Większy nadzór nad odpadami w gospodarce
Większy nadzór nad odpadami w gospodarce
![]()
Wzmocnienie nadzoru nad obiegiem odpadów w gospodarce, wzmocnienie odpowiedzialności twórcy za ich utylizację.
- Zgodnie z wnioskami Najwyższej Izby Kontroli z 2025 roku w Polsce nie istnieje system rzetelnego i skutecznego monitorowania rynku odpadów.
- Nadal nie przyjęto także przepisów wprowadzających system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który zobowiąże producentów produktów do ponoszenia finansowej i organizacyjnej odpowiedzialności za gospodarowanie na etapie cyklu życia produktu (s. 26–27).
- Andrzej Duda nie podjął działań na rzecz wzmocnienia nadzoru nad obiegiem odpadów w gospodarce, dlatego oceniamy tę obietnicę jako niezrealizowaną.
Kontroluj polityków!
Patrz władzy na ręce i wspieraj niezależność.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter