Fake News
Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nie, zdjęcie śniadania nie pochodzi z rządowego szpitala

Nie, zdjęcie śniadania nie pochodzi z rządowego szpitala
Fotografia została wykonana na porodówce w Niemczech.
Wykorzystanie zdjęć bez podania ich pochodzenia jest przykładem tworzenia fałszywej informacji. Gdy celowo zmienimy kontekst tak, aby uzasadniał nasze przekonania, i użyjemy do tego fotografii powstałej w zupełnie innych okolicznościach, tworzymy dezinformację. Często powodem problemów z weryfikacją treści jest brak źródła. Informacje przenoszą się między mediami społecznościowymi, tak jak w przypadku udostępnianego na Facebooku zrzutu ekranu tweeta dotyczącego różnic w jakości serwowanych w polskich szpitalach posiłków.
11 marca na profilu Nigdy więcej PiS pojawił się post, w którym czytamy: „Śniadanie w szpitalu pediatrycznym i szpitalu rządowym Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie”. Pod opisem znajdziemy zrzut ekranu tweeta zawierającego tekst: „Śniadanie w szpitalu pediatrycznym i w szpitalu rządowym” i dwie fotografie posiłków.
Post udostępniono ponad 170 razy. Wśród komentarzy użytkownicy pisali (pisownia oryginalna): „Debole tak ustalaja jedzenie”, „Panie Boże, widzisz, a nie grzmisz!” czy „.niestety jesteśmy podzieleni”.
Źródło fałszywej informacji
Jak udało nam się ustalić, załączony do posta tweet został opublikowany 19 września 2019 roku w odpowiedzi na tweeta Prawa i Sprawiedliwości, w którym poinformowano o planowanym zwiększeniu nakładów finansowych na służbę zdrowia.
Śniadanie w szpitalu pediatrycznym i w szpitalu rządowym. pic.twitter.com/GY3SyINPJP
— Gross Grzegorz (@ggalex1) September 19, 2019
Oryginalny kontekst zdjęć
Jak sprawdzić grafiki, które są udostępniane przez użytkowników w sieci? Najłatwiej skorzystać z odwrotnego wyszukiwania obrazem, które oferują Google, Yandex czy TinEye. Po wyszukaniu zdjęć z tweeta udało nam się ustalić, skąd wzięły się fotografie. Istotną kwestią jest fakt, że zdjęcia pochodzą z publikacji medialnych, stworzonych przez inne redakcje. Zdjęcia zostały do nich podesłane, a to oznacza, że nie mamy absolutnej pewności, że przedstawiają to, co założyli autorzy. Niemniej jednak jesteśmy w stanie zweryfikować, czy pierwotny kontekst ich publikacji odpowiada temu, który sugeruje autor tweeta.
Pierwsze zdjęcie
Zdjęcie po lewej stronie odnaleźliśmy w artykule portalu Fakt. Autor tekstu poinformował, że fotografia pochodzi z portalu wykop.pl, gdzie jeden z użytkowników o nicku @wariatownik opublikował ją we wpisie dotyczącym pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Wpis został opublikowany prawie sześć lat temu (5 lat i 10 miesięcy). Czytamy w nim:
„Od trzech tygodni przebywam na oddziale zamkniętym w pewnym szpitalu psychiatrycznym. Jak tutaj trafiłem to nie będę opowiadał ale mogę mieć ze sobą kompa i telefon z aparatem, ponieważ personel i tak na to leje mimo tego, że regulamin tej placówki zabrania posiadania takich rzeczy. Wykop przeglądam już od kilku lat ale dopiero teraz specjalnie założyłem konto aby pokazać Wam, drodzy Wykopowicze, czym dziś zostałem uraczony na »śniadanie«. Poprzednie »dania« również nie były jakieś mega wypasione ale to co zobaczyłem rano sprawiło, że szczęka opadła mi do samej ziemi. Także życzę smacznego! Mogę również odpowiedzieć na Wasze pytania jak wygląda pobyt w takim miejscu jak będziecie chcieli. Pozdrawiam Wariatownik”.
Druga fotografia
Drugie zdjęcie odnajdziemy w artykule portalu Wirtualna Polska „Taki posiłek Justyna dostała na porodówce w Niemczech. »W Polsce suchy chleb i parówka«”. Jak widzimy, z samego tytułu wynika, że zdjęcie nie pochodzi ze szpitala rządowego w Polsce. W artykule czytamy:
„Owoce, chińszczyzna ze świeżymi warzywami, wielozbożowe pieczywo, pudding i duża porcja ciasta – to nie restauracyjne menu, a posiłek, jaki otrzymała Justyna w szpitalu po narodzinach córki. Tyle że nie w polskim, a w niemieckim. – Pojechałam tam urodzić, bo widziałam, co spotkało moje koleżanki na porodówce – mówi kobieta Wirtualnej Polsce”.

Źródło: www.wiadomosci.wp.pl
To samo zdjęcie znajdziemy również na portalu wykop.pl.
Podsumowanie
Wykorzystanie zdjęć niezgodnie z ich oryginalnym kontekstem tworzy fałszywe informacje. Inni użytkownicy, podając dalej daną fotografię z mylnym opisem, nieświadomie tę dezinformację powielają. Załączona do posta na Facebooku informacja, że zdjęcie okazałego posiłku zostało wykonane w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, jest nieprawdziwa.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter