Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ksiądz święci drut kolczasty na granicy? Fotomontaż!
W Internecie krąży przerobione zdjęcie.
Ksiądz święci drut kolczasty na granicy? Fotomontaż!
W Internecie krąży przerobione zdjęcie.
19 września na facebookowej grupie „Ruch-Donalda Tuska” pojawił się wpis jednego z użytkowników, przedstawiający zdjęcie księdza święcącego kropidłem drut kolczasty. Jest to zdjęcie opublikowane pierwotnie w połowie sierpnia br. z opisem „Święty drut”.
Sierpniowy oryginał uzyskał spore zasięgi – ponad 500 reakcji, więcej niż 200 komentarzy i aż 1,8 tys. udostępnień. Z kolei wrześniowy post został w ciągu kilkunastu godzin skomentowany ponad 430 razy, udostępniony 100 razy i zebrał ponad 370 reakcji. Wśród wielu komentarzy znalazły się zarówno opinie tych osób, które na fotomontaż dały się nabrać, jak i tych, którzy zwracali uwagę, że jest to przeróbka: „Czyli facet święci zasieki żeby chroniły przed człowiekiem.Zaiste miłość blizniego w czystej a raczej brudnej postaci”, „Nie życzę mu źle ale jak może święcić coś w czym giną zwierzęta w męczarniach”, „Już było o tym, że to fotomontaż”, „Nawet jeżeli jest to fotomontaż to w dzisiejszych realiach sytuacja bardzo prawdopodobna”.
Przerobione zdjęcie powstało na bazie dwóch fotografii
W znalezieniu oryginalnego tła do zdjęcia z księdzem pomaga wsteczne wyszukiwanie grafiki w wyszukiwarce internetowej. Oryginał pochodzi z artykułu ze strony agencji Reuters. Widoczne na zdjęciu ogrodzenie z drutu kolczastego zostało zamontowane na granicy litewsko-białoruskiej w Druskiennikach. Fotografia została wykonana przez litewskiego korespondenta agencji Reuters Janisa Laizansa.
Z kolei ksiądz „kropiący wodą święconą drut kolczasty” to ks. Marian Krzystek, proboszcz z parafii w Rabie Niżnej. Jego zdjęcie pochodzi z portalu gorce24.pl i zostało zrobione w marcu 2018 roku przy zupełnie innej okazji.
Warto dodać, że informowanie o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej jest utrudnione z uwagi na wprowadzony 2 września stan wyjątkowy. Na wybranych terenach województwa podlaskiego i lubelskiego wprowadzone zostały ograniczenia wolności i praw, w tym dotyczących (jak czytamy w rozporządzeniu): „Ograniczenia dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji” oraz „zakazu utrwalania za pomocą środków technicznych i fotografowania terenów objętych stanem wyjątkowym”.
Podsumowanie
Zdjęcie księdza święcącego drut kolczasty jest fotomontażem dwóch niezwiązanych ze sobą fotografii. Ta przedstawiająca zasieki nie pochodzi z granicy polsko-białoruskiej, a z litewsko-białoruskiej. Natomiast duchowny został udokumentowany w trakcie święcenia stacji paliw. Dzięki wykorzystaniu wstecznego wyszukiwania obrazem możemy w łatwy sposób wykryć przerobione zdjęcia i dzięki temu uniknąć manipulacji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter