Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Epidemia samobójstw wśród młodzieży. Ich liczba rośnie z roku na rok
Epidemia samobójstw wśród młodzieży. Ich liczba rośnie z roku na rok
(…) liczba dziecięcych prób samobójczych rośnie z roku na rok.
- Według statystyk policyjnych od roku 2013 do 2019 systematycznie wzrastała liczba prób samobójczych wśród osób nieletnich. Coraz więcej prób podejmowanych jest przez osoby poniżej 13. roku życia.
- Równocześnie minimalnie zaczęła maleć liczba prób zakończonych śmiercią.
- W roku 2020 nie zanotowano już tego trendu – prób samobójczych było mniej niż w 2019 roku, jednak więcej z nich zakończyło się zgonem.
- Wstępne dane Komendy Głównej Policji sugerują, że od stycznia do listopada 2021 roku odnotowano 1 339 prób samobójczych wśród nastolatków (aż 75 u dzieci poniżej 13. roku życia), w których śmierć poniosło 119 osób.
- Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako prawdziwą.
„Lex Czarnek” przyjęty przez Sejm
Sejm przegłosował 13 stycznia projekt zmian w prawie oświatowym nazywany potocznie „Lex Czarnek”. Nowe przepisy mają przede wszystkim umocnić rolę kuratora oświaty oraz doprowadzić do większej centralizacji systemu szkolnictwa. Więcej na ten temat przeczytasz w naszej analizie poświęconej temu projektowi.
Podczas posiedzenia Sejmu odbyła się również dyskusja dotycząca kondycji polskiego szkolnictwa oraz sytuacji uczniów i nauczycieli. Głos w imieniu Lewicy zabrała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Posłanka zwróciła uwagę na coraz powszechniejszy problem pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród nastolatków. Przypomniała, że liczba prób samobójczych w tej grupie regularnie wzrasta, a niemal połowa młodych osób ma objawy depresji. Jej zdaniem konieczne jest zapewnienie uczniom dostępu do psychologa w każdej szkole.
Coraz więcej prób samobójczych
Statystyki prób samobójczych znajdziemy na stronie polskiej Policji. Temat ten pojawiał się już na łamach naszego portalu, m.in. w analizach: wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego, Marty Golbik, Szymona Hołowni i Franciszka Sterczewskiego.
Statystyki policyjne rozróżniają zamachy samobójcze oraz zamachy samobójcze zakończone zgonem. W przypadku tych pierwszych mowa o sytuacji, w której próba nie powiodła się, a osoba przeżyła lub została uratowana. Warto zaznaczyć, że od 2017 roku zmienił się sposób raportowania, co mogło wpłynąć na wyniki.
W analizie bierzemy pod uwagę osoby poniżej 18. roku życia. W ciągu ostatnich kilku lat ich sytuacja wyglądała następująco:
- w 2013 roku: odnotowano 357 prób samobójczych (9 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 148 zakończyło się zgonem,
- w 2014 roku: odnotowano 442 próby samobójczych (14 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 127 zakończyło się zgonem,
- w 2015 roku: odnotowano 481 prób samobójczych (12 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 119 zakończyło się zgonem,
- w 2016 roku: odnotowano 475 prób samobójczych (9 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 103 zakończonych zgonem,
- w 2017 roku: odnotowano 730 prób samobójczych (28 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 116 zakończonych zgonem,
- w 2018 roku: odnotowano 772 prób samobójczych (26 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 97 zakończonych zgonem,
- w 2019 roku: odnotowano 951 prób samobójczych (46 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 98 zakończonych zgonem,
- w 2020 roku: odnotowano 843 prób samobójczych (29 u osób poniżej 13. roku życia), z czego 107 zakończonych zgonem.
Pod względem liczby prób samobójczych zauważalna jest tendencja wzrostowa pomiędzy 2013 a 2019 rokiem. W 2020 roku, w stosunku do roku 2019, nastąpił co prawda niewielki spadek, nadal jednak miało miejsce więcej prób samobójczych niż jeszcze w 2018 roku.
Z drugiej strony, w porównaniu do 2013 roku, możemy zauważyć spadek w liczbie prób zakończonych śmiercią. Jednak – mimo że ostatnio jest ona mniejsza niż na początku poprzedniej dekady – od 2018 znowu mamy do czynienia z tendencją wzrostową, zwłaszcza pomiędzy 2019 a 2020 rokiem. Może być to związane z pandemią COVID-19.
Wstępne dane za ostatni rok są równie niepokojące
Nie dysponujemy jeszcze pełnymi statystykami policyjnymi za rok 2021, jednak Komenda Główna Policji udostępniła wstępne dane na ten temat.
Jak donoszą media, od początku stycznia do końca listopada w Polsce doszło do 1 339 prób samobójczych dzieci i nastolatków w wieku od 7 do 18 lat. Było wśród nich 75 osób poniżej 13. roku życia. Oznacza to, że problem narasta – to ok. 500 prób samobójczych więcej niż rok wcześniej.
Trzy razy częściej na swoje życie targnęły się dziewczęta (962 próby) niż chłopcy (377 prób). Śmierć poniosło ostatecznie 47 dziewczynek i 72 chłopców, czyli łącznie 119 osób (o 12 więcej niż w 2020 roku).
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, nie lekceważ tego! Pomoc znajdziesz w tych miejscach:
Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji – prowadzące działalność społeczno-edukacyjną w zakresie profilaktyki, wykrywania i leczenia zaburzeń psychicznych, a w szczególności zaburzeń depresyjnych. Kontakt do stowarzyszenia można znaleźć na stronie: www.depresja.org.
Forum Przeciw Depresji – portal społecznościowy prowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii, na którym można znaleźć kompendium wiedzy w zakresie depresji, w tym informacje o tym, gdzie szukać pomocy. Strona obejmuje również forum moderowane przez lekarzy specjalistów, na którym osoby chore oraz ich bliscy mogą uzyskać wsparcie www.forumprzeciwdepresji.pl.
Fundacja Itaka – która prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania (numer: 22 484 88 01) oraz udziela szerokiego wsparcia osobom chorującym na depresję, jak i ich najbliższym. Informacje na temat wsparcia, którego udziela fundacja, można znaleźć na stronie: www.stopdepresji.pl.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i online dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli poprzez prowadzenie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) oraz Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (800 100 100), gdzie młodzi ludzie mają możliwość opowiedzenia o swoich kłopotach, a ich najbliżsi uzyskania informacji i wsparcia w trudnościach wynikających z zaburzeń depresyjnych dostrzeżonych u dzieci. Więcej informacji i kontakt online przez stronę www.116111.pl oraz www.800100100.pl.
W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo zwróć się o do osoby dorosłej o pomoc w dostaniu się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter