[Konkret 31.] Utworzenie Powiatowych Centrów Zdrowia
[Konkret 31.] Utworzenie Powiatowych Centrów Zdrowia
![]()
Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia zapewniające powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.
Powiaty chcą lokalnych centrów zdrowia
Już w połowie 2023 roku Związek Powiatów Polskich opublikował stanowisko, w którym apelował o lepsze wykorzystanie potencjału małych i średnich szpitali.
Zdaniem ZPP mogłoby się to stać poprzez ich przekształcenie w lokalne centra zdrowia. Te, poza leczeniem szpitalnym, zajmowałyby się profilaktyką, czy opieką psychologiczną.
Powiatowe Centra Zdrowia w propozycji resortu
Rok później, w lipcu 2024 roku, minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia. Jednym z wielu rozwiązań jest utworzenie Powiatowych Centrów Zdrowia.
Powiatowe Centra Zdrowia miałyby powstać w strukturze samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej lub poza nią. W założeniu powinny realizować podstawowe świadczenia: internistyczne, ginekologiczne, chirurgiczne i pediatryczne. Niemożliwa byłaby tam tylko hospitalizacja.
Poszczególne elementy reformy systemu mają być wdrażane do 2026 roku.
Obietnica zawarta w ustawie
29 sierpnia 2025 roku prezydent podpisał nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. W ustawie zawarto zapis wprowadzający nowy rodzaj świadczenia udzielanego w powiatowych centrach zdrowia (s. 18).
– Wprowadzamy nowe świadczenie gwarantowane – powiatowe centra zdrowia, mające na celu zapewnienie całodobowej opieki w podstawowych zakresach świadczeń chirurgii ogólnej, interny i części pediatrii na pewnych obszarach, które zidentyfikowaliśmy. […] Jeżeli ktoś z władz samorządowych chciałby takie powiatowe centrum zdrowia otworzyć, to będzie miał taką możliwość – wyjaśniał podczas pierwszego czytania w komisji zdrowia, wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz, zaznaczając, że takie centra będą dobrowolne, skierowane głównie do powiatów, w którym nie ma szpitali.
Szczegółowe zasady funkcjonowania tych centrów ma określić rozporządzenie, które pojawiło się już w wykazie prac ministerstwa (nr MZ 1831). Wydanie rozporządzenia zaplanowano na drugie półrocze tego roku. W grudniu 2025 roku wciąż nie opublikowano jego projektu. Do czasu jego przyjęcia obietnicę można uznać za częściowo zrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter