Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Fałszywy baner pracowników służby zdrowia o kolejnych falach zakażeń
Oryginalne hasło brzmi: „Ratownik medyczny ofiarą systemu”.
Fałszywy baner pracowników służby zdrowia o kolejnych falach zakażeń
Oryginalne hasło brzmi: „Ratownik medyczny ofiarą systemu”.
Przerabianie zdjęć to w dzisiejszych czasach nic trudnego. Darmowe programy graficzne pozwalają na wykonanie przeróbek fotografii mogących stać się później źródłem dezinformacji. Tak było chociażby w przypadku wpisu opublikowanego 12 września, a zawierającego zdjęcie jednego z banerów, jaki miał być rzekomo trzymany przez ratowników medycznych.
Widzimy na nim protestujących, którzy niosą w rękach płachtę z napisem: „Albo płacicie Albo o następnych Falach zapomnijcie”. Wpisowi towarzyszy komentarz próbujący powiązać kolejne wzrosty zakażeń koronawirusem w Polsce ze strajkującymi pracownikami ochrony zdrowia: „Mnie się ten strajk medyków i służby zdrowia coraz bardziej podoba. Zagrozili esesmanom z PiSu, ze jak nie dostaną podwyżek, to już dłużej nie bedą brać udziału w ich covidowej szopce i nie bedą już nakręcać statystyk”.
Post zebrał sporą liczbę reakcji, a także ponad 660 udostępnień i 100 komentarzy. Wśród nich znalazło się wiele opinii popierających treść posta: „Fala za pieniadze,jawne przyznanie ze wszystko krecilo sie wogol pieniadza.Sluzba zdrowia zdradzila narod .Oplacana globalna sciema”; „Cala sluzba zdrowia przyznaje sie do udzialu w morderstwie. Tym protestem szantazuja faszo- sjonistow z rzadu, ze zamalo kasy daja. Oni beda dalej mordowac ludzi, tylko za wieksza kase”; „Szczerze? W tym wypadku jestem za tym, żeby przyjechała prewencja i stosowała środki przymusu bezpośredniego”.
Jak wygląda oryginalne zdjęcie?
W znalezieniu nieprzerobionej wersji fotografii pomoże nam wsteczne wyszukiwanie obrazu. W tym celu wystarczy wykonać zrzut ekranu zawierający przerobiony naszym zdaniem obrazek bądź wkleić link kierujący do grafiki, a następnie za pomocą wyszukiwarki Google Grafika znaleźć podobne zdjęcia.
Po wprowadzeniu obrazka z wpisu wyświetla się nam dużo zdjęć protestujących pracowników ochrony zdrowia. Wśród nich znajduje się także fotografia wykonana przez Szymona Starnawskiego, znaleziona na stronie warszawa.naszemiasto.pl. Przedstawia ona strajk ratowników medycznych z końca czerwca tego roku.
Strajkujący w czerwcu ratownicy medyczni postulowali m.in. o wzrost wynagrodzenia zasadniczego, wprowadzenie ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych czy rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Podsumowanie
Przerobione zdjęcie wykorzystane do szerzenia nieprawdziwych informacji nie pochodzi z aktualne trwającego protestu pracowników ochrony zdrowia. Jest to fotografia zrobiona w trakcie protestów mających miejsce w czerwcu tego roku. Przed udostępnieniem takich zdjęć powinniśmy zawsze sprawdzić, czy nie są one fotomontażem, tak jak miało to miejsce w tym przypadku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter