Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Aborcja po roku od orzeczenia TK. Czy wiadomo, ile było legalnych zabiegów?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Aborcja po roku od orzeczenia TK. Czy wiadomo, ile było legalnych zabiegów?
Przypomnę – w ciągu ostatniego roku w Polsce wykonano tylko 300 legalnych aborcji. (…) w 38-milionowym kraju.
- Według informacji PAP w roku 2020 przeprowadzono 1 076 legalnych aborcji, z czego 1 053 z powodu zagrożenia życia lub zdrowia płodu (98 proc.).
- Dokonanie aborcji z przesłanki embriopatologicznej jest niezgodne z prawem od momentu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli od 27 stycznia 2021 roku.
- Szacunki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA) wskazują, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wykonano 300 legalnych aborcji. Organizacja nie podała jednak źródła tych danych.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało Gazetę Wyborczą, że statystyki dotyczące liczby przeprowadzonych aborcji w 2021 roku będą dostępne najwcześniej w lipcu 2022 roku.
- Z racji braku oficjalnych statystyk obejmujących okres po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wypowiedź Roberta Biedronia uznajemy za nieweryfikowalną.
Rocznica wyroku TK
W ostatni czwartek Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję dotycząca aborcji w Polsce (o poprzednich rezolucjach możesz przeczytać w analizie wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego). Eurodeputowani potępili wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października ub.r., który ich zdaniem wprowadził „niemal całkowity zakaz aborcji”. Co więcej, orzeczenie TK w opinii europarlamentarzystów jest kolejnym dowodem na upolitycznienie systemu sądownictwa w Polsce.
Członkowie PE uznali w rezolucji, że Polki powinny otrzymać wsparcie w zakresie możliwości przeprowadzenia aborcji w innych państwach członkowskich. Jednocześnie podkreślono, że aborcje transgraniczne nie są racjonalnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie, szczególnie dla osób mniej zamożnych.
Aprobatę dla omawianej rezolucji wyraził Robert Biedroń, który był gościem „Wywiadu Politycznego” w radiu TOK FM. Europoseł zwrócił także uwagę, że w związku ze zmianą przepisów w Polsce w ciągu ostatniego roku wykonano jedynie 300 legalnych aborcji, przy czym do organizacji Aborcja Bez Granic miało zgłosić się 45 tys. kobiet.
Aborcja w Polsce
Według oficjalnych statystyk udostępnionych w sprawozdaniu Rady Ministrów liczba aborcji w Polsce w latach 2009–2019 prezentuje się następująco:
- rok 2009 – 538,
- rok 2010 – 641,
- rok 2011 – 669,
- rok 2012 – 752,
- rok 2013 – 744,
- rok 2014 – 971,
- rok 2015 – 1 040,
- rok 2016 – 1 098,
- rok 2017 – 1 057,
- rok 2018 – 1 076.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że w 2019 roku oficjalnie przeprowadzono 1 110 aborcji, z czego aż 1 074 z powodu nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu (96,8 proc.). Te same dane pozyskała również Polska Agencja Prasowa, której udało się również ustalić, że w roku 2020 przeprowadzono 1 076 zabiegów, z czego aż 1 053 na podstawie przesłanki embriopatologicznej.
Robert Biedroń najprawdopodobniej odwołuje się do informacji zamieszczonej w tekście rezolucji PE. Dowiadujemy się z niej, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy w Polsce przeprowadzono 300 zabiegów aborcji. Jako źródło informacji wskazana jest Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA), która opublikowała wspomnianą informację 22 października. Na stronie organizacji nie podano jednak źródła danych statystycznych.
Z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienia danych dotyczących liczby aborcji wykonanych po wyroku TK zgłosiła się Gazeta Wyborcza.
W odpowiedzi dziennikarze otrzymali wiadomość, że statystki na ten temat będą dostępne nie wcześniej niż w lipcu 2022 roku.
Orzeczenie Trybunału
19 listopada 2019 roku do Sejmu został złożony wniosek poselski o zbadanie zgodności przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, które dopuszczały przeprowadzanie aborcji w przypadku wady płodu (tzw. aborcja embriopatologiczna). O tym, którzy posłowie podpisali się pod wnioskiem, możesz przeczytać tutaj.
Wyrok Trybunału w tej sprawie zapadł niemal dokładnie rok później. Zgodnie z orzeczeniem z 22 października przerwanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, stoi w sprzeczności z Konstytucją.
Zgodnie z art. 190 Konstytucji orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Przeważnie czas ten wynosi od 5 do nawet 25 dni. W tym przypadku TK opublikował wyrok 27 stycznia 2021 roku, czyli po 97 dniach.
Tym samym zdelegalizowano przesłankę, na podstawie której przeprowadzano ponad 90 proc. zabiegów aborcyjnych w Polsce. Obecnie aborcja może być legalnie wykonana w dwóch przypadkach:
- gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
- gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter