Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Reforma polskiej służby zdrowia
Reforma polskiej służby zdrowia
Jedyny duży geriatryczny oddział w Warszawie, w szpitalu wolskim stworzony kilka lat temu również z pomocą Jurka Owsiaka, nie znalazł się w sieci, dlatego może stracić finansowanie.
Oddział geriatryczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie został otwarty 13 października 2015 r. i był pierwszym oddziałem o takim profilu w województwie mazowieckim. Na oddziale znajduje się 36 łóżek w 12 salach chorych. Wg szacunków Szpitala Wolskiego koszt zorganizowania oddziału wyniósł około 4,5 mln zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała 620 tys. zł. na pomoc w wyposażeniu oddziału.
Szpital Wolski znalazł się na liście sieci szpitali województwa mazowieckiego, ale został zakwalifikowany jako szpital I stopnia, co oznacza, że Marek Balicki miał rację i oddział geriatryczny nie został zakwalifikowany do sieci. Kwalifikacja jako szpital I stopnia oznacza, że systemem zabezpieczenia świadczeń została objęta chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych) oraz pediatria. Dla oddziału geriatrycznego może zostać przeprowadzone jedynie postępowanie konkursowe.
Do sieci szpitali województwa mazowieckiego na terenie Warszawy zostaną włączone trzy szpitale z oddziałami geriatrycznymi: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher (25 łóżek), Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Witolda Orłowskiego (razem 20 łóżek). Szpital Wolski w chwili otwarcia miał 36 łóżek.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter