Konferencja prasowa premier, marszałków Sejmu i Senatu i prezesa PiS

W środę o godzinie 10 miała miejsce konferencja prasowa, w której wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Konferencja odbyła się jako odpowiedź na kryzys parlamentarny, który rozpoczął się w piątek 16 grudnia podczas posiedzenia Sejmu.

Jako pierwszy przemawiał prezes PiS, który rozpoczął od przekazania wyrazów kondolencji dla rodziny Łukasza Urbana, który zginął w zamachu terrorystycznym w Berlinie w poniedziałek 19 grudnia. W dalszej części Jarosław Kaczyński zapowiedział otwartość oraz chęć instytucjonalizacji i umocnienia pozycji klubów opozycyjnych w parlamencie. Jako przykład państwa, w którym opozycja posiada określone przywileje prezes PiS podał Wielką Brytanię. Jako prawo opozycji, które stosowane jest w Wielkiej Brytanii i może być poddane pod dyskusję do wprowadzenia w Polsce jest prawo opozycji do decydowania o porządku dziennym obrad podczas określonej ilości posiedzeń parlamentu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości skomentował również kryzys parlamentarny i poprosił media o przedstawianie wydarzeń zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

Premier Beata Szydło w swoim przemówieniu wspomniała o najważniejszych działaniach podjętych przez jej rząd w minionym roku, takie jak na przykład wprowadzenie programu 500+, podniesienie płacy minimalnej czy obniżenie wieku emerytalnego. Zapowiedziano również działania na przyszły rok, które mają przede wszystkim dotyczyć kwestii gospodarczych. Prezes Rady Ministrów nawołała do posłów, także opozycji, o współpracę we wprowadzaniu projektów i zmian polepszających sytuację Polaków oraz Polski.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w swojej części przemówienia wyjaśnił sytuację, która miała miejsce w piątek w Sejmie i zapoczątkowała kryzys parlamentarny. Wytłumaczył on dlaczego obrady Sejmu zostały przeniesione z sali plenarnej parlamentu do Sali Kolumnowej. Przedstawił on swoje prawa jako marszałka Sejmu oraz odniósł się do zarzutów posłów opozycji o bezprawności jego działań. Jak powiedział marszałek Kuchciński w sytuacji, gdy mównica była blokowana przez posłów i uniemożliwiono prowadzenie obrad miał on dwa rozwiązania – poproszenie straży marszałkowskiej o przywrócenie porządku lub przeniesienie posiedzenie do innej sali. Zdecydował się na to drugie – posiedzenie zostało przeniesione do Sali Kolumnowej, gdzie ze względu na brak możliwości technicznych zarządzono głosowania poprzez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy (art. 188 ust. 3 Regulaminu Sejmu).

Stanisław Karczewski, pełniący funkcję marszałka Senatu, powiedział o aktualnych pracach Senatu. Według niego obecne obrady tamże przebiegają bez problemów i ustawy są przyjmowane bez zakłóceń ze strony opozycji. Marszałek w swojej wypowiedzi odniósł się także do protestu dziennikarzy i zarzutów o ograniczaniu ich pracy w Sejmie.

Ryszard Terlecki w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wyraził otwartość na współpracę z posłami chcących działać na rzecz Polski i spełniać swoje zobowiązania wyborcze.

Dziennikarze przybyli na konferencje nie mieli możliwości zadania pytań po jej zakończeniu.

Sprawdzone wypowiedzi

Jarosław Kaczyński

W Wielkiej Brytanii co piąte posiedzenie parlamentu ma porządek dzienny układany przez opozycję.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Tzw. Dni Opozycji (Opposition Days) to specjalne dni podczas których porządek obrad w niższej izbie brytyjskiego parlamentu (House of Commons) układany jest przez opozycję. Na każdy rok parlamentarny (parliamentary session) przypada 20 takich posiedzeń. Zasada ta została zawarta w punkcie 14 Standing Orders of the House of Commons. Zgodnie z tym 17 Dni Opozycji przeznaczone jest dla lidera największej partii opozycyjnej w parlamencie brytyjskim, natomiast pozostałe 3 dni są dla lidera drugiej największej partii opozycyjnej.

Częstotliwość występowania specjalnych sesji parlamentu zależy od ilości obrad w każdej z sesji (sesje trwają 12 miesięcy). W sesji 2015- 2016 Izba Gmin obradowała łącznie 158 dni. Oznacza to, iż Opposition Day miał miejsce średnio co 7,9 posiedzeń. W okresie 2014- 2015 parlament obradował 133 dni. Wówczas jeden Opposition Day przypadał na każde 6,65 posiedzeń.

Wypowiedź zostaje uznana za manipulację, gdyż sytuacja, w której co piąte posiedzenie Izby Gmin planowane byłoby przez opozycję miałaby miejsce jedynie gdyby na sesję przypadało równo 100 dni obrad. Nie jest regułą, iż o porządku dziennym w parlamencie brytyjskim decyduje opozycja co 5 posiedzeń, zazwyczaj ma to miejsce rzadziej, gdyż liczba posiedzeń w większości sesji przekracza 100 dni.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >