Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile mieszkań przypada na 1 tys. mieszkańców w Rzeszowie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile mieszkań przypada na 1 tys. mieszkańców w Rzeszowie?
W tej chwili w Rzeszowie mamy 436 mieszkań na 1 tys. mieszkańców. Jesteśmy w tyle za Lublinem, Częstochową, nie mówiąc o Warszawie z 550 mieszkaniami.
Zgodnie z najnowszymi statystykami Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkań przypadających w 2019 roku na 1 tys. mieszkańców wyniosła w Rzeszowie 436,2. Z kolei w Częstochowie, Lublinie oraz Warszawie na 1 tys. mieszkańców przypadało odpowiednio 454,6 mieszkania, 462,5 mieszkania oraz 556,8 mieszkania.
Kontekst wypowiedzi
Podczas debaty kandydatów na urząd prezydenta miasta Rzeszów, w programie „Czas decyzji. Bitwa o Rzeszów” w stacji TVN24, kandydat Marcin Warchoł wypowiadał się m.in. na temat zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich w ramach trzeciego bloku debaty. Pytanie postawione przez redaktor Katarzynę Kolendę-Zaleską brzmiało: „Jaki mają państwo konkretny plan na Rzeszów XXI wieku?”.
W odpowiedzi poseł oznajmił, że jego plan na rozkwit miasta opierać się będzie na budownictwie, poszerzeniu miasta i szukaniu nowych terenów inwestycyjnych. Zdaniem polityka obecnie stolica województwa podkarpackiego odstaje od innych miast na tle liczby mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Czy jest tak naprawdę?
Statystyki GUS
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2019 w Rzeszowie na 1 tys. mieszkańców przypadało 436,2 mieszkania. W Częstochowie przelicznik ten wynosił 454,6 mieszkania, w Lublinie 462,5 mieszkania, a w Warszawie 556,8.
Na poniższym wykresie prezentujemy także dane dla okresu czasowego 2015-2019. Rzeszów na przestrzeni 5 lat systematycznie miał mniejszą liczbę mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. osób.
Co prawda, w zakresie tego przelicznika, Rzeszów wypada gorzej w porównaniu z Częstochową, Lublinem oraz Warszawą, jednak – według danych GUS – w poprzednich latach przodował (przed tymi miastami) pod względem wskaźnika liczby budowanych rocznie mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców.
W 2019 roku w Rzeszowie wybudowano 16,9 mieszkania na 1 tys. mieszkańców, podczas gdy w Warszawie na tę samą liczbę osób wybudowano 12,1 mieszkania, w Lublinie 6,9 mieszkania, a w Częstochowie 2,8. Podobnie wyglądała sprawa w ostatnich paru latach, z wyjątkiem 2018 roku, kiedy Warszawa wyprzedziła Rzeszów pod względem tego wskaźnika o 1,1.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter