Rozwój Funduszu Medycznego
Rozwój Funduszu Medycznego
![]()
Dodatkowe 3 mld zł z zaproponowanego przeze mnie Funduszu Medycznego będą przeznaczone na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
- W czerwcu 2020 roku Andrzej Duda złożył projekt ustawy o Funduszu Medycznym. We wrześniu została ona uchwalona przez Sejm, a w październiku podpisana przez prezydenta.
- Środki finansowe Funduszu Medycznego pochodzą głównie z budżetu państwa (s. 11). Zgodnie z ustawą co roku powinna zasilać go wpłata w wysokości nie mniejszej niż 4 mld zł (art. 8 pkt 2). Wyjątkiem był rok utworzenia funduszu, gdy wpłata z budżetu mogła wynieść maksymalnie 2 mld zł (art. 38 ust. 1).
- W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze (art. 6 ust. 4), obejmujące działania w zakresie infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, profilaktyki oraz terapii i innowacji.
- Celem subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego jest m.in. udostępnienie nowoczesnych metod leczenia pacjentom cierpiącym na choroby rzadkie i nowotworowe. Z jego środków możliwe jest także pokrycie leczenia poza granicami kraju (art. 32). W latach 2020–2023 ten subfundusz otrzymał 6 mld zł, z czego wydano ok. 4,249 mld zł.
- Z inicjatywy Andrzeja Dudy utworzono Fundusz Medyczny, z którego środki przeznaczono m.in. na leczenie chorób rzadkich i nowotworowych. W związku z tym tę obietnicę oceniamy jako zrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter