[Konkret 2.] System rezerwacji wizyt na NFZ

[Konkret 2.] System rezerwacji wizyt na NFZ

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów
Koalicja Obywatelska

Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.

100 konkretów

Częściowo zrealizowana

Obietnicę uznajemy za częściowo zrealizowaną, kiedy deklarowane rozwiązania urzeczywistnione zostały tylko w sposób częściowy, tzn. zostały podjęte pewne kroki w celu ich realizacji. Na podstawie analizy źródeł można stwierdzić, że ostatecznie przyjęte rozstrzygnięcia wpisują się w założenia pierwotnie złożonej obietnicy, nie realizując jej jednak w sposób całościowy. 

Sprawdź metodologię

100 konkretów

Częściowo zrealizowana

Obietnicę uznajemy za częściowo zrealizowaną, kiedy deklarowane rozwiązania urzeczywistnione zostały tylko w sposób częściowy, tzn. zostały podjęte pewne kroki w celu ich realizacji. Na podstawie analizy źródeł można stwierdzić, że ostatecznie przyjęte rozstrzygnięcia wpisują się w założenia pierwotnie złożonej obietnicy, nie realizując jej jednak w sposób całościowy. 

Sprawdź metodologię

Termin realizacji obietnicy nie został dotrzymany

Realnym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia pozostają nieodwołane wizyty, z których mógłby skorzystać ktoś inny. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), w 2024 roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło ponad 1,3 mln pacjentów.

Sytuację tę miało zmienić wprowadzenie systemu rezerwacji wizyt, zapowiadane przez Donalda Tuska w trakcie kampanii wyborczej w 2023 na pierwsze sto dni rządu. Obietnica nie została jednak spełniona w terminie.

Elektroniczna rejestracja ma ruszyć od 2026 roku

W sierpniu 2024 roku rząd zdecydował się na przeprowadzenie pilotażu, który obejmował wizyty u niektórych specjalistów. 

Ustawa, która wprowadza program w życie, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku – chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. 

Początkowo centralna e-rejestracja dotyczyć będzie jedynie wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych – mammografii i cytologii.

W drugiej połowie 2026 roku e-rejestracja ma objąć: choroby naczyń, choroby zakaźne, endokrynologię, hepatologię, immunologię, mukowiscydozę, nefrologię, neonatologię, gruźlicę i choroby płuc. 

Według zapowiedzi rządu wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mają zostać włączone do systemu do 31 grudnia 2029 roku. 

Podjęto więc działania, które doprowadziły do realizacji złożonej obietnicy. W pierwszym kroku będzie to częściowa realizacja. Nie wiemy czy zmiany przełożą się na skrócenie kolejek. W grudniu 2025 roku oceniamy tę obietnicę na częściowo zrealizowaną.

Kontroluj polityków!

Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Bądź na bieżąco z faktami!

Zapisz się na nasz newsletter i co tydzień otrzymuj sprawdzone informacje prosto do Twojej skrzynki.





    Patrzymy politykom na ręce

    Pomóż nam rozliczać ich ze słów i obietnic

    WESPRZYJ NAS!

    Dowiedz się, jak radzić sobie z dezinformacją w sieci

    Poznaj przydatne narzędzia na naszej platformie edukacyjnej

    Sprawdź