Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Hołownia nie umie „korzystać z pociągu”? Uwaga – nagranie powstało z pomocą AI
Czy kandydat na prezydenta Szymon Hołownia nie wie, jak korzystać z transportu kolejowego i przewraca się wewnątrz pojazdu? Nie, to przerobiony przez AI filmik i kolejny przykład wykorzystania tej technologii do tworzenia fałszywych informacji.

fot. Pexels / X / Modyfikacje: Demagog
Hołownia nie umie „korzystać z pociągu”? Uwaga – nagranie powstało z pomocą AI
Czy kandydat na prezydenta Szymon Hołownia nie wie, jak korzystać z transportu kolejowego i przewraca się wewnątrz pojazdu? Nie, to przerobiony przez AI filmik i kolejny przykład wykorzystania tej technologii do tworzenia fałszywych informacji.
Analiza w pigułce
- Na platformie X (1, 2) oraz na Facebooku pojawiły się krótkie nagrania z udziałem obecnego marszałka Sejmu oraz kandydata na prezydenta – Szymona Hołowni. Na filmiku polityk przewraca się w tył, a opis wskazuje na to, że „Hołownia nie umie nawet korzystać z pociągu”.
- Materiał wideo został wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji. Wskazują na to m.in. zniknięcie na moment całej lewej dłoni kandydata na prezydenta, bardzo niewyraźna twarz kandydata w porównaniu z innymi elementami materiału oraz podejrzanie wyglądające szyby pociągu [czas nagrania 00:01].
- Filmik został stworzony na podstawie relacji fotograficznej oraz wideo z wizyty Szymona Hołowni w Ostrołęce. Spotkanie z wyborcami miało tam miejsce 7 lutego 2025 roku.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
Sztuczna inteligencja stała się ważnym elementem prezentowania interesujących treści przez sztaby wyborcze, co niedawno opisywaliśmy w raporcie. Co jednak, gdy AI jest wykorzystywana do promowania treści mających na celu ośmieszenie osoby publicznej?
W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nagrania prezentujące kandydata na prezydenta Szymona Hołownię, który rzekomo „nie potrafi korzystać z pociągu”. Posty z filmikiem publikowano głównie na platformie X (1, 2), jednak ich udostępnienia można znaleźć również na Facebooku.
Do jednego z postów dołączono opis [pisownia oryginalna]: „Hołownia nie umie nawet korzystać z pociągu. Prawie drugiej osobie w Państwie stało by się coś złego gdyby nie przytomność maszynisty”.
Jeden z postów zamieszczonych na platformie X wyświetlono 259 tys. razy. Zdobył on ponad tysiąc reakcji i ponad 280 komentarzy. Komentarze pod filmami (1, 2) i notatka społeczności wskazują jednak na to, że odbiorcy wychwycili wysokie prawdopodobieństwo stworzenia tego materiału przy pomocy AI.
Pod jednym z postów zamieszczono komentarze o treści [pisownia oryginalna]: „Ale to jest smutne, że ty tak oczywiste przeróbki musisz wstawiać” czy „To jest to AI, które na podstawie zdjęcia tworzy filmiki, na których postać wiruje jak derwisz lub rzuca się jak pajac?”. Z drugiej strony pojawiły się również głosy ośmieszające obecnego marszałka Sejmu [pisownia oryginalna]: „I to coś chce zostać prezydentem Polski. Z Tuskiem ziemniaki obierać to jedyne, do czego się nadaje”.
Film z Hołownią przerobiono. Co znajduje się w oryginalnym nagraniu?
Jak się okazuje, wspomniane nagrania zostały zmanipulowane – są przykładem tzw. deepfake’a. Oznacza to, że utworzono je przy pomocy sztucznej inteligencji (AI). Oryginalny materiał, na podstawie którego stworzono filmik, można wyszukać przy pomocy Google Lens z funkcją wstecznego wyszukiwania obrazem. Kadr z filmu doprowadził nas do konferencji prasowej w Ostrołęce, która odbyła się 7 lutego 2025 roku.
W relacji z wydarzenia widniejącej na portalu lokalnej gazety pojawiają się zdjęcia oraz tekst poświęcony wizycie kandydata na prezydenta z ramienia Polski 2050. Strój polityka oraz zdjęcia pociągu zgadzają się z obrazem w filmiku stworzonym przez AI. To wydarzenie było inspiracją do stworzenia deepfake’a z Szymonem Hołownią.
Jak rozpoznać materiały stworzone przy użyciu AI? Zwróć uwagę na te elementy
Materiały wygenerowane za pomocą AI wyróżnia zazwyczaj kilka elementów. Na tworzonych przez sztuczną inteligencję grafikach oraz materiałach wideo często pojawiają się takie błędy jak: dziwne ułożenie sylwetek postaci, nienaturalny kształt poszczególnych części ciała czy nieprawidłowa liczba palców. Więcej o wykrywaniu użycia technologii AI można dowiedzieć się z naszej analizy.

fot. x.com / modyfikacje Demagog
W filmiku z udziałem Szymona Hołowni błąd AI można dostrzec dopiero po spowolnieniu nagrania. Warto zwrócić uwagę na pochylenie w tył w nienaturalny sposób, a także zniknięcie na moment całej lewej dłoni kandydata na prezydenta i jego niewyraźną twarz [czas nagrania 00:01]. Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest pociąg. Ten na omawianym filmiku różni się od pociągu Kolei Mazowieckich, w tym m.in. oknami [czas nagrania 00:02].


Porównanie obrazów opracowane na podstawie: fot. x.com / modyfikacje Demagog (obraz po lewej) /Mateusz Włodarczyk (Wikimedia Commons) / modyfikacje Demagog (obraz po prawej)
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter