Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Kolejne scamy i deepfake: wykorzystano wizerunek Agaty Kornhauser-Dudy i Igi Świątek
Kolejne osoby publiczne rzekomo zachęcają do rejestracji w programach, które obiecują szybkie wzbogacenie się. Tym razem w filmach widzimy Agatę Kornhauser-Dudę i Igę Świątek. Ich wizerunek został wykorzystany, aby wygenerować zmanipulowany materiał wideo.

fot. Facebook / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Kolejne scamy i deepfake: wykorzystano wizerunek Agaty Kornhauser-Dudy i Igi Świątek
Kolejne osoby publiczne rzekomo zachęcają do rejestracji w programach, które obiecują szybkie wzbogacenie się. Tym razem w filmach widzimy Agatę Kornhauser-Dudę i Igę Świątek. Ich wizerunek został wykorzystany, aby wygenerować zmanipulowany materiał wideo.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku opublikowano filmy, w których rzekomo miały pojawić się Iga Świątek i Agata Kornhauser-Duda. W nagraniach zachęcają do skorzystania z programów inwestycyjnych.
- Osoby te nie pojawiły się w nagraniach: wygenerowano je przy pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki technologii deepfake można manipulować materiałem wideo, np. wykorzystując wizerunek znanych osób.
- W tym przypadku nagrania wykorzystano do próby internetowego oszustwa, które może polegać na wyłudzeniu naszych danych czy pieniędzy.
Od lat odróżniamy fałsz od prawdy. Pomóż nam działać dalej: przekaż 1,5% podatku Demagogowi! Wpisz w PIT: KRS 0000615583
W Demagogu wiele razy opisywaliśmy filmy, w których osoby publiczne rzekomo zachęcały do inwestowania przy użyciu podejrzanych aplikacji lub stron internetowych (1, 2, 3). Materiały wideo było zmanipulowane, część z nich przy użyciu technologii deepfake. W ten sposób wizerunek osoby publicznej miał uwiarygodnić oszustwo, którego celem było wyłudzenie naszych danych czy pieniędzy.
Tym razem w sieci znaleźliśmy nagrania, w których mają występować Iga Świątek i Agata Kornhauser-Duda, żona urzędującego prezydenta RP.
Tenisistka w nagraniu rzekomo ogłasza „uruchomienie naszej platformy Arbiquant”. Aplikacja ma zapewnić zarabianie aż 40 tys. zł miesięcznie, wystarczy się zarejestrować i aktywować konto przez telefon. „Aby rozpocząć handel na platformie Arbiquant, na twoim koncie powinno znajdować się minimum 1100 złotych. […] Jestem pewien, że wyniki po pierwszym dniu korzystania z platformy cię zaskoczą” – podsumowuje postać w nagraniu [czas nagrania 0:48].
W przypadku pierwszej damy, Agaty Kornhauser-Dudy, ma zachęcać ona osoby powyżej 50. roku życia do rejestracji w programie wsparcia. Mają otrzymywać od rządu 3 tys. zł co miesiąc.
Informacja nie pochodzi z oficjalnych źródeł
Kiedy widzimy podobny materiał, warto wykonać kilka kroków, zanim zainstalujemy aplikację czy zarejestrujemy się na jakiejś stronie. Po pierwsze: należy sprawdzić, kto udostępnia te informacje i czy osoba publiczna pokazana w nagraniu rzeczywiście w nim wystąpiła.
W tym przypadku informacja o programach: pomocowym i inwestycyjnym, została udostępniona na profilach facebookowych (1, 2), na których nie podano więcej informacji o projektach. Żaden z nich nie jest oficjalnym kanałem komunikacji pierwszej damy czy tenisistki. To powinno wzbudzić naszą czujność.
Kto wypowiada się w filmie? To nie Świątek ani Kornhauser-Duda
Choć osoby wypowiadające się w filmach wyglądają jak Iga Świątek i Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama i znana tenisistka nie brały w nich udziału. Nagrania przerobiono przy wykorzystaniu technologii deepfake.
Na oficjalnych kanałach komunikacji polskiego rządu nie ma śladu po podobnych nagraniach z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy. Podobnie jest w przypadku Igi Świątek: informacji o programie nie znajdziemy na jej profilu na Facebooku ani na stronie internetowej. Oba materiały wygenerowano przy pomocy sztucznej inteligencji.
Technologia deepfake pobiera próbki głosu i wideo z istniejących już nagrań. Film z rzekomym udziałem Igi Świątek powstał na bazie jej wywiadu opublikowanego w serwisie Interia w 2022 roku. W trakcie tej rozmowy nie wspomniała o żadnej platformie inwestycyjnej.
Linki przy filmach prowadzą do podejrzanych stron
Nagrania, w których wykorzystano wizerunek osoby publicznej, mogą być częścią próby wyłudzenia danych lub pieniędzy. W jaki sposób się to odbywa?
Na początku warto zaznaczyć, że nie radzimy klikać w dołączone do postów linki. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje nasz komputer. Ich zawartość można bezpiecznie podejrzeć przez wirtualne przeglądarki, np. browserling.
Powrót scamu na Baltic Pipe
Link w filmie z Agatą Kornhauser-Dudą zaprowadzi nas do strony [link bezpieczny], na której będziemy mogli dowiedzieć się więcej o rzekomym programie przedemerytalnym dla Polaków: „państwowym projekcie Baltic Pipe”.
Na łamach Demagoga opisywaliśmy już próby oszustw internetowych wykorzystujących nazwę Baltic Pipe. Więcej na ten temat przeczytasz w następujących analizach: (1, 2, 3).
Na stronie zachęcającej do przystąpienia do programu pomocowego [link bezpieczny] znajdziemy również formularz rejestracyjny, w którym trzeba podać swoje dane – w ten sposób oszuści je wyłudzają. Według informacji, ma się z nami skontaktować ktoś, kto przeprowadzi nas przez proces inwestycji.
Istnieje możliwość, że taka osoba się z nami skontaktuje i będzie nas nakłaniać do wpłacenia jakiejś sumy pieniędzy.
Informacja o platformie Świątek na stronie Wirtualnej Polski? Nic podobnego!
W przypadku filmu z rzekomym udziałem Igi Świątek link odeśle nas do strony wyglądającej jak serwis Wirtualnej Polski. Jeśli przyjrzymy się adresowi, nie zobaczymy wp.pl, a bosphorusset.info – strona tylko podszywa się pod znany serwis (na którym nie znajdziemy artykułu o takim tytule).
W sfabrykowanym artykule znajdziemy przycisk „Kliknij tutaj, aby zacząć zarabiać” i zdjęcie Igi Świątek. Link odeśle nas do kolejnego formularza kontaktowego, w którym mamy zostawić nasze dane: imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu.
Podobnie jak w przypadku nagrania wykorzystującego wizerunek Agaty Kornhauser-Dudy, to próba wyłudzenia danych.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter