Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Aleksander Kwaśniewski w szpitalu? Doniesienia są fałszywe
Czarno-białe zdjęcie Aleksandra Kwaśniewskiego, w rogu płomień świecy i informacja, że „ze szpitala nadeszły straszne wieści”. Czy były prezydent jest w stanie zagrażającym zdrowiu lub życiu? Nic na to nie wskazuje.

fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Aleksander Kwaśniewski w szpitalu? Doniesienia są fałszywe
Czarno-białe zdjęcie Aleksandra Kwaśniewskiego, w rogu płomień świecy i informacja, że „ze szpitala nadeszły straszne wieści”. Czy były prezydent jest w stanie zagrażającym zdrowiu lub życiu? Nic na to nie wskazuje.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych udostępniono informację o tym, że Aleksander Kwaśniewski trafił do szpitala. Do artykułu dołączono czarno-białe zdjęcie byłego prezydenta.
- W ostatnim czasie w mediach nie znajdziemy żadnych relacji, które potwierdziłyby te doniesienia. Treść artykułu dołączonego do posta (link zarchiwizowany) odnosi się do wydarzeń z 2023 roku, kiedy Aleksander Kwaśniewski trafił do szpitala w związku z operacją kolana.
- Sensacyjne informacje mogą być wykorzystane na wiele różnych, szkodliwych sposobów. Często stanowią zachętę dla odbiorców, aby kliknęli podejrzany link. Celem może być zainstalowanie złośliwego oprogramowania, wyłudzenie danych, a nawet pieniędzy.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W mediach społecznościowych można natknąć się na informacje o śmierci znanych osób – takie doniesienia okazują się najczęściej nieprawdziwe. Opisywaliśmy już przykłady dotyczące m.in. Magdy Gessler, Maryli Rodowicz czy Omeny Mensah. Tym razem dotyczą one byłego prezydenta Polski.
Na prywatnym profilu facebookowym udostępniono czarno-białe zdjęcie Aleksandra Kwaśniewskiego z doklejoną ilustracją zapalonej świecy. W treści posta możemy przeczytać niepokojące doniesienia: „30 minut temu ze szpitala nadeszły straszne wieści. Trudno w to uwierzyć. Lekarze zrobili wszystko, co w ich mocy, by … wszystkie szczegóły …”. Dołączono też link do artykułu (link zarchiwizowany), w którym rzekomo można zapoznać się ze wspomnianymi „szczegółami”.
Post udostępniono ponad 60 razy.
Czy Aleksander Kwaśniewski nie żyje? Wiarygodne źródła tego nie potwierdzają
Informacja o śmierci czy poważnym stanie byłego prezydenta Polski pojawiłaby się w polskiej przestrzeni medialnej.
Nie znaleźliśmy takiej informacji na stronach polskich redakcji ani w kanałach komunikacyjnych dotyczących Kwaśniewskiego: na jego stronie internetowej czy na profilu facebookowym.
Ostatni post na Facebooku informuje o wystąpieniu byłego prezydenta w programie red. Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET 21 stycznia 2025 roku.
Uwaga! Link załączony do posta może prowadzić do podejrzanej strony
Dołączony do posta artykuł (link zarchiwizowany) opublikowano w domenie „glavnowe24.fun”. Po wpisaniu nazwy do wyszukiwarki internetowej odnajdziemy serwis o podobnym adresie: „glavnoe24.info” – to rosyjska strona z informacjami. Siedziba redakcji znajduje się w Moskwie.
„Glavnoe24.fun” ma o wiele mniej rekordów w wyszukiwarce, dlatego warto nie otwierać linku dołączonego do omawianego posta i zachować ostrożność przy przeglądaniu tej strony, która może się podszywać pod rosyjski serwis.
Sensacyjne (i nieprawdziwe) informacje mogą być wykorzystane na wiele równych sposobów – ze szkodą dla użytkowników internetu. Stanowią zachętę dla odbiorców, aby kliknęli podejrzany link. Celem może być zainstalowanie złośliwego oprogramowania, wyłudzenie danych, a nawet pieniędzy.
Co znajduje się pod linkiem?
Istnieją sposoby, aby bezpiecznie podejrzeć zawartość linku dołączonego do posta. Służy temu kilka narzędzi:
- witryny archiwizujące zawartość innych stron (np. ghostarchive.org, archive.vn),
- wirtualna przeglądarka stron (np. browserling.com).
Dzięki wykorzystaniu wirtualnej przeglądarki możemy porównać strony „glavnoe24.info” i „glavnowe24.fun”. Stwierdzimy, że serwisy mają inną szatę graficzną.


Na stronie, na której udostępniono informację o Aleksandrze Kwaśniewskim, pojawiają się wiadomości w językach polskim i bułgarskim. Po polsku opublikowano artykuł o podobnym tytule ze zdjęciem w czerni i w bieli: „30 minut temu nadeszła straszna wiadomość”. Dotyczy on jednak innej znanej osoby: Marty Kaczyńskiej.
Po kliknięciu w nagłówek przejdziemy na kolejną w stronę, w innej domenie: „vector-scamping.com”. W tekście (link zarchiwizowany) na temat Aleksandra Kwaśniewskiego znajdziemy treść powieloną z artykułu opublikowanego pod koniec września 2023 roku w serwisie Pomponik. Dotyczy on wydarzeń z tamtego okresu, a nie spraw aktualnych.
Na stronie wyświetla się też prośba o zezwolenie na wysyłanie powiadomień, konieczne, aby przeczytać artykuł. Należy uważać na podobne komunikaty, szczególnie jeśli zawierają prośbę o uprawnienia dostępu do funkcji przeglądarki czy komputera, tj. kamery czy mikrofonu.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter