Przedszkole „Przy Stadionie”, zgodnie z miejskim wykazem, jest placówką publiczną. Według ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, przedszkola publiczne otrzymują 100% podstawowej dotacji gminy. W związku z tym wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Mirosława Stachowiak-Różecka w audycji Radia Rodzina odniosła się do sprawy przedszkola „Przy Stadionie, w którym nie dokończono remontu przed rozpoczęciem roku szkolnego. Autorka wypowiedzi poszukiwała instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie tej placówki.
Już ustawa Prawo oświatowe określa w art. 11, że zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolach jest zadaniem oświatowym gminy. Ustawa ta w art. 13 wymienia również warunki, jakie musi spełniać przedszkole publiczne. Od przedszkola niepublicznego odróżnia go:
1) zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie;
2) przeprowadzanie rekrutacji dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
Ustawa nie wymienia dotowania przez gminę jako warunku uznania przedszkola za publiczne.
Zgodnie z art. 16 i 17 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zarówno przedszkola publiczne jak i niepubliczne mogą otrzymywać dotację od gminy. Przedszkole niepubliczne, aby uzyskać dotację w pełnej kwocie, musi spełnić kilka dodatkowych warunków, m.in. zapewnić bezpłatne nauczanie oraz odpowiednią wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego (czas bezpłatnego nauczania i wysokość opłat określa dotująca gmina). Musi ponadto stosować zasady przyjmowania identyczne z placówkami publicznymi. W praktyce staje się więc przedszkolem publicznym i tak jest ewidencjonowane. Jeśli przedszkole niepubliczne nie spełnia wyżej wymienionych warunków, i tak otrzymuje od gminy 75% dotacji podstawowej.
Przedszkole „Przy Stadionie” widnieje we wrocławskim „wykazie przedszkoli prowadzonych przez inne osoby prawne i fizyczne” jako przedszkole publiczne. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej przedszkola, choć początkowo funkcjonowało ono jako placówka niepubliczna, od 2015 roku stało się przedszkolem publicznym. Tym samym placówka uzyskała prawo do otrzymywania 100% podstawowej kwoty dotacji miasta. Organem prowadzącym przedszkole „Przy Stadionie” jest fundacja oświatowa „Sollers Expert”.
Mirosława Stachowiak-Różecka
KW Prawo i Sprawiedliwość
Można oczywiście opowiadać, że szkoła (Przedszkole “Przy Stadionie”) nie jest publiczna, co nie jest prawdą, bo jest z dotacji miasta, na stronie tej placówki jest napisane, że jest przedszkolem publicznym, więc działa na prawach przedszkola publicznego
Radio Rodzina – środa, 5 września 2018
Link oEmbed
https://www.sharethefacts.co/share/f40a708e-b767-45ea-be12-e5deb6fe7e87