Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Norwegia nie sprzeda paliwa Amerykanom? Lokalne MON dementuje
W sieci rozniosła się sensacyjna wiadomość, że Norwegia odmówiła tankowania amerykańskich okrętów wojskowych, co rzekomo było efektem spotkania prezydentów Ukrainy i USA w Gabinecie Owalnym. Do sprawy szybko odniosło się lokalne Ministerstwo Obrony. Sprawdzamy, co napisano w oświadczeniu.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Norwegia nie sprzeda paliwa Amerykanom? Lokalne MON dementuje
W sieci rozniosła się sensacyjna wiadomość, że Norwegia odmówiła tankowania amerykańskich okrętów wojskowych, co rzekomo było efektem spotkania prezydentów Ukrainy i USA w Gabinecie Owalnym. Do sprawy szybko odniosło się lokalne Ministerstwo Obrony. Sprawdzamy, co napisano w oświadczeniu.
Analiza w pigułce
- Profil Gazeta RDK poinformował na Facebooku, że w związku z wymianą zdań pomiędzy prezydentem Zełenskim a prezydentem Trumpem „Norwegia odmawia sprzedaży paliwa amerykańskim okrętom wojennym na Bałtyku”.
- Decyzję o nieobsługiwaniu amerykańskiej marynarki podjęła prywatna norweska firma.
- W związku z pojawiającymi się pogłoskami Ministerstwo Obrony wydało komunikat, w którym potwierdziło, że siły USA będą wciąż otrzymywać wsparcie i zaopatrzenie od Norwegii.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Nie milkną echa ostatniego spotkania prezydentów Ukrainy i USA, do którego doszło 28 lutego w Białym Domu. Intensywna wymiana zdań pomiędzy głowami państw doprowadziła do przedwczesnego zakończenia wizyty.
Tymczasem w internecie pojawiają się różne doniesienia o reakcjach na rozmowę w Gabinecie Owalnym. Facebookowy profil Gazeta RDK Republika Demokracja Konstytucja Forum Obywatelskie, na którym już wcześniej podawano sensacyjne i nie zawsze prawdziwe informacje, opublikował grafikę nawiązującą do tego wydarzenia. Dowiadujemy się z niej, że z uwagi na „haniebny atak Trumpa” na Ukrainę „Norwegia odmawia sprzedaży paliwa amerykańskim okrętom wojennym na Bałtyku”. Wiadomość tę dodatkowo podkreślono stwierdzeniem [pisownia oryginalna]: „Za kilka miesięcy USA będą miały samych wrogów na świecie !!!”.
Wpis wygenerował spore zasięgi, o czym świadczy duża liczba reakcji i udostępnień. W komentarzach natkniemy się na pozytywne opinie odnośnie do rzekomej decyzji Norwegii [pisownia oryginalna]: „No i dobrze ,jeszcze ruski ich przeczołga i otworzą im się oczy”, „Brawo tak z małpa z brzytwą trzeba rozmawiać”, „Nareszcie ktoś temu pomarańczowemu narcyzowi uciera nos”.
Kto zdecydował, że nie sprzeda paliwa Amerykanom? Nie był to norweski rząd
Amerykańskie okręty wojenne rzeczywiście nie będą zaopatrywane w paliwo, jednak nie była to decyzja norweskiego rządu, a prywatnego przedsiębiorcy. Jak donosi norweski portal Kystens Næringsliv, chodzi o firmę Haltbakk Bunkers, specjalizującą się m.in. w dostarczaniu zaopatrzenia dla statków. Tuż po piątkowym spotkaniu w Gabinecie Owalnym na facebookowym profilu firmy (obecnie niedostępnym) pojawił się wpis (zrzut ekranu opublikowano w serwisie Kystens Næringsliv), w którym ogłoszono zawieszenie obsługi dla Amerykanów:
„[…] podjęliśmy decyzję o natychmiastowym zaprzestaniu dostarczania paliwa siłom amerykańskim w Norwegii i ich statkom zawijającym do norweskich portów. Żadnego paliwa dla Amerykanów!”.
Tę decyzję skomentował także prezes firmy, Gunnar Gran. Powiedział, że tuż po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę zawiesił współpracę z Rosjanami. I choć stwierdził, że w ten sposób oddał zyski swojej konkurencji, to jednak ma „moralny kompas”, którego się trzyma.
Ministerstwo Obrony Norwegii komentuje sytuację
Decyzja norweskiej firmy mogła zostać niewłaściwie zinterpretowana, dlatego na pojawiające się plotki o wycofaniu wsparcia dla Amerykanów zareagowały organy władzy krajowej. W komunikacie wydanym 2 marca Ministerstwo Obrony poinformowało, że zamierza kontynuować dostarczanie zapasów paliwa amerykańskiej armii:
„USA i Norwegia utrzymują bliską i silną współpracę w zakresie obrony. Siły amerykańskie będą nadal otrzymywać dostawy i wsparcie od Norwegii”.
W świetle tej deklaracji stwierdzenie zawarte we wpisie Gazety RDK uznajemy za nieprawdziwe.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter