Strona główna Fake News Dlaczego flagi LGBTQ+ i Ukrainy wisiały na budynku PE we Wrocławiu? Wyjaśniamy

Dlaczego flagi LGBTQ+ i Ukrainy wisiały na budynku PE we Wrocławiu? Wyjaśniamy

Internauci donoszą, że nad wejściem do wrocławskiego budynku Parlamentu Europejskiego brakuje polskiej flagi. Zdaniem niektórych jest to wyraz braku suwerenności Polski. Wyjaśniamy przyczyny tej zmiany i sprawdzamy, czy to zmiana na stałe.

w tle dachy budynków we Wrocławiu, zrzut ekranu z Facebooka

Fot. Pexels / Facebook / Modyfikacje: Demagog

Dlaczego flagi LGBTQ+ i Ukrainy wisiały na budynku PE we Wrocławiu? Wyjaśniamy

Internauci donoszą, że nad wejściem do wrocławskiego budynku Parlamentu Europejskiego brakuje polskiej flagi. Zdaniem niektórych jest to wyraz braku suwerenności Polski. Wyjaśniamy przyczyny tej zmiany i sprawdzamy, czy to zmiana na stałe.

Analiza w pigułce

  • W sieci pojawiło się nagranie z demonstracji pod biurem kontaktowym Parlamentu Europejskiego (PE) we Wrocławiu. Na filmie widać powiewające nad wejściem do gmachu flagi – społeczności LGBTQ+, Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Internauci zauważyli brak polskiej flagi i wskazywali, że nasz kraj stracił suwerenność [pisownia oryginalna]: „na budynku jest flaga tęczowa, ukraińska i UE. Flagi polskiej brak. Polacy już nie są gospodarzami we własnym kraju…”.
  • Postanowiliśmy wyjaśnić, skąd taki wybór flag i jak długo się tam znajdują. Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do wrocławskiego biura PE. Z odpowiedzi instytucji wynika, że polska flaga na jeden dzień – 17 maja – została zmieniona na progresywną flagę LGBTQ+. Z kolei ukraińska flaga wisiała nad wejściem już wcześniej i jest ona wyrazem „wsparcia Parlamentu Europejskiego dla narodu ukraińskiego”. Przez większość czasu wiszą tam jednak polskie i unijne flagi.
  • 18 maja nasza redakcja  wybrała się pod gmach biura PE we Wrocławiu, aby sprawdzić, czy polska flaga faktycznie znowu powiewa nad jego wejściem. Zdjęcia dowodzą, że biało-czerwona flaga wróciła. Obok niej wiszą flagi Unii Europejskiej oraz Ukrainy.

Parlament Europejski (PE) – oprócz swoich głównych siedzib w Brukseli, w Strasburgu oraz w Luksemburgu – ma również swoje biura kontaktowe w stolicach państw członkowskich. Ich zadaniem jest „realizowanie działań komunikacyjnych na szczeblu lokalnym”. W Polsce takie biura znajdują się w Warszawie i we Wrocławiu.

wrocławskim biurze w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą nagrania, które w połowie maja obiegło media społecznościowe (1, 4, 2, 3). Użytkownicy wypominają, że nad wejściem do wspomnianego budynku brakuje polskiej flagi. „Tłum Polaków z flagami narodowymi pod budynkiem PE w Warszawie sprzeciwia się imigracji i odbieraniu suwerenności. Na budynku jest flaga tęczowa, ukraińska i UE. Flagi polskiej brak. Polacy już nie są gospodarzami we własnym kraju…” – brzmi opis dołączony do jednego z materiałów.

Zrzut ekranu przedstawiający post z Facebooka. Do wpisu dołączono nagranie. W kadrze widocznym na screenie, widać wejście do biura kontaktowego Parlamentu Europejskiego. Nad wejściem powiewają trzy flagi - progresywna LGBTQ+, Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Przed gmachem w rzędzie stoją policjanci.

Źródło: Facebook.com, 17.05. 2025

Na powyższy post z Facebooka zareagowało ponad 410 osób. Wśród 79 komentarzy dominowały głosy atakujące Wrocław, Unię Europejską i społeczność LGBTQ+. Wśród agresywnych komunikatów można było przeczytać m.in.: „Precz z UE” i „obraz degrengolady upadłego państwa teoretycznego (…)”.

Dlaczego i jak długo nie było polskiej flagi nad biurem PE

Wywieszenie flag nie było związane ze zmianą na stałe czy też z odebraniem suwerenności naszemu państwu. Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. W odpowiedzi czytamy, że:

„Flaga progresywna została wywieszona na fasadzie Domu Europy we Wrocławiu z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT), który obchodzony jest corocznie 17 maja. Decyzją władz PE, w tym dniu, flagi zostały wywieszone (lub wyświetlone) na wszystkich budynkach, w których pracuje Parlament. (…) Flaga RP, która na jeden dzień ustąpiła miejsca fladze progresywnej, została już ponownie wywieszona”.

Potwierdzenie informacji, że 17 maja w Unii Europejskiej oficjalnie obchodzono  Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią, Bifobią i Transfobią (IDAHOBIT), znajdziemy również na stronie Komisji Europejskiej (KE). Progresywna flaga LGBTQ+ zawisła tego dnia również w innych częściach Unii Europejskiej, np. w Wiedniu, w Brukseli czy w Strasburgu.

Zastrzeżenia internautów budziła także obecność niebiesko-żółtej flagi Ukrainy. O tym, dlaczego znalazła się ona nad wejściem do budynku ukazanego w nagraniu, również dowiadujemy się dzięki odpowiedzi wrocławskiego biura PE:

„Flaga Ukrainy jest natomiast wyrazem wsparcia Parlamentu Europejskiego dla narodu ukraińskiego i decyzją władz PE pozostaje wywieszona na budynkach PE do odwołania”.

Czy biało-czerwona flaga wróciła na swoje miejsce?

Jak już wspomnieliśmy – zmiana w ekspozycji flag nie zaszła na stałe i nie jest wyrazem odebrania suwerenności Polsce. Informację o tym, że polska flaga znowu powiewa nad wejściem do siedziby biura PE, postanowiliśmy sami sprawdzić i na potwierdzenie wykonać zdjęcie sprzed budynku.

Poniżej zamieszczamy wykonane przez nas zdjęcie. Na fotografii wyraźnie widać, że polska flaga wróciła na gmach biura Parlamentu Europejskiego.

Zdjęcie frontowej części budynku wrocławskiego biura Parlamentu Europejskiego. Nad wejściem widać flagę Polski, Unii Europejskiej oraz Ukrainy.

Fot. Demagog

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z informacjami biura PE polska flaga faktycznie przez większość czasu powiewa na jego gmachu. W internecie dostępne są zdjęcia wejścia do budynku z przeszłości, na których widać flagę Polski obok flag UE.

Zrzut ekranu przedstawiający post z portalu X.com. Wpis opublikowano przed świętowaniem 20-lecia Polski w Unii na oficjalnym profilu Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Do postu dołączono zdjęcia budynku PE we Wrocławiu. Na gmachu powiewają flagi Unii i flaga Polski.

Fot. Komisja Europejska we Wrocławiu, 29.04.2024

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!