Czy nowy szef europarlamentu opowiedział się przeciwko sankcjom wobec Polski?

Gościem Pawła Lisickiego w Salonie politycznym Trójki był ponownie wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w rozmowie między innymi do wyboru Włocha Antonio Tajaniego z Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Sprawdzone wypowiedzi

Ryszard Czarnecki

Nawet, gdy (Antonio Tajani – przyp. Demagog) był pytany w kontekście sankcji wobec Polski w takiej debacie urządzonej przez Politico parę dni przed wyborami na szefa europarlamentu, to nie opowiedział się za sankcjami.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

11 stycznia 2017 odbyła się zorganizowana przez Politico debata kandydatów na urząd przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wzięło w niej udział siedmioro kandydatów:

  1. Eleonora Forenza, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica;
  2. Jean Lambert, Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie;
  3. Gianni Pittela, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów;
  4. Laurenţiu Rebega, Grupa Europa Narodów i Wolności;
  5. Helga Stevens, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy;
  6. Antonio Tajani, Grupa Europejskiej Partii Ludowej;
  7. Guy Verhofstadt, Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

W ramach debaty kandydatom zostały między innymi zadane pytania odnoszące się do najważniejszych wyzwań przed jakimi stoi Unia Europejska, na które to musieli oni odpowiedzieć na zasadzie tak / nie. Wśród poruszonych kwestii pojawił się również temat Polski:

Czy powinny być nałożone sankcje wobec Polski?

Spośród wszystkich kandydatów, jedynie Laurenţiu Rebega z Grupy Europa Narodów i Wolności sprzeciwił się pomysłowi nałożenia sankcji na Polskę. Antonio Tajani, wbrew temu co twierdzi Ryszard Czarnecki, na powyższe pytanie udzielił odpowiedzi twierdzącej.

Antonio Tajani został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w czwartym głosowaniu pokonując innego Włocha, Gianniego Pittellę. Za kandydaturą przedstawiciela chadeków opowiedziało się 351 posłów.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >