie czerwonego Forda Mustanga z podpisem, że to nowe służbowe auto ministra Marcina Kierwińskiego. Informację rozpowszechniono np. na Facebooku (1, 2, 3).
  • Fotografia samochodu pochodzi ze strony Prokuratury Okręgowej w Płocku. Pojazd odebrano pijanemu kierowcy i przekazano do dyspozycji Skarbu Państwa. Auto ma być wykorzystane jako policyjny radiowóz. Nie ma żadnych informacji, aby oddano je do dyspozycji ministra Kierwińskiego.

Jaki miłośnik motoryzacji nie chciałby mieć w swoim garażu Forda Mustanga? Właścicielem sportowej maszyny rzekomo został niedawno Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Tak przynajmniej uważa europoseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda, który opublikował zdjęcie samochodu na swoim profilu na portalu X. Fotografię z zamazanymi tablicami rejestracyjnymi podpisał: „Jak się bawić, to się bawić”.

Niedługo potem informacja o domniemanym nowym aucie ministra spraw wewnętrznych i administracji pojawiła się też w innych serwisach społecznościowych. Podchwyciło ją np. kilka profili na Facebooku (1, 2, 3). W jednym z wpisów czytamy [pisownia oryginalna]: „Na leczenie brakuje, w budżecie dziury, a w rządzie znów kupują za nasze sobie nowe fury”.

Wpis na Facebooku z informacją o nowym samochodzie ministra Kierwińskiego. W kadrze widać czerwonego forda mustanga stojącego na tle białej ściany z dwoma oknami

Źródło: Facebook.com, 14.03.2026

Do kogo trafił Mustang? Nie do ministra, a do policji

Szybko okazało się, że europoseł PiS wprowadził swoich odbiorców w błąd. Jak pisaliśmy na naszym profilu na portalu X, informację o zakupie Mustanga dla ministra Kierwińskiego zdementowali przedstawiciele rządu, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dzięki wstecznemu wyszukiwaniu obrazem udało się nam ustalić pochodzenie samochodu, którego zdjęcie pojawia się we wpisach. Fotografię sportowego auta opublikowała Prokuratura Okręgowa w Płocku w październiku 2025 roku. Okazuje się, że to pojazd odebrany nietrzeźwemu kierowcy, który zgodnie z prawomocną decyzją sądu, przepadł na rzecz Skarbu Państwa.

Policyjny radiowóz już zniszczony? Auto wciąż nie weszło do służby

Przy okazji fałszywej informacji o nowym samochodzie ministra Kierwińskiego popularność zdobyły także zdjęcia przedstawiające rzekomo zniszczonego policyjnego Mustanga. We wpisach na Facebooku napisano: „Policja rozbiła zarekwirowanego Mustanga w jeden dzień”.

Wpis na Facebooku ze zdjęciami zniszczonego radiowozu policyjnego

Źródło: Facebook.com, 13.03.2026

Te doniesienia zdementowała Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. We wpisie na portalu X podała, że auto jest sprawne i nie uczestniczyło w żadnym wypadku. Samochód nie mógł zresztą zostać zniszczony, ponieważ wciąż nie wszedł do służby. Policja ma oficjalnie zaprezentować auto 17 marca 2026 roku.

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!