Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przyjęcie ślubowania od sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przyjęcie ślubowania od sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Skutek przyjęcia ślubowania od sędziów wybranych przez Sejm w październiku [przyp.red] byłby taki, że poprzednia większość parlamentarna miałaby w Trybunale Konstytucyjnym po wyborach 14 z 15 sędziów. Nigdy nie było do tej pory w naszej dwudziestosześcioletniej historii nowego polskiego państwa takiej sytuacji.
Pan Prezydent Andrzej Duda rozminął się z prawdą twierdząc, że poprzednia większość sejmowa miałaby 14 z 15 sędziów. Wśród obecnych sędziów TK (poza ośmioma, wokół których toczą się obecnie dyskusje) jest jeden zgłoszony przez Samoobronę i LPR (prof. Mirosław Granat) oraz jeden zgłoszony przez SLD (prof. Andrzej Wróbel). Rozpatrując więc ten aspekt pod względem faktu, które ugrupowanie zgłosiło kandydata do Trybunału Konstytucyjnego, widać, że dwóch z nich jest zgłoszonych przez ugrupowania, które nie miały większości parlamentarnej w poprzedniej kadencji.
Wypowiedź Prezydenta można również rozpatrzyć za kryterium przyjmując, których kandydatów poparły poszczególne ugrupowania:
- prof. Mirosław Granat – poparty przez wszystkie kluby Sejmu V kadencji poza SLD
- prof. Andrzej Rzepliński – poparty przez PO oraz PSL (Sejm VI kadencji). PiS nie poparł żadnego z dwóch kandydatów.
- prof. Stanisław Biernat – poparty przez PO, Lewicę, PSL, SDPL-NL, DKP. PiS nie głosował.
- prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz – poparta przez wszystkie kluby w Sejmie.
- Stanisław Rymar – poparty przez PO, PSL, PJN.
- prof. Piotr Tuleja – poparty przez wszystkie kluby w Sejmie.
- prof. Marek Zubik – poparty przez PO, PSL, PJN.
- prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka – poparta przez PO, PSL, SLD, DKP_SD.
- prof. Andrzej Wróbel – poparty przez PO, PSL, SLD.
- prof. Leon Kieres – poparty przez PO, PSL, SLD, SP.
Z powyższego podsumowania wynika, że tylko jeden sędzia (prof. Andrzej Rzepliński) został poparty wyłącznie poprzez większość rządzącą. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało za wyborem 3 obecnie urzędujących sędziów, a w jednym przypadku nie brało udziału w głosowaniu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter