Narodowa Strategia Onkologiczna
Narodowa Strategia Onkologiczna
![]()
Narodowa Strategia Onkologiczna – 5 mld na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej.
- W kwietniu 2019 roku, z inicjatywy prezydenta, przyjęto ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). Następnie w lutym 2020 roku rząd przyjął wspomnianą strategię na lata 2020–2030. Zaprezentowano ją tego samego miesiąca w Pałacu Prezydenckim.
- NSO wytycza i nadzoruje kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Planowane nakłady finansowe na wszystkie lata jej funkcjonowania nie mogą być wyższe niż 5,1 mld zł (par. 2).
- W marcu 2023 roku przyjęto ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Sieć została utworzona 1 kwietnia 2025 roku (art. 1 ust. 1). Jej celem jest poprawa organizacji opieki onkologicznej poprzez utworzenie zintegrowanej i kompleksowej opieki, zapewniającej każdemu pacjentowi leczenie według jednolitych standardów.
- Złożony przez prezydenta projekt ustawy o NSO został przyjęty jeszcze w 2019 roku. Dopełnieniem wywiązania się z obietnicy było utworzenie KSO. W związku z tym oceniamy ją jako zrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter