Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy po Brexicie wzrosło poparcie dla Unii Europejskiej?
Czy po Brexicie wzrosło poparcie dla Unii Europejskiej?
Pamiętajmy co oznaczała finlandyzacja. Oznaczała neutralność wojskową ale też możliwość przystępowania do ekonomicznej integracji z zachodem.
Finlandyzacja to termin oznaczający ograniczenie przez mocarstwo niezależnej polityki zagranicznej innego państwa w zamian za brak interwencji w politykę wewnętrzną. Termin ten używany był jako opis relacji między Finlandią a ZSRR w czasie zimnej wojny.
Po II wojnie światowej Finlandia (która była wśród państw, które przegrały wojnę) nie stała się częścią ZSRR. W zamian Finlandia prowadziła politykę zagraniczną, która opierała się na ograniczaniu własnych celów tak aby nie drażnić ZSRR, nie wchodzić w sojusze, które mogłyby nie spodobać się ZSRR, itd. Z drugiej strony Finlandia prowadziła niezależną politykę wewnętrzną.
Finlandia, w ramach polityki zagranicznej pozostała neutralna w sensie wojskowym. Ponadto, miała możliwość prowadzenia handlu zagranicznego nie tylko z ZSRR, ale i z państwami Europy Zachodniej. Miała również możliwość ekonomicznej integracji z Zachodem, np. W 1961 roku Finlandia stała się członkiem stowarzyszonym w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter