Elżbieta Witek o polityce zagranicznej w rządzie Beaty Szydło

Elżbieta Witek była gościem programu Kwadrans Polityczny TVP1 29 listopada 2017 r. Szefowa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów wypowiadała się na temat bilansu prac rządu Beaty Szydło po dwóch latach od jego powołania.

Materiał powstał w ramach projektu Instytutu Polityk Publicznych „Zostań Społecznym Komandosem!”. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sprawdzone wypowiedzi

Elżbieta Witek

Zarówno ministrowie polskiego rządu, ale także prezydent Andrzej Duda, rozpoczynają taką kampanię gospodarczej współpracy z tymi krajami, do których od wielu, wielu lat nikt z polskich władz nie jeździł, czyli to mamy Azję, mamy Chiny, mamy Afrykę.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

Pierwsza wizyta Prezydenta RP w Chinach była zarazem pierwszą wizytą Prezydenta, która miała na celu rozmowy na tematy gospodarcze (22-27 listopada 2015 r.). Prezydent wziął tam udział m.in w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Był także w Etiopii, gdzie wygłosił przemówienie na zgromadzeniu Unii Afrykańskiej, a także Kazachstanie, gdzie brał udział w polsko-kazachstańskim forum gospodarczym (w 2017 r.). Pełna lista miejsc, które podczas swojej kadencji odwiedzał Prezydent Andrzej Duda znajduje się na oficjalnej stronie Prezydenta RP. 

Podobnie jak Prezydent Andrzej Duda, także Bronisław Komorowski odbywał wiele zagranicznych podróży podczas swojej kadencji. Pełna lista wizyt zagranicznych Bronisława Komorowskiego znajduje się w archiwum oficjalnej strony Prezydenta RP. Wynika z niej, że on także odwiedził Chiny (w dniach 18-23 grudnia 2011 r.), a także Mongolię, Japonię, Arabię Saudyjską, czy Tunezję.

Jeśli chodzi o wizyty zagraniczne członków poprzednich polskich rządów, również wspomnieć można ChinyRepublikę Południowej AfrykiZambię, Indie, czy Nigerię. Wypowiedź Elżbiety Witek uznajemy za fałszywą.

Share The Facts
Elżbieta Witek
Szefowa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów


Zarówno ministrowie polskiego rządu, ale także prezydent Andrzej Duda, rozpoczynają taką kampanię gospodarczej współpracy z tymi krajami, do których od wielu, wielu lat nikt z polskich władz nie jeździł, czyli to mamy Azję, mamy Chiny, mamy Afrykę.

Elżbieta Witek

Było też 190 do kilku… jeśli chodzi o Radę Bezpieczeństwa ONZ, co było ewenementem, to się nigdy nie zdarzyło.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W dniu 2 czerwca 2017 r. Polska została wybrana na członka niestałego Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych głosami 190 państw. Z dokumentów przedstawionych przez ONZ wynika jednak, iż Polska nie była jedynym krajem wybranym na członka RB z taką przewagą – podobna sytuacja miała miejsce w 2014 r., kiedy Angola także otrzymała 190 głosów w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Wypowiedź Elżbiety Witek uznajemy za fałszywą.

Share The Facts
Elżbieta Witek
Szefowa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów


Było też 190 do kilku… jeśli chodzi o Radę Bezpieczeństwa ONZ, co było ewenementem, to się nigdy nie zdarzyło.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >