Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Zmarł dyrektor CBA? To informacja sprzed roku!
Doniesienia o śmierci dyrektora CBA bazują na artykule z początku 2022 roku.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Zmarł dyrektor CBA? To informacja sprzed roku!
Doniesienia o śmierci dyrektora CBA bazują na artykule z początku 2022 roku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na kilku grupach na Facebooku (1, 2, 3) krąży informacja o śmierci dyrektora CBA. Miał on odpowiadać za wprowadzenie Pegasusa w Polsce. Użytkownicy Facebooka spekulują, że śmierć nie była przypadkowa.
- Wiadomość o śmierci dyrektora nie jest nowa i pochodzi ze stycznia 2022 roku. Jeden z postów manipuluje oryginalnym artykułem na ten temat.
- Jak podają media, przyczyną zgonu mężczyzny były problemy zdrowotne.
Wykorzystywanie informacji z przeszłości i przedstawianie ich jako nowych to jedna z metod tworzenia fałszywych informacji. W ten właśnie sposób na Facebooku popularność zdobyły wpisy (1, 2, 3) dotyczące śmierci dyrektora Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który miał być odpowiedzialny za wprowadzenie do Polski Pegasusa. To narzędzie do zbierania danych z urządzenia osoby inwigilowanej bez jej wiedzy.
Doniesienia o śmierci dyrektora pojawiły się na takich grupach jak: Loża szyderców z pisowskich nieudaczników i partaczy, Wspieramy Donalda Tuska, Roman Giertych. Wolne Media, Wolne Sądy, Wolni Ludzie. W niektórych wpisach znaleźć można link do tekstu na stronie Gazety Wyborczej, innej zawierają rzekomo zrzut ekranu ze strony tvn24.pl.
W komentarzach pod wpisami (1, 2, 3) pojawia się wiele głosów mówiących, że śmierć dyrektora nie była przypadkiem i miała na celu uniemożliwienie mu przekazania informacji na temat Pegasusa: „Seryjny samobójca znów grasuje”, „Z dużo wiedział dlatego musiał odejść”, „Cóż za przypadek. Już go skremowali ?”.
Informacje o śmierci dyrektora pochodzą z 2022 roku
Doniesienia o śmierci jednego z dyrektorów CBA są prawdziwe, jednak we wpisach nie znajdziemy informacji, że pochodzą one ze stycznia 2022 roku. To właśnie wtedy opublikowane zostały zarówno tekst Gazety Wyborczej, jak i artykuł na stronie tvn24.pl.
Co ciekawe, zrzut ekranu jednego ze wpisów zawiera zmanipulowany nagłówek. Nie ma w nim bowiem roku publikacji, który jest wyraźnie widoczny w oryginalnym tekście. Na zdjęciu ze wpisu nie znajdziemy też np. informacji o autorze artykułu.
Manipulacji poddany został także fragment samego artykułu. Jak możemy przeczytać na zrzucie ekranu, dyrektor rzekomo: „miał ogromną wiedzę, która nie powinna być ujawniona”. Tego fragmentu na stronie tvn24.pl nie ma.
Przyczyną zgonu były problemy zdrowotne
Na grupach udostępniających wiadomość o śmierci dyrektora CBA przewijają się także spekulacje na temat przyczyny jego zgonu. Informacje na ten temat można znaleźć w przekazach medialnych.
Tvn24.pl, powołując się na anonimowego funkcjonariusza CBA, poinformował, że mężczyzna zmarł z przyczyn zdrowotnych. Nie ma natomiast szczegółowych wiadomości na ten temat, ponieważ – jak podaje tvn24.pl – rodzina zmarłego nie chciała kontaktować się z aktualnym kierownictwem CBA.
Dokładniejsze wyjaśnienia znajdziemy w tekście Wirtualnej Polski. Powołując się na dwa rządowe źródła, dziennikarze podają, że przyczyną zgonu dyrektora był COVID-19.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter