Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Kara więzienia dla chrześcijan za wspomnienie o Jezusie? Nie ma takiego prawa w Izraelu
Nawet dwa lata pozbawienia wolności dla osób, które wspominają o Jezusie. Takie fałszywe wiadomości o nowym prawie pojawiły się w sieci już wcześniej. Co wydarzyło się w Izraelu?

fot. Facebook / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Kara więzienia dla chrześcijan za wspomnienie o Jezusie? Nie ma takiego prawa w Izraelu
Nawet dwa lata pozbawienia wolności dla osób, które wspominają o Jezusie. Takie fałszywe wiadomości o nowym prawie pojawiły się w sieci już wcześniej. Co wydarzyło się w Izraelu?
Analiza w pigułce
- W serwisie X i na Facebooku (1, 2, 3) pojawiły się informacje o tym, że w Izraelu wprowadzono nowe prawo. Według niego chrześcijanom, którzy wspomną o Jezusie, będzie groziła kara do dwóch lat więzienia.
- W Izraelu nie obowiązują takie przepisy.
- Dwa lata temu powstał projekt ustawy, który zakładał karę więzienia za prowadzenie działalności ewangelizacyjnej. Nie został on zatwierdzony, nie był nawet procedowany.
W 2023 roku w sieci pojawiła się fałszywa informacja o wprowadzonym w Izraelu zakazie działalności ewangelizacyjnej, czy chrześcijaństwa w ogóle – zweryfikowała ją redakcja PolitiFact. Podobna narracja wróciła w tym roku, również do polskich odbiorców.
W serwisie X i na Facebooku (1, 2, 3) opublikowano posty mówiące o tym, że [pisownia oryginalna]: „Żydzi wprowadzają przepisy dotyczące rzucania chrześcijan do więzienia na okres do 2 lat za wspomnienie Jezusa w Izraelu. A jaka reakcja będzie w żydowskiej Polsce !!!”.
Dołączono do nich fragment programu „Wake Up America” z telewizji Newsmax.
Czy taki zapis znalazł się w prawie izraelskim?
W prawie izraelskim nie znajdziemy zapisu, który pozwala karać chrześcijan za wspominanie o Jezusie. Jednym z najważniejszych, obowiązujących dokumentów jest Deklaracja Powstania Państwa Izrael z 1948 roku, w której zapisano prawo do wolności wyznania.
Mimo to w styczniu 2023 roku w Knesecie przedstawiono projekt ustawy, w myśl której zabronione byłyby próby nawracania na inną religię. Autorami byli zasiadający w Knesecie Mosze Gafni i Jaakow Aszer – członkowie Partii Tory, ortodoksyjnej partii religijnej, wliczanej do koalicji rządowej premiera Benjamina Netanjahu.
Karą za próbę takiego działania miał być rok pozbawiania wolności, a w przypadku próby nawracania osoby nieletniej: dwa lata.
Projekt nie został przyjęty, nie był nawet procedowany. Wywołał kontrowersje w społeczności chrześcijan – również w Stanach Zjednoczonych.
Newsmax donosi o zmianach w prawie w Izraelu? To relacja z 2023 roku
Oczywiście istnieje możliwość, że projekt ustawy mógł wrócić do rozpatrzenia w ostatnim czasie, dlatego warto sprawdzić najnowsze doniesienia na ten temat oraz nagranie dołączone do wpisu.
Najprościej jest wpisać odpowiednią frazę do wyszukiwarki i sprawdzić wyniki np. na stronach agencji prasowych takich jak Reuters i Associated Press (AP). Nie znajdziemy na nich doniesień z ostatniego czasu na ten temat. Takiej informacji nie ma również na stronach mediów izraelskich: Haaretz czy Jerusalem Post.
Wiadomość nie pojawiła się w ostatnim czasie również na stronie telewizji Newsmax. Materiał, który załączono do postów, pochodzi sprzed dwóch lat. Nie ma w nim daty, ale można ją odnaleźć na YouTubie lub rozpoznać po tytułach pojawiających się na pasku z pilnymi wiadomościami.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter