Strona główna Fake News Przejęcie NBP przez niemieckie wojsko? Sprawdzamy, dlaczego żołnierze mają tu przyjechać

Przejęcie NBP przez niemieckie wojsko? Sprawdzamy, dlaczego żołnierze mają tu przyjechać

Żołnierze Bundeswehry stacjonują w Polsce. Czy ich zadaniem jest pomoc w realizacji planu Tuska i przejęcie Narodowego Banku Polskiego? Sprawdzamy, co niemieckie wojsko naprawdę będzie robić w naszym kraju.

screen z Facebooka, w tle żołnierze

Fot. Pixabay / Facebook / Modyfikacje: Demagog

Przejęcie NBP przez niemieckie wojsko? Sprawdzamy, dlaczego żołnierze mają tu przyjechać

Żołnierze Bundeswehry stacjonują w Polsce. Czy ich zadaniem jest pomoc w realizacji planu Tuska i przejęcie Narodowego Banku Polskiego? Sprawdzamy, co niemieckie wojsko naprawdę będzie robić w naszym kraju.

Analiza w pigułce

  • Na Facebookuportalu X pojawiły się informacje na temat niemieckich żołnierzy w Polsce. Zgodnie z doniesieniami przybyli oni do naszego kraju, by pomóc w powstrzymywaniu protestów związanych z planami przejęcia NBP przez Donalda Tuska.
  • Niemieckie wojsko od dłuższego czasu przebywa na terenie Polski w związku z członkostwem naszego kraju w sojuszu NATO. Zadania realizowane w ramach tego projektu to np. obsługa wyrzutni Patriot. Niemieccy żołnierze w 2026 roku pomogą także zabezpieczyć wschodnią granicę. Nie ma podstaw, by twierdzić, że polski rząd posłuży się nimi do tłumienia protestów.

„Prawda czy fałsz. Ktoś słyszał coś o tym temacie?” Takie pytanie pojawiło się na jednym z profilów na platformie X. W załączonym zrzucie ekranu pochodzącym z Facebooka przeczytamy o planowanym wykorzystaniu obecności niemieckich żołnierzy przez rząd Donalda Tuska. Premier rzekomo szykuje się do przejęcia Narodowego Banku Polskiego (NBP), a pomoc Bundeswehry ma być mu potrzebna do tłumienia ewentualnych protestów.

Wpis na Facebooku z informacją o niemieckim wojsku w Polsce

Żródło: Facebook.com, 9.12.2025

Jeden z wpisów zyskał spory zasięg, o czym świadczy duża liczba udostępnień. Czy faktycznie obecność niemieckich wojsk na terenie Polski oznacza nadchodzące przejęcie NBP?

Żołnierze z Niemiec stacjonują w Polsce od dawna

Narracja związana z NBP wywodzi się z konfliktu wewnątrz banku – narodziła się po tym, jak kilku członków zarządu przygotowało uchwałę ograniczającą kompetencje prezesa. W związku z tą sytuacją zaczęły pojawiać się domysły na temat sprowadzenia niemieckich żołnierzy do Polski.

Jednak obecność wojskowa Bundeswehry w Polsce nie jest niczym szczególnym. Żołnierze naszego zachodniego sąsiada od lat 90. stacjonują w Szczecinieramach funkcjonowania Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W związku z tym już w przeszłości pojawiały się nieprawdziwe doniesienia. Portal Euractiv opisywał w lipcu tego roku wpisy Mateusza Morawieckiego czy Dariusza Mateckiego, którzy zwracali uwagę na pojazdy niemieckiej armii swobodnie przekraczającej granicę w Lubieszynie. Zareagował na to Adam Szłapka, rzecznik rządu, który podkreślił, że są to właśnie siły wspomnianego korpusu.

Niemieckie wojsko realizuje na terenie naszego kraju także inne zadania. Od 2023 roku w Polsce stacjonowało ok. 300 żołnierzy obsługujących systemy rakietowe Patriot. Ich misja zakończyła się w połowie grudniu tego roku. Nie ma zatem powodu, by sądzić, że obecność niemieckich żołnierzy miałaby służyć do czegoś innego niż realizacja zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO.

Niemieccy żołnierze w 2026 roku. Co będą tu robić?

Kilka dni po publikacji analizowanych wpisów w sieci zaczęły się pojawiać doniesienia o kolejnym planowanym pobycie niemieckich żołnierzy w Polsce. Zareagował na to m.in. profil Konfederacji Korony Polski na portalu X – alarmowano, że niemieckie wojsko ma być „wpuszczone do Polski”.

Obecność Bundeswehry w Polsce sygnalizowały także niemieckie media. Jak pisał „Bild”, żołnierze mają pomóc zabezpieczać granicę z Białorusią i Rosją w ramach operacji Tarcza Wschód. Zadaniem kilkudziesięciu przedstawicieli wojsk inżynieryjnych ma być przede wszystkim budowa okopów, umocnień czy drutów kolczastych na granicach. O niemieckim przedstawicielstwie w Polsce mówił także Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej:

„Współpraca wojskowa polsko-niemiecka jest absolutnie kluczowa w ramach NATO. Ponosimy wspólną odpowiedzialność za wschodnią flankę (…) i będziemy współpracować w tym zakresie”.

Tarcza Wschód to projekt wzmacniania Polski przed atakami hybrydowymi zaplanowany na lata 2024–2028. Za opracowanie i budowę programu odpowiadają przede wszystkim Siły Zbrojne RP, ale także inne kraje NATO. Niemieccy żołnierze mają pojawić się w Polsce w drugim kwartale 2026 roku i pozostać w naszym kraju do drugiego kwartału 2027 roku.

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!